Щодо призначення субсидій та проведення відшкодування пільг органами соціального захисту ОСББ, які мають власні котельніДрук сторінки
Щодо призначення субсидій та проведення відшкодування пільг органами соціального захисту ОСББ, які мають власні котельні

1. Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов’язки визначає Закон України «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон про ЖКП).

Згідно зі статтею 1 Закону про ЖКП:

комунальні послуги — результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством;

виконавець – це суб’єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Частиною четвертою статті 19 Закону про ЖКП встановлено, що виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для об’єктів усіх форм власності є суб’єкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація).

Статтею 31 Закону про ЖКП передбачено, що виконавці/виробники житлово-комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів (залежно від органу ліцензування на сьогодні це Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, або органи місцевого самоврядування).

Механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води для суб’єктів природних монополій та суб’єктів  господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір  провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами (далі — транспортування) та постачання, надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, визначено Порядком, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги».

2. Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об’єктах сфери теплопостачання та регулювання відносин, пов’язаних з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії, визначено Законом України «Про теплопостачання».

Цим Законом передбачено:

система автономного теплопостачання – це внутрішньобудинкова система опалення, яка використовується для теплозабезпечення окремого багатоквартирного будинку;

система децентралізованого теплопостачання – це сукупність джерел  теплової енергії потужністю від 1 до 3 Гкал/год, місцевих (розподільчих) теплових мереж;

система помірно-централізованого теплопостачання – це сукупність джерел теплової енергії потужністю від 3 до 20 Гкал/год, магістральних та/або місцевих (розподільчих) теплових мереж;

система централізованого теплопостачання – це сукупність джерел теплової енергії, магістральних та місцевих (розподільчих) теплових мереж, що об’єднані між собою та використовуються для теплозабезпечення споживача, населеного пункту, яка включає системи децентралізованого та помірно-централізованого теплопостачання;

джерело теплової енергії — виробничий об’єкт, призначений для виробництва теплової енергії.

Також відповідно до п. 1.4 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005  № 4 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 р. за № 1478/11758), система автономного теплопостачання будинку — сукупність джерела теплової енергії потужністю до 1 Гкал/год; розміщується в межах цього будинку (частині будинку, надбудові чи прибудові до цього будинку), внутрішньобудинкових мереж і систем теплопостачання окремих приміщень.

Отже, власна будинкова котельня (у т.ч. дахова, вбудована, прибудована тощо) належить до систем автономного теплопостачання.

3. Статтею 1 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що постачання теплової енергії (теплопостачання) — господарська діяльність, пов’язана з наданням теплової енергії (теплоносія) споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору.

Взаємовідносини між теплопостачальними організаціями та споживачами теплової енергії регулюються Правилами користування тепловою енергією, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198, якими передбачено, що користування тепловою енергією допускається лише на підставі договору купівлі-продажу теплової енергії між споживачем і теплопостачальною організацією, крім підприємств, що виробляють та використовують теплову енергію для цілей власного виробництва.

Таким «підприємством» у багатоквартирному будинку є об’єднання співвласників багатоквартирного будинку

4. Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі – Закон про ОСББ) встановлено, що основна діяльність об’єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання (стаття 4).

Статтею 22 Закону про ОСББ передбачено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об’єднання за рішенням загальних зборів має право:

задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення;

визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори;

виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Питання самостійного забезпечення об’єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються Господарським кодексом України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб’єктів.

Відповідно до статті 10 Закону про ОСББ до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема питання визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

З метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, у яких створено об’єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на оплату комунальних послуг визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об’єднання, але не більше найвищого у відповідному населеному пункті тарифу на відповідні комунальні послуги, встановленого відповідним державним органом або органом місцевого самоврядування для суб’єктів господарювання. Підсумовуючи викладене, наголошуємо:

 • ОСББ не є суб’єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг,
 • ліцензію на здійснення господарської діяльності з постачання теплової енергії ОСББ не отримує,
 • тарифи на послуги з теплопостачання ОСББ не затверджує (визначається розмір внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджений загальними зборами об’єднання),

отже, відшкодування пільг та субсидій ОСББ, створеним у будинках, теплопостачання в яких забезпечується від автономної котельні, здійснюється відповідно до визначених розмірів внесків (платежів) на відповідні потреби, затверджених загальними зборами об’єднання.


http://www.minregion.gov.ua/napryamki-diyalnosti/zhkh/zhitlova-politika/listi-rozyasnennya-z-aktualnih-pitan/shhodo-priznachennya-subsidiy-ta-provedennya-vidshkoduvannya-pilg-organami-sotsialnogo-zahistu-osbb-yaki-mayut-vlasni-kotelni/


Обговорення

Шановні користувачі сайту "ПроОСББ"! Вибачте, але в зв'язку з напливом спамботів, коментарі тимчасово відключенні. Прокоментувати новину ви можете на форумі.

  Вхід на сайт

  Забули пароль?   Реєстрація
  Соціальний вхід


  Створіть Ваше ОСББ

  Створюйте або приєднуйтесь до існуючого ОСББ. Вирішуйте проблеми, обмінюйтеся досвідом, керуйте справами.

  До нас вже приєдналися  Обговорення