Блоґи

Розрахунки ОСББ з суб’єктами роздільного збирання відходів

Зміни в економіці, в соціальній сфері і в законодавстві призводять до змін у діяльності ОСББ і в їхньому обліку.

На сьогодні в багатьох ОСББ співвласники почали окреме збирання скляних, картонних, пластикових відходів. Зі свого боку, суб’єкти господарювання у сфері управління відходами просять дозволу ОСББ встановлювати відповідні контейнери та пропонують сплачувати об’єднанню плату за розміщення контейнера (плату за сервітут).

Чи можна вкрасти у співвласників землю?

За жодних обставин ділянка багатоквартирного будинку не може бути передана нікому, окрім самих співвласників будинку. На цьому наголошує Верховний Суд. Важливо, щоб це усвідомили і з цим змирилися підприємці, забудовники та органи місцевого самоврядування.

Свого часу уряди й місцеве самоврядування інших країн Східної Європи усвідомили, що вічно тримати в підвішеному стані земельне питання неможливо. І поставили крапку - чітко визначивши межі земельних ділянок всіх багатоквартирних будинків. Так стало зрозумілим, які землі вільні й можуть ще використовуватися, а які - зайняті, й зазіхати на них не можна. Бізнес і місцева влада отримали можливість займатися бізнес-проєктами та розвитком інфраструктури без ризику судових спорів. А співвласники - спокійно дбати про своє майно і свою прибудинкову територію без ризику "рейдерства".

Війна повертає до вирішення проблеми із землею

Ще 2015 р. в Україні були прийняті зміни до законодавства, відповідно до яких Кабмін мав розробити порядок передачі земельної ділянки в постійне користування чи у власність співвласникам багатоквартирного будинку. Проте незабаром вже буде 10 років з того часу, а нічого не змінилося, окрім одного – почалась повномасштабна війна. І саме вона змушує негайно навести лад із земельними ділянками заради швидкої відбудови.

“Земельні” історії

Відповідно до звіту Європейського інституту ефективності будівель (BPIE), з початку повномасштабного вторгнення (станом на лютий 2024 р.) в Україні було пошкоджено близько 1,8 млн квартир у багатоквартирних житлових будинках, 220 315 індивідуальних будинків і понад 67 206 місць у гуртожитках. Понад чверть цих об’єктів було повністю знищено.  

Це зруйноване або пошкоджене житло належало 2,5 млн людей. Частина з них змушена була виїхати за кордон чи в інший регіон або населений пункт нашої країни.  Більшість із них мріє повернутися додому – якщо не до свого старого, то до відбудованого на його місці. Однак для цього треба відновити свої будинки. А дехто погоджується отримати житловий сертифікат, відповідно до якого купує нове житло в будь-якому обраному місці.

Особливості підготовки до опалювального сезону 2024-2025 будинків із даховими котельнями

Підготовка до  опалювального сезону 2024-2025 для деяких ОСББ з даховими котельнями Київської області  розпочалася з нової вимоги "Держпраці" під час підписання Акту готовності газового обладнання щодо обов’язку заповнення Декларації відповідності. Чи є ця вимога правомірною по відношенню до ОСББ, які забезпечують утримання спільної сумісної власності,  дахової котельні, шляхом залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання ?

Земля як камінь спотикання під час відновлення

Доки земельна ділянка під будинком не буде закріплена за співвласниками, доти забудовники будуть намагатися відібрати цю землю у людей. Передусім у тих, чиє житло знищене або пошкоджене внаслідок дій агресора.

За час війни в Україні пошкоджено або знищено понад 250 тисяч житлових будинків. Мільйони людей опинилися без даху над головою, але мріють відбудувати своє житло. Проте, аби зробити це, потрібно мати не лише документи, що засвідчують право власності на нього, але й на землю. І якщо підтвердити свої права на земельну ділянку під індивідуальними будинками в більшості випадків не проблематично, то з багатоквартирними – зовсім інша ситуація. Співвласники зруйнованого будинку можуть втратити право власності на землю і можливість його відбудувати. А якщо відмовляться від права власності на знищене житло заради отримання компенсації, відповідно до вимог держави, то ризикують опинитися і без нового житла, і без землі. 

Чи можна допомогти цим людям?

“5-7-9” для ОСББ: як карета перетворилася на гарбуз

Спільнота ОСББ у Резолюції VX Форуму ОСББ звернулася до Уряду з вимогою забезпечити виконання обіцяних умов пільгового кредитування:  7% - відсоткова ставка протягом 5 років, сума - до 5 мільйонів гривень на усі енергоефективні заходи та використання чистих джерел при генерації електроенергії.

Чому таке звернення стало необхідним - пояснюю у своєму блозі.

Пільги й субсидії в новому опалювальному сезоні: як ОСББ будувати роботу з ПФУ

Наближається черговий опалювальний сезон, а отже чимало сімей звернеться по призначення житлових субсидій. Нагадаємо, що з 1 грудня 2022 року питанням призначення житлових субсидій та пільг опікується Пенсійний фонд України. Доки ПФУ розбирався з новою задачею, між ним і ОСББ виникали непорозуміння з приводу того, що ОСББ "повинні", а що - ні. Тож саме час підвести підсумки й нагадати, з чим ми входимо в опалювальний сезон 2024/2025 р.р.

Судовий захист прибудинкової території як спільної власності співвласників багатоквартирного будинку

Продовжую серію блогів, присвячених захисту спільного майна багатоквартирного будинку. Сьогоднішній присвячений прибудинковій території. На нього мене надихнула зовсім свіжа постанова Верховного Суду.

Суть справи, до речі, дуже перегукується з темою попереднього мого блогу - “бізнесу” на перших поверхах. Якщо коротко, відповідач придбав у будинку квартиру на першому поверсі та здійснив її реконструкцію під лікувально-профілактичний заклад, після чого ще й самовільно демонтував клумбу з квітами, вистелив бруківку і змонтував сходи та пандус до цієї квартири. Позивач - до речі, просто власник однієї з квартир - вимагав знести самовільно збудовані споруди. Суди першої та апеляційної інстанцій у задоволенні позову відмовили, тож справедливість і законність відновлював Верховний Суд.

"Бізнес на першому поверсі" і що з цим робити ОСББ

Підприємці вже давно цікавляться квартирами на перших поверхах багатоквартирних будинків, відкриваючи там магазинчики, перукарні, кафе і навіть “броварні”. Останнім часом ця тенденція тільки зростає. І все б нічого, та дуже часто під торгові й виробничі приміщення підприємці переобладнують саме квартири. При цьому самовільно змінюють фасад будинку, на свій смак переоблаштовують прибудинкову територію, “прорізають” вітрини й двері замість вікон і навіть зносять несучі конструкції. На жаль, дуже мало хто з органів місцевого самоврядування належно реагує на такі порушення. Тож ОСББ і співвласникам лишається покладатися на себе.

Сторінки