Блоґи

Судовий захист прибудинкової території як спільної власності співвласників багатоквартирного будинку

Продовжую серію блогів, присвячених захисту спільного майна багатоквартирного будинку. Сьогоднішній присвячений прибудинковій території. На нього мене надихнула зовсім свіжа постанова Верховного Суду.

Суть справи, до речі, дуже перегукується з темою попереднього мого блогу - “бізнесу” на перших поверхах. Якщо коротко, відповідач придбав у будинку квартиру на першому поверсі та здійснив її реконструкцію під лікувально-профілактичний заклад, після чого ще й самовільно демонтував клумбу з квітами, вистелив бруківку і змонтував сходи та пандус до цієї квартири. Позивач - до речі, просто власник однієї з квартир - вимагав знести самовільно збудовані споруди. Суди першої та апеляційної інстанцій у задоволенні позову відмовили, тож справедливість і законність відновлював Верховний Суд.

"Бізнес на першому поверсі" і що з цим робити ОСББ

Підприємці вже давно цікавляться квартирами на перших поверхах багатоквартирних будинків, відкриваючи там магазинчики, перукарні, кафе і навіть “броварні”. Останнім часом ця тенденція тільки зростає. І все б нічого, та дуже часто під торгові й виробничі приміщення підприємці переобладнують саме квартири. При цьому самовільно змінюють фасад будинку, на свій смак переоблаштовують прибудинкову територію, “прорізають” вітрини й двері замість вікон і навіть зносять несучі конструкції. На жаль, дуже мало хто з органів місцевого самоврядування належно реагує на такі порушення. Тож ОСББ і співвласникам лишається покладатися на себе.

Судовий захист спільного майна від самовільних втручань

Голови правлінь з досвіду знають, що несанкціоноване втручання в спільне майно дуже дошкуляє під час проведення енергоефективних заходів на будинку чи навіть просто під час ремонтних робіт. Недбало "прокинуті" провайдерами кабелі чи самовільно змонтовані кондиціонери, антени, відеокамери - все це заважає полагодити покрівлю, утеплити будинок, встановити сонячні панелі. Та й, зрештою, просто руйнує конструкції будинку. Зараз, коли багато ОСББ готується до, як прогнозують, дуже непростої зими, захист спільного майна від несанкціонованого втручання є особливо важливим.

Чи потрібен ОСББ статус "активного споживача" електроенергії?

Дедалі більше ОСББ встановлює сонячні електростанції (СЕС) на багатоквартирних будинках. Іноді обсяг електричної енергії, що генерується СЕС, може перевищувати поточне споживання об’єднання. Тож можна почути заклики до ОСББ “продавати електроенергію в мережу”. Зважаючи на ситуацію в енергетиці - нібито благе діло. Але є одне “але”. Для того, щоб “продавати” електроенергію в загальну мережу, від ОСББ вимагають набути статусу “активного споживача”. І навіть послужливо надають інструкції, як це зробити. ОСББ, яке би віддавало в мережу електроенергію в статусі звичайного побутового споживача, чомусь не цікаве енергетикам.

Готуємо загальні збори: по суті чи по формі?

Протягом останніх тижнів одразу кілька ОСББ з різних міст зверталися до мене по консультацію щодо проведення загальних зборів. Власне, нічого дивного чи особливого - багато хто проводить збори влітку й багато хто ще з літа починає готувати осінні збори. Та мене зацікавила спільна особливість усіх звернень - правління дуже переймаються формальними аспектами організації та проведення загальних зборів. Це й спонукало мене написати короткий блог.

Завжди закликав і закликаю ще раз: працюйте з людьми! А інше додасться.

Про досвід організації протипожежних заходів у будинку

Пожежа в багатоквартирному будинку, а особливо висотному – це величезна біда, яка деколи приводить до непоправимих наслідків. Вигорають квартири, пожежа, а інколи і вода під час її гасіння, нищать майно, від вогню і диму гинуть люди… Тому слід насамперед запобігти пожежі. Пропоную вашій увазі досвід ОСББ «Набережна 32» з Івано-Франківська щодо організації протипожежних заходів у будинку.

"Акти непроживання" і ОСББ

До правлінь ОСББ час від часу звертаються співвласники чи мешканці будинку з вимогою надати довідку про "проживання / не проживання" самої особи чи іншої людини. Нагадуємо, що ОСББ не є тим суб'єктом, посадові особи якого уповноважені видавати подібні довідки, та рекомендуємо ознайомитись з роз'ясненням Державної міграційної служби щодо питання про декларування місця проживання та реєстрація місця проживання (перебування) особи.

Пропозиції до проєкту закону "Про основні засади житлової політики"

Нещодавно Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України на офіційній веб-сторінці оприлюднило проєкт закону "Про основні засади житлової політики" - https://mtu.gov.ua/news/35482.html

ПИТАННЯ ПРОВЕДЕННЯ ТО ВБСГ У БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКАХ. Частина 4. Укладення договору на проведення ТО ВБСГ Колективним замовником.

         

            Законодавцем визначено, що співвласники при  проведені ТО ВБСГ, за своїм рішенням можуть обрати такий вид договірних відносин, як Колективний замовник послуги на проведення ТО ВБСГ.

ПИТАННЯ ПРОВЕДЕННЯ ТО ВБСГ У БАГАТОКВАРТИРНИХ БУДИНКАХ. Частина 3. Приєднання Замовника за замовчуванням до Типового договору

 

Замовник за замовчуванням — це особа, яка автоматично вибирає Оператора ГРМ для обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання. Цей замовник не має специфічних вимог щодо обслуговування та використовує стандартні послуги, надані оператором ГРМ.

Сторінки