блоґ користувача Дмитро Левицький

Судовий захист прибудинкової території як спільної власності співвласників багатоквартирного будинку

Продовжую серію блогів, присвячених захисту спільного майна багатоквартирного будинку. Сьогоднішній присвячений прибудинковій території. На нього мене надихнула зовсім свіжа постанова Верховного Суду.

Суть справи, до речі, дуже перегукується з темою попереднього мого блогу - “бізнесу” на перших поверхах. Якщо коротко, відповідач придбав у будинку квартиру на першому поверсі та здійснив її реконструкцію під лікувально-профілактичний заклад, після чого ще й самовільно демонтував клумбу з квітами, вистелив бруківку і змонтував сходи та пандус до цієї квартири. Позивач - до речі, просто власник однієї з квартир - вимагав знести самовільно збудовані споруди. Суди першої та апеляційної інстанцій у задоволенні позову відмовили, тож справедливість і законність відновлював Верховний Суд.

"Бізнес на першому поверсі" і що з цим робити ОСББ

Підприємці вже давно цікавляться квартирами на перших поверхах багатоквартирних будинків, відкриваючи там магазинчики, перукарні, кафе і навіть “броварні”. Останнім часом ця тенденція тільки зростає. І все б нічого, та дуже часто під торгові й виробничі приміщення підприємці переобладнують саме квартири. При цьому самовільно змінюють фасад будинку, на свій смак переоблаштовують прибудинкову територію, “прорізають” вітрини й двері замість вікон і навіть зносять несучі конструкції. На жаль, дуже мало хто з органів місцевого самоврядування належно реагує на такі порушення. Тож ОСББ і співвласникам лишається покладатися на себе.

Судовий захист спільного майна від самовільних втручань

Голови правлінь з досвіду знають, що несанкціоноване втручання в спільне майно дуже дошкуляє під час проведення енергоефективних заходів на будинку чи навіть просто під час ремонтних робіт. Недбало "прокинуті" провайдерами кабелі чи самовільно змонтовані кондиціонери, антени, відеокамери - все це заважає полагодити покрівлю, утеплити будинок, встановити сонячні панелі. Та й, зрештою, просто руйнує конструкції будинку. Зараз, коли багато ОСББ готується до, як прогнозують, дуже непростої зими, захист спільного майна від несанкціонованого втручання є особливо важливим.

Готуємо загальні збори: по суті чи по формі?

Протягом останніх тижнів одразу кілька ОСББ з різних міст зверталися до мене по консультацію щодо проведення загальних зборів. Власне, нічого дивного чи особливого - багато хто проводить збори влітку й багато хто ще з літа починає готувати осінні збори. Та мене зацікавила спільна особливість усіх звернень - правління дуже переймаються формальними аспектами організації та проведення загальних зборів. Це й спонукало мене написати короткий блог.

Завжди закликав і закликаю ще раз: працюйте з людьми! А інше додасться.

Що робити й чого не робити ОСББ після прийняття законопроекту 7029? Частина 3: як проводити загальні збори “старим” ОСББ?

10 листопада 2023 року набрали чинності зміни, передбачені Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (він же - законопроект 7029). Тож саме час поговорити, як із цим жити далі існуючим ОСББ (тим, що були створені й зареєстровані до 10 листопада).

Що робити й чого не робити ОСББ після прийняття законопроекту 7029? Частина 2: нові правила для установчих зборів

Продовжую серію блогів, присвячену Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (він же - законопроект 7029). Сьогодні - про установчі збори.

Може здатися, що сьогоднішня тема цікава лише тим, хто планує створити ОСББ. Але це не так. Раджу цей блог прочитати й тим, хто має вже створене об’єднання. Річ у тім, що на правила, виписані в статті 6 Закону України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” для установчих зборів, покликається стаття 10, яка регулює порядок проведення загальних зборів. Тож те, що розглянемо сьогодні, буде важливим і для наступного блогу про загальні збори.

Що робити й чого не робити ОСББ після прийняття законопроекту 7029? Частина 1: загальний огляд

10 серпня 2023 року було опубліковано прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” (він же - законопроект 7029). У серії блогів я розберу основні зміни, що стосуються ОСББ, та дам кілька порад щодо того, як об’єднанням уникнути серйозних ускладнень від чергового “спрощення” їхньої роботи.

“Експеримент” з житловими субсидіями: що треба знати ОСББ

13 червня 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову, якою запровадив “експериментальний проект” з надання житлових субсидій. Розумію, що багато ОСББ непокояться через нову постанову. Враховуючи попередній досвід, це не дивно. Але вже можу запевнити: як і попередні зміни, ці - нічого не змінюють для ОСББ.

Кілька слів про постанову Великої Палати Верховного Суду від 29 червня 2021 року

Одним із проблемних питань для новостворених ОСББ в останні роки було скасування їхньої державної реєстрації за позовом когось із "невдоволених" співвласників. Cам факт винесення рішення про "скасування державної реєстрації" залишав ОСББ у підвішеному стані - адже не передбачав належної процедури ліквідації юридичної особи. 

Тож не дивно, що порочна практика "скасування реєстрації" чинних ОСББ без ліквідації зрештою стала предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду.

Але рішення Великої Палати - не просто про "правильне" формулювання позовних вимог. Воно - про набагато глибші речі.

Чи може ОСББ “відключити” боржника?

Скажу відразу - заголовок цього блогу і неточний, і неповний. Але саме так найчастіше задають запитання. А правильно питання, про яке сьогодні хочу поговорити, мало би звучати приблизно так: “Чи має право ОСББ обмежити користування спільним майном багатоквартирного будинку співвласником, який не виконує вимог статуту та загальних зборів об’єднання?” А краще - поставити питання іще ширше: взагалі про відповідальність співвласника перед іншими співвласниками в особі ОСББ.

Сторінки