У Верховній Раді хочуть відкрити доступ до підвалів багатоквартирних будинків усім охочим
На розгляді у Верховній Раді України перебуває законопроект № 11345 від 17.06.2024 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, формування фонду захисних споруд цивільного захисту, створення класів та центрів безпеки”.
Загалом він присвячений іншим питанням, але ж передбачає обов’язок ОСББ і взагалі співвласників багатоквартирних будинків “здійснювати обстеження наявних приміщень підземного простору, що є спільним майном, та, у разі якщо встановлено можливість їх використання як об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, облаштовувати в них такі об’єкти, забезпечувати їх утримання”.
Простіше кажучи - без пояснення, де співвласники мають взяти кошти, на них просто хочуть покласти обов’язок облаштувати в незрозумілих “приміщеннях підземного простору” об’єкти фонду захисних споруд цивільного захисту. Ну і потім ці споруди утримувати - знову за свої гроші.
Але й це ще не все. Доступ до таких приміщень потім має надаватися співвласникам та членам їхніх сімей, якщо інше не передбачено законом. А от “інше” законом якраз і передбачено. Стаття 32 Кодексу цивільного захисту України докладно визначає питання укриття населення в об’єктах фонду захисних споруд цивільного захисту.
Отже, в частині багатоквартирних будинків зміст законопроекту зводиться до простої послідовності дій:
-
Зобов’язати співвласників багатоквартирних будинків за власний рахунок облаштувати об’єкти фонду захисних споруд цивільного захисту в своїх будинках;
-
Дати до цих об’єктів доступ усім бажаючим.
Чи можливо це реалізувати на практиці? Ми вже неодноразово говорили, що ні:
-
Чи мають зараз співвласники кошти на фінансування таких робіт? Ні, не мають. Чи приймуть відповідне рішення на загальних зборах? Сумнівно. Кого ж зроблять “крайнім”? Вочевидь, голову правління чи управителя.
-
Будинки, що збудовані - вже збудовані. Такими, як вони є. Якщо в них не передбачено об’єктів цивільного захисту, то не передбачено. У більшості випадків облаштувати такі об’єкти в будинках технічно неможливо. Від того, що якесь технічне підпілля на папері визнають “уриттям”, воно таким не стане.
Які наслідки прийняття законопроекту ми бачимо?
По-перше, “викручування рук” головам правлінь ОСББ та управителям щодо облаштування об’єктів цивільного захисту - без коштів і без технічної можливості це зробити. Тобто, зростання корупційних ризиків і зловживань на місцях.
По-друге, конфлікти між співвласниками багатоквартирних будинків та сторонніми особами, які зможуть вломитися у зачинений підвал, мотивуючи це тим, що вважали його “укриттям”. Думаємо, цим скористається чимало крадіїв спільного майна. Адже в підвалах багатоквартирних будинків стоять, як мінімум, лічильники води й тепла, а в багато кого - й сучасні дорогі ІТП.
На неякісну підготовку законопроекту в частині багатоквартирних будинків звернуло увагу й Головне науково-експертне управління. А Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування зробив висновок, що законопроект підлягає доопрацюванню.
Як виправити ситуацію? Дуже просто! Слід просто прибрати з тексту законопроекту будь-які зміни до законів України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” та “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”. Адже ті співвласники, які мають бажання, можливість і кошти облаштувати укриття в своєму будинку, можуть це і так зробити за своєю волею вже сьогодні, їм жодні зміни до законів для цього не потрібні.
Що можуть зробити зараз ОСББ та небайдужі співвласники? Написати чи зателефонувати своєму народному депутату. І попросити виключити з тексту законопроекту № 11345 від 17.06.2024 будь-які зміни до законів України “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” та “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”.