Чи можна вкрасти у співвласників землю?

Раніше і я, і інші автори ПроОСББ не раз зверталися до теми земельної ділянки багатоквартирного будинку. Адже питання землі стало особливо гострим зараз, під час повномасштабної війни. У попередньому своєму блозі я докладно пояснив, як Верховний Суд зробив те, на що досі не спромоглися Верховна Рада і Кабмін - на рівні судової практики підтвердив право власності співвласників багатоквартирного будинку на його земельну ділянку.

Сьогодні хочу звернути увагу на ще одну цікаву справу і дещо інший аспект земельного питання. Часом у співвласників крадуть землю "шматочками". Наприклад, формують земельну ділянку на частині прибудинкової території. І вже цей "шматочок" передають у власність чи оренду стороннім суб'єктам. У зв'язку з цим показовим є рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18 вересня 2024 року в справі № 910/14564/23. Тут у співвласників відбирали землю саме таким чином - "шматочком".

Верховний Суд констатував неправомірність таких дій та особливо підкреслив:

...виключне право на отримання у власність чи постійне користування земельної ділянки комунальної власності, на якій розташований багатоквартирний житловий будинок, будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, належить співвласникам багатоквартирного будинку

Зверніть увагу на формулювання "виключне право". Воно означає, що це право належить виключно співвласникам і не може належати нікому іншому. В цьому й полягає його виключність. І на цьому наголошує - вже вкотре - Верховний Суд.

Також показово, що Верховний Суд не ставить це та інші права співвласників у залежність від створення ОСББ - права визнаються за співвласниками й без створення об'єднання:

...у разі створення ОСББ, від нього не вимагається визнання та доведення права на наведені об`єкти

Отже, підведу підсумок і повторю: за жодних обставин ділянка багатоквартирного будинку не може бути передана нікому, окрім самих співвласників будинку. Важливо, щоб це усвідомили і з цим змирилися підприємці, забудовники та органи місцевого самоврядування.

Свого часу уряди й місцеве самоврядування інших країн Східної Європи усвідомили, що вічно тримати в підвішеному стані земельне питання неможливо. І поставили крапку - чітко визначивши межі земельних ділянок всіх багатоквартирних будинків. Так стало зрозумілим, які землі вільні й можуть ще використовуватися, а які - зайняті, й зазіхати на них не можна. Бізнес і місцева влада отримали можливість займатися бізнес-проєктами та розвитком інфраструктури без ризику судових спорів. А співвласники - спокійно дбати про своє майно і свою прибудинкову територію без ризику "рейдерства".

Упевнений, що завдяки принциповій позиції судової влади "земельне питання" вирішиться нарешті й в Україні.