Звітність ОСББ за 2024 рік

Протягом останніх днів уже кілька разів відповідала колегам на питання щодо складання річної звітності ОСББ. Це зрозуміло - на початку березня спливає строк її подання. Тому хочу нагадати всім кілька базових речей та поділитися своїм досвідом.

Отже, перше питання - склад звітності. Під "річною" звітністю ОСББ ми маємо на увазі Баланс і Звіт про фінансові результати (форми 1-мс і 2-мс), а також Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації. Саме про ці звіти я говоритиму далі. (ОСББ, які виплачували доходи фізичним особам, також подають Податковий розрахунок з ПДФО, ЄСВ та військового збору, але це - регулярна звітність, і зараз мова не про неї.)

Друге питання - строк подання звітності. ОСББ як неприбуткові організації за загальним правилом звітують раз на рік, протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року. За 2024 рік це 1 березня 2025 року. Але оскільки 1 березня припадає на суботу, то крайній строк подання Балансу, Звіту про фінансові результати й Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації - це понеділок 3 березня 2025 року.

Перетворення даних бухобліку на податкову звітність

Третє питання - що включати до звітів. Постійно виникає питання про доходи й витрати. Тут треба пам'ятати, що податкова звітність складається на основі даних бухгалтерського обліку. Один із принципів обліку в ОСББ - це визнання доходів у сумі витрат звітного періоду. Іншими словами - доходи завжди визнаються в сумі понесених витрат, тобто завжди їм дорівнюють. Відповідно, доходи й витрати повинні дорівнювати й у вашій звітності:

  • у Звіті про фінансові результати (форма 2-мс), слід відобразити однакову суму доходів і витрат в рядках 2160 «Інші доходи», 2280 «Разом доходи», 2165 «Інші витрати», 2285 «Разом витрати». У рядку 2350 «Чистий прибуток (збиток)» проставляється прочерк,
  • ті самі суми слід відобразити у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації в рядках 1 і 1.11 (доходи) та в рядках 2 і 2.3 (витрати).

До речі, доходи ставимо в рядок "інші" саме тому, що так їх обліковуємо в бухобліку. Докладніше про це вже написала професор Надія Гура у своєму посібнику "Бухгалтерський облік в ОСББ" (https://proosbb.info/node/562) і низці блогів (https://proosbb.info/blog/1048).

Перетворення даних бухобліку на податкову звітність

І - насамкінець. Я наполегливо раджу активу ОСББ опановувати навички бухгалтерського обліку. Він не такий страшний, як може здатися на перший погляд. Сьогодні мати ці знання можливо й важливо: не існує окремо податкового обліку і окремо бухгалтерського. Бухгалтерський облік є основою для складання податкової звітності. На цьому неодноразово наголошують норми чинної редакції Податкового кодексу України. Саме тому головам правлінь, які ставлять на звітності свій підпис, в першу чергу важливо розуміти смислове і правове значення терміну “доходи”. Уявлення про “доходи” в побутовому розумінні - це здебільшого коли ми тримаємо гроші в руках. А в бухобліку неприбуткової організації гроші на розрахунковому рахунку - це не дохід. Дохід в бухгалтерському обліку ОСББ виникне, коли будуть визнані витрати. В скороченому плані рахунків об’єднання це рахунок 94 “Інші витрати”, якому дорівнює рахунок 71 “Інші доходи”. Значення цих рахунків ми і переносимо у рядки фінансової та податкової звітності.