Позовна давність повертається

Верховна Рада України ухвалила Закон "Про внесення зміни до розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України щодо поновлення перебігу позовної давності". Відповідний законопроєкт уже підписаний Головою Верховної Ради та направлений на підпис Президенту України.
Про що цей закон?
Закон спрямований на відновлення перебігу строків позовної давності в Україні, який було зупинено з введенням воєнного стану. Зокрема, він виключає пункт 19 з розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Цивільного кодексу України. Цей пункт передбачав, що на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, перебіг позовної давності, визначений Цивільним кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.
Метою ухвалення цього закону є законодавче врегулювання визначених строків позовної давності та відновлення їх перебігу. Як зазначається у пояснювальній записці, тривале зупинення строків позовної давності (понад два роки воєнного стану) нівелювало сам інститут позовної давності, і необхідність у такому зупиненні наразі втратила актуальність, оскільки судова система продовжує працювати. Водночас, для окремих випадків, коли особа з поважних причин, пов'язаних, наприклад, із залученням до бойових дій, не мала змоги вчасно звернутися до суду, Цивільний кодекс України (ч. 5 ст. 267) передбачає можливість поновлення строку позовної давності судом.
Які наслідки прийняття закону?
Очікується, що прийняття цього закону матиме декілька важливих наслідків:
- Забезпечення юридичної визначеності та остаточності: відновлення перебігу строків позовної давності має на меті гарантувати юридичну визначеність.
- Захист потенційних відповідачів: закон покликаний захистити потенційних відповідачів від прострочених позовів, спростувати які з часом може бути складно.
- Запобігання несправедливості: це допоможе запобігти ситуаціям, коли суди змушені розглядати справи про події далекого минулого на підставі доказів, що могли втратити достовірність.
- Зменшення навантаження на судову систему: у середньо- та довгостроковій перспективі усунення прострочених спорів має розвантажити судову систему.
- Дотримання права на справедливий суд: встановлення та дотримання процесуальних строків, включно зі строками позовної давності, відіграє важливу роль у забезпеченні права на справедливий судовий розгляд упродовж розумного строку, гарантованого Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Рекомендації для ОСББ
ОСББ, перед якими співвласники мають заборгованість зі сплати внесків та платежів, варто залучати правничу допомогу й без зволікань звертатися до суду, не чекаючи спливу відновлених строків позовної давності. Адже закон набере чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.