Проблеми і очікування внутрішньо переміщених осіб: житлове питання

16 травня мене запросили на Круглий стіл «Своє житло — своїми руками: як майбутнім власникам житла гарантувати якість будівництва», який проводився за підтримки Громадської мережі ОПОРА. На зустрічі була присутня Олена Шуляк, голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Я, як ВПО з міста Бахмута та заступниця голови Ради з питань ВПО при Одеській ОДА (ОВА), розповіла про проблеми та очікування ВПО України. Хочу поділитися враженнями від заходу.
Про себе
Я вела й веду активну діяльність у спільноті ОСББ України, є членкинею ради сайту ПроОСББ.інфо.
З початку повномасштабного вторгнення почала займатися волонтерством: допомагала та підтримувала матусь з маленькими дітьми, людей похилого віку та з особливими потребами.
Коли наше місто почали більш інтенсивно обстрілювати, я з родиною евакуювалася до Дніпра, потім до друзів у Київ, Івано-Франківськ, а зараз живу і працюю в Одесі. На сайті облдержадміністрації побачила інформацію, що в Одеській області створюється Рада з питань ВПО при Одеській ОДА. Подала свої документи, і на установчих зборах мене обрали заступницею голови Ради з питань ВПО при Одеській ОДА, де й зараз веду активну діяльність.
Протягом усього часу я спілкувалася з нашими бахмутянами. Ми вирішили створити коаліцію з однодумцями з Бахмута й почали думати, як вирішити наші головні проблеми ВПО – це житло та робота. Так і народився у нас проєкт, концепція, яку ми назвали ЖК «БАХМУТСЬКИЙ» під головуванням ГО «Діаспора гідності», керівником якої є Шараєвський Віталій Михайлович. Я стала членкинею цієї організації.
Головною метою нашого ЖК «БАХМУТСЬКИЙ» є збудувати житло для ВПО та поряд розробити робочі місця, де змогли б працювати мешканці цього ЖК і вносити свій вклад у приймаючу громаду.
Що болить мені й іншим ВПО
На даний час наше місто окуповане, наші домівки зруйновані, і нам немає куди повертатися.
Провести обстеження зруйнованого житла для одержання компенсації за чинним законодавством неможливо. Вже тривалий час ми живемо в орендованих квартирах, більшість людей не отримують допомогу ВПО, моя родина також її не отримує, хоча це дуже несправедливо, бо ми — та частина людей, якій немає куди повертатися.
Купити житло хоча б на вторинному ринку дуже дорого, і на первинному теж дорого, та ще й купуєш квартиру без підлоги, стелі, стіни не оштукатурені, і в квартирі немає комунікацій зовсім. Це все потрібно робити самостійно, ще вкладаєш додаткові гроші. Купити всю побутову техніку та меблі — це все коштує шалених грошей. А ще можна зіткнутися з проблемами від забудовника, бо я для себе зрозуміла такий висновок: є порядний і відповідальний забудовник, а є той, який абияк побудує будинок і всі проблеми спихне на людей після підписання акту передачі житла у власність. Людина знову попадає на гроші й сплачує за комунальні послуги як юридична особа, і це може бути тривалий час, поки не вирішиться це питання з постачальником послуги.
Що ми хочемо і що для цього робимо?
Ми не хочемо опускати руки. Ми хочемо працювати. Ми хочемо самі собі допомогти — побудувати свою домівку.
Ми розуміємо, що є такі програми для отримання житла для ВПО: це житло в кредит, це Держмолодьжитло, і всюди потрібен перший внесок. А де нам взяти на нього гроші???
Тому ми хочемо, щоб нам дали нашу компенсацію за зруйноване житло, і ми складемо гроші разом і побудуємо свій власний будиночок. Бо одному будувати будинок — це занадто дорого, а разом, як кажуть, і батька легко бити. Ми збудуємо собі будинок за сучасними технологіями, енергоефективними стандартами й будемо обслуговувати свій будинок за власні кошти. І ЦЕ БУДЕ НАШ БУДИНОК.
Повертаючись до нашого ЖК «БАХМУТСЬКИЙ», ми розіслали листи в різні громади, я особисто зверталася до мера міста Одеса для отримання земельної ділянки під будівництво нашого ЖК. Нам з жодної громади не прийшла відмова. Дехто написав, що земля надається на комерційних умовах, а такі міста як Сміла, Вознесенськ, Подільськ зацікавились нашим проєктом і готові надати землю під будівництво. Ми також звернулись за підтримкою до донорів, таких як Хабітат ООН Житло+5, яким теж сподобався наш проєкт, і вони б нам теж допомогли співпрацювати з приймаючою громадою.
Але є ще багато питань: хто повинен зробити технічну документацію на будівництво, як підвести комунікації до будинків і, головне, за які гроші це робити? Як нам правильно юридично об’єднати наші кошти, щоб зберегти над ними контроль, а не віддати забудовнику в нікуди? А ще ми хочемо контролювати роботу підрядника, контролювати процес будівництва: чи якісними матеріалами будується наш будинок, чи енергоефективні вікна ставлять нам у наш будинок. Бо нам жити в ньому, ми хочемо жити в комфорті, як і раніше. Бо один раз ми вже все втратили.
Тому, як голова правління ОСББ, я розумію, що в нас є Закон, є статут типовий ОСББ і зразки документів, за якими живуть співвласники ОСББ. Я так розумію, що щось повинно бути й у цій ситуації для вирішення нашої головної проблеми.
Що я почула на заході?
Відповідь на одне з моїх питань — як нам правильно і під своїм контролем об’єднати кошти та збудувати будинок. Проєкт пропонує концепцію житлово-будівельних товариств — як «відродження» добре нам відомих житлово-будівельних кооперативів у сучасних умовах. Ми насправді про це вже давно говоримо.
Звісно, щоб ЖБТ не стало інструментом «схем» і зловживань, і щоб кошти були захищені, повинне бути законодавче врегулювання, і в нас уже є бачення, як саме ці товариства мають створюватися та працювати. Тому дуже добре, що з нами на круглому столі були представники Парламенту.
Цікаво, як дехто з учасників поділився досвідом створення обслуговуючих кооперативів у рамках чинного законодавства. Для мене їхня розповідь зайвий раз підтвердила, що треба все-таки окремий закон з детально виписаними процедурами й гарантіями.
Сподіваюся, що народні депутати нас підтримають, бо питання вже назріло й перезріло.