Комерційний облік природного газу повинен бути справедливим: як держава має допомогти споживачам?

 

Згідно чинного законодавства, до 1 січня 2018 року усі будинки повинні бути обладнані приладами обліку природного газу. Проте газорозподільчі компанії своїх зобов’язань вчасно не виконали.

Найбільше страждають споживачі, які використовують газ лише для приготування їжі. Їм пропонується або встановити індивідуальний газовий лічильник за власний кошт (а це близько 4-6 тис. грн залежно від міста і марки приладу обліку), або сплачувати за показами загальнобудинкового лічильника. Несправедливість нарахувань за даними загальнобудинкових лічильників газу – чи не основна проблема протягом останніх двох років для споживачів, які проживають у багатоквартирних будинках.

Законопроект пропонує перенести термін виконання вимог закону щодо забезпечення повного комерційного обліку природного газу до 1 січня 2021 року. Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений та використовуватися як комерційний лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку (необхідне рішення зборів співвласників). Без такої згоди загальнобудинкові лічильники не можуть використовуватися для комерційного обліку.

Однак забезпечити споживачів комерційним обліком природного газу потрібно за справедливим і зрозумілим алгоритмом

Разом з тим, побутовий споживач, який використовує природний газ тільки для приготування їжі, має законне право на встановлення лічильника за рахунок суб’єкта господарювання у сфері розподілу природного газу. Так само, як це вже зроблено для споживачів, які використовують газ для комплексних потреб.

Адже, починаючи з 2012 року, усі категорії побутових споживачів сплачували за природний газ однакову ціну на 1 куб. м. газу. У структурі тарифу на послугу з газопостачання було передбачено інвестиційну складову, і вона вже сплачена споживачами за встановлення індивідуальних лічильників природного газу.

Чому не всі споживачі в результаті отримали індивідуальний облік? Хороше запитання, але це сталося точно не з вини споживача.

Проект закону р.н. 5722-д визначає, що встановлення індивідуальних лічильників природного газу може здійснюватися на умовах співфінансування побутових споживачів та суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл газу на відповідній території, за рахунок тарифу на розподіл газу.

Якщо буде прийнята запропонована редакція закону, то споживач, який використовує газ лише для приготування їжі, вимушений буде сплатити вдруге вартість лічильника. Такі умови – несправедливі та дискримінаційні.

Для забезпечення соціальної справедливості необхідно передбачити можливість самостійного встановлення індивідуальних лічильників газу побутовими споживачами з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за природний газ операторам ГРМ. До речі, така модель фінансування зазначена і в пояснювальній записці до законопроекту.

Якщо споживач захоче пришвидшити встановлення індивідуального газового лічильника на підставі співфінансування (або навіть його повної оплати), з 1 січня 2018 року він повинен бути впевнений, що його витрати будуть компенсовані за відповідним договором з суб’єктом господарювання протягом певного періоду. Джерело: https://reforms.censor.net.ua/m3040244