"Реальні кошти - реальним споживачам":ситуація на сьогодні

З січня 2018 року ОСББ України проводять акцію “Реальні кошти – реальним споживачам!” Головними вимогами є: повернути борги держави з відшкодування пільг і субсидій минулих періодів (по грудень 2017 року) на поточні рахунки ОСББ та запровадити з січня 2018 року реальну монетизацію пільг і субсидій на внески в ОСББ.
У результаті вдалося вийти на діалог з Урядом.

Так, представники руху ОСББ відпрацювали з Мінфіном і Мінсоцполітики бажаний алгоритм монетизації. Підхід був зафіксований у прес-релізах Мінфіну (https://proosbb.info/node/206) та Мінсоцполітики (https://proosbb.info/node/207) і передбачив двоетапний перехід до монетизації:

1. На першому (перехідному) етапі місцеві органи соціального захисту населення переходять від “відшкодування” за пільги і субсидії, вже нараховані й враховані об’єднаннями в розрахунках зі співвласниками, до самостійного нарахування пільг і субсидій з адресним перерахуванням цих сум в ОСББ за кожного конкретного пільговика. Чому потрібен цей етап і що він дає?

По-перше, з ОСББ знімається тягар “кредитування” держави щодо її соціальних зобов’язань: ОСББ проводять нарахування внесків без будь-яких знижок (пільг і субсидій), і враховують в розрахунках лише реально отримані кошти, персонально за кожним пільговиком/субсидіантом.

По-друге, кожен співвласник-пільговик чи субсидіант привчається до розуміння, що пільгу/субсидію йому надає держава, а не ОСББ чи інші співвласники.

По-третє, органи соціального захисту та Міністерство фінансів вчаться працювати в режимі самостійної відповідальності перед пільговиком/субсидіантом, самостійного нарахування пільг і субсидій та вчасної (в ідеалі – місяць у місяць) виплати пільг і субсидій живими коштами. На цьому етапі органи соціального захисту повинні відпрацювати внутрішні процедури роботи з реєстрами виплат (а не лише нарахувань) пільг і субсидій - тобто, нарешті узяти на себе ту функцію, яку раніше виконували ОСББ.

Принципово зміни в законодавстві, необхідні для впровадження цього етапу, відпрацьовані, і ми сподіваємося, що відповідна постанова буде прийнята Урядом вже в цю середу, 21 лютого.

І коли би не набрала чинності ця постанова, Уряд пообіцяв, що вона застосовуватиметься до нарахувань внесків в ОСББ з січня 2018 року.

2. На другому етапі має відбутися перехід від виплат пільг і субсидій за реєстрами на поточні рахунки ОСББ до цих же виплат, але безпосередньо пільговикам і субсидіантам. Поки що розглядається варіант спеціальних “соціальних карток” із обмеженими можливостями використання (лише для розрахунків за внесками в ОСББ і житлово-комунальними послугами).

Впровадження таких карток вимагає внесення змін до регуляцій Національного банку України, а тому може зайняти час. Тому альтернативою могла би бути виплата пільг і субсидій на існуючі пенсійні рахунки/картки, картки для отримання соціальної допомоги, або через відділення “Укрпошти”, з застереженням, що в разі нецільового використання (наявності заборгованості зі сплати внесків) громадянин позбавляється пільги/субсидії. У такому разі ОСББ вважають, що 2-й етап монетизації вже міг би бути запроваджений з 1 травня 2018 року.

 

Це - партнерська новина з zhytlo.in.ua