Громадськість закликає не допустити відтермінування введення в дію Закону України «Про житлово-комунальне господарство»
Напередодні вступу у дію закону «Про житлово-комунальні послуги», що має відбутися 10 червня 2018 року, на розгляд Верховної Ради України внесено кілька законопроектів (реєстр. №8424, 8428 та 8429), якими передбачено відтермінувати вступ у дію цього закону та окремих положень закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Формальною підставою відтермінування називається неприйняття Кабінетом міністрів підзаконної бази. Насправді більшість проектів нормативно-правових актів вже розроблено Мінрегіоном за участі експертного середовища. Проте вони тривалий час знаходяться на погодженнях у різних міністерствах та відомствах.
Законопроект № 8428 передбачає повністю відтермінувати дату набуття чинності закону «Про житлово-комунальні послуги» на 1 травня 2019-го. Це автоматично означатиме відтермінування реалізації закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», адже без передбачених новим законом «Про житлово-комунальні послуги» нових моделей організації договірних відносин більшість положень закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» щодо розподілу і оплати обсягів спожитих комунальних послуг просто не зможуть застосовуватися. Фактично, законопроекти 8428 і 8429 заморожують реформи у сферах управління багатоквартирними будинками, комунальному господарстві та енергоефективності.
Проект закону № 8424 також відтерміновує введення в дію закону «Про житлово-комунальні послуги» на 1 травня 2019го, але разом із тим, принаймні передбачає введення в дію його окремих положень з 10 червня 2018-го, зокрема щодо управління багатоквартирними будинками. Однак викликає занепокоєння пункт 3-1 Прикінцевих та перехідних положень, який передбачає збереження дії чинних договорів з ЖЕКами про надання послуг з утримання будинків «до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом». Таким чином діюча радянська система управління житлом консервується на невизначений строк.
Від відтермінування введення в дію закону «Про житлово-комунальні послуги» виграють галузеві монополісти, які не зацікавленні у запровадженні прозорих правил управління в житлово-комунальному секторі, посиленні конкуренції серед надавачів послуг, гарантування права споживачів, зокрема ОСББ на отримання якісних житлово-комунальних послуг.
Експерти групи Реформа енергетичного сектору Реанімаційного Пакету Реформ розцінюють ініціативу щодо відтермінування строку введення в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги» як намір загальмувати реформи у житлово-комунальній сфері, яка є однією з найбільш чутливих та важливих сфер для покращення стандартів життя громадян України. Документ входить до енергоефективного пакету законів, що передбачає перехід від «радянської» системи управління житлово-комунальним господарством до ринкової. Враховуючи вищезазначене, експерти закликають:
– народних депутатів відхилити всі законопроекти (реєстр. №8424, 8428, 8429), якими передбачено відтермінувати введення у дію закону «Про житлово-комунальні послуги», натомість прийняти закон, який лише відтерміновує крайню дату обрання моделі договорів про надання комунальних послуг (щоби вона не припадала на опалювальний сезон).
– Кабінет Міністрів України найближчим часом закінчити прийняття підзаконних актів, необхідних для впровадження в дію Законів «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».