Про енергоефективність, силу ОСББ та надзвичайну людину

В середовищі ОСББ, напевно, вже багато знають про київське ОСББ «Оберіг на Позняках» (більш відоме як Бажана,16). Відомим це ОСББ стало через справжню жагу співвласників до  підвищення енергоефективності будинку.

Це ОСББ вирішило не затягувати з реалізацію енергоефективних заходів та зробити все якомога швидше. 2017 року вони взяли участь в конкурсі енергоефективних проектів «70/30», що проводиться Київською міською державною адміністраіцією. Стали переможцями, але на цьому не зупинились. На свою частку далі взяли «теплий кредит» та отримали з держаного бюджету додаткові кошти на термомодернізацію. Всього, ОСББ з київських Позняків залучило фінансування на близько 30 млн гривень! (До слова – для всіх київських ОСББ є можливість скористатись підтримкою міста за програмою «70/30»).

Розповім про проблеми з опаленням в будинку та як співвпласники змогли їх вирішити.

Сам будинок складається із шести секцій (під’їздів): 1, 2 та 3-я – по 17 поверхів, 4-та – 19, 5-та – 21, та 6-та – 23 поверхи відповідно.  Кількість квартир: 422.  Площа забудови: 2657,4 м2.  Загальна площа будівлі: 41 842 м2.  Опалювальна площа: 36 206 м2. В будинку є три окремих індивідуальних теплових пункти, по одному на кожні дві секції: ІТП№1 – для секцій 1 та 2, ІТП №2 – для секцій 3 та 4, ІТП №3 - для секцій 5 та 6.

В кожному ІТП реалізована однакова схема: системи опалення житлової частини парних секцій приєднані до теплової мережі по незалежній схемі (через пластинчасті теплообмінники), системи гарячого водопостачання парних секцій розділені на дві окремі зони з окремими контурами регулювання та пластинчастими теплообмінниками для кожної з цих зон. Система опалення житлової частини всіх секцій - двотрубна, вертикальна, тупікова з нижнім розведенням магістралей, при цьому зроблена без зонування, єдиним гідравлічним контуром.

І тут починаються цікаві подробиці: справа в тому, що згідно з проектом система опалення будинку була запроектована з автоматичними балансувальними клапанами на кожному двотрубному стояку, та з автоматичним терморегулятором на кожному опалювальному приладі (все – виробництва данської компанії Danfoss).

Виявилося, що терморегулятори на радіаторах були змонтовані забудовником, а от автоматичні балансувальні на стояках – ні. Багато років люди в цьому будинку, особливо на верхніх поверхах  5-ї та 6-ї секцій, мали ледве теплі радіатори. Про яке  використання терморегуляторів могло йтися, коли в квартирах +14°C, замість +20°C?

З цієї причини, а також через низьку вартість тепла, що трималася довгі роки, багато власників квартир, як це водилося за радянських часів, самі вирішували питання теплопостачання власної оселі на свій власний розум – демонтували терморегулятори, міняли радіатори, збільшуючи, звісно, їхню потужність. Як Ви думаєте – допомогло? Вірна відповідь – «було погано, стало ще гірше».

Кожен, хто самотужки втручається в систему централізованого опалення, розбалансовує та руйнує її.

Дійсно, від самого початку була проблема – не змонтовані (а якщо казати прямо, - вкрадені) балансувальні клапани. Єдиний правильний спосіб вирішити цю спільну проблему полягав в тому, щоб правильно їх встановити. Самотужки це не зміг зробити ніхто з мешканців.

Зате ОСББ – змогло!

Взявши участь в конкурсі енергоефективних проектів «70/30», в рамках власного внеску, ОСББ «Оберіг на Позняках» встановило автоматичні балансувальні клапани, які були запроектовані ще багато років назад. Це стали 104 комплекти автоматичних балансувальних клапанів типу ASV-PV з клапанами-партнерами.

І насьогодні, починаючи з опалювального сезону 2017-2018 років, проблеми недогріву верхніх поверхів більше не існує!

Окремо хочу також сказати про дійсно сильну, вольову та цілеспрямовану людину – про голову цього ОСББ, Валерія Васильовича Нікітченка. Я впевнений, що ця людина по праву очолює це ОСББ! Принаймні те, що за час його роботи будинок кардинально змінився на краще – не можна не побачити. Коли в минулому році вийшов Закон про комерційний облік тепла, ОСББ «Оберіг на Позняках» першим в Києві, і, напевно, в Україні скористалося своїм правом, розробило та спромоглося погодити з теплопостачальною організацією власну Методику розподілу теплової енергії.

Цього року, вкотре залучаючи «теплий кредит», вони займаються відновленням системи терморегулювання кожного опалювального приладу та встановлюють систему індивідуального обліку спожитої кількості теплової енергії за допомогою розподілювачів тепла, тому що у вертикальних системах це єдиний варіант індивідуального обліку тепла. І в цьому вони також перші в Україні!

На сьогоднішній день цей велетенський будинок має повністю утеплений фасад та збалансовану систему опалення, працює над системою терморегулювання та індивідуального обліку спожитої теплоенергії. Мені особисто також приємно, що у всіх ІТП будинку в якості регулювального обладнання використано обладнання Danfoss. Крім того, ще при першому візиті в будинок я звернув увагу на те, що завдяки досвідченим фахівцям обслуговуючої організації, все обладнання і автоматичні регулятори тиску прямої дії, і електронні регулятори ECL Comfort, були вірно налаштовані та працювали в штатному, автоматичному режимі.

Чомусь я впевнений, що ми ще неодноразово почуємо про це надзвичайне київське ОСББ «Оберіг на Позняках»!