Утримання ліфтів. ОСББ проти Дежпраці.

         5 вересня 2018 р. в Управлінні Держпраці у Сумській області відбувся онлайн-прийом з Головою Державної служби України з питань праці. Присутніх цікавило широке коло нагальних проблем. Зокрема голова Асоціації ОСББ «Сумщина» Роман Гученко поставив питання, яке зараз дуже турбує всі Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ) м. Суми та Сумської області, а саме: на що мають звертати увагу Голови Правління ОСББ при укладанні договору з суб’єктом господарювання на технічне обслуговування ліфтів для безпечної організації роботи ліфтів, та чи потрібно при створенні ОСББ отримувати дозвіл на експлуатацію, у випадку, якщо ліфт введений в експлуатацію та знаходиться в роботі до 25 років?

      У відповіді заступник голови Держслужби України з питань праці Володимир Литвинов посилаючись не на нормативну базу, а на особисту думку, що  ОСББ, як власник ліфта, для його роботи зобов’язаний отримувати дозволи. Наголошено також про власника ліфтів в особі ОСББ як такого, який має призначити особу, відповідальну за експлуатацію згідно наказу №190 від 01.09.2008 р. та повідомлено про розробку нових правил.

(Посилання на відео запис: https://youtu.be/qrUMBU0AykQ)

     Роман Гученко, Голова Асоціації ОСББ «Сумщина», не погодився з особистою думкою представника Держпраці та, посилаючись на нормативну базу, зазначив:

      1. ОСББ не є власником ліфта (ч.2 ст.382 ЦКУ) і жодний документ, який регламентує правила роботи ліфта не згадує про власника.

     2. ОСББ – не суб’єкт господарювання згідно ЗУ «Про ОСББ» (ч.2 ст.4), тому відповідно п.1 Правил, затверджених наказом № 190 від 01.09.2008 р., дія цих правил не поширюється на об’єднання, оскільки в правилах зазначено, що:

I. Сфера застосування
Ці Правила поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм 
власності, які здійснюють виготовлення, монтаж, експлуатацію, ремонт,
 реконструкцію та модернізацію ліфтів, підйомників та їх складових частин.

      3. Згідно ЗУ "Про охорону праці" 

ст.21 ...... Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

           При створенні ОСББ у багатоквартирному будинку, який введений в експлуатацію разом з ліфтом та цей ліфт зареєстрований (має реєстраційний номер), поширюється саме норма ЗУ «Про охорону праці» ст. 21 про відсутність необхідності отримання дозволу як ОСББ, так і обслуговуючій організації при її зміні.

      4. Експлуатація ліфта – така послуга в ЖКГ, як окрема складова відсутня, а згідно п. 4.1. Правил Експлуатація ліфту = технічне обслуговування та середній і малий ремонт. ОСББ не здійснює технічне обслуговування ліфту, з чим погодився і представник Держслужби України з охорони праці.

4.1. Експлуатація - стадія життєвого циклу ліфта чи підйомника, на якому реалізують, підтримують та відновлюють якість виробу.
    Експлуатація ліфта охоплює етапи введення в експлуатацію за призначенням, зберігання, транспортування, технічне обслуговування, поточний та середній ремонт, припинення експлуатації (утилізація та знищення).

     5. Призначення відповідальної особи за експлуатацію ліфта згідно п. 9.7.1 Правил покладено на особу яка здійснює технічне обслуговування, тобто експлуатацію в розумінні цих правид. 

9.7.1 Суб’єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) експлуатацію ліфтів, повинен отримати дозвіл відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.05-2003 (1631-2003-п) і забезпечувати їх утримання в справному стані та безпечно експлуатувати шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду та ремонту. З цією метою він повинен:

  • призначати наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів та організацію їх експлуатації;
  • призначати наказом електромеханіків, які одночасно є відповідальними особами за їх справний стан;
  • призначати наказом ліфтерів і операторів диспетчерського зв’язку (якщо такий є).

А об’єднання не здійснює експлуатацію ліфта, та самі правила не предбачають призначення зазначиних відповідальних різними особами. Тобто особа, суб’єкт господарювання, яка здійснює технічне обслуговування ліфту і зобов’язана призначати таку особу. Призначення особи, відповідальної за експлуатацію ліфта, не є підставою для отримання дозволу на експлуатацію ліфта.

    6. ОСББ є формою управління багатоквартирного будинку і лише здійснює організацію його утримання шляхом укладання договорів. У нашому випадку це договір на технічне обслуговування ліфтів та диспетчеризацію.

 

Підбиваючи підсумки після спілкування з Управлінням Держпраці в Україні, яке не посилається на нормативні документи, а лише на власну думку, Асоціація ОСББ «Сумщина» буде далі звертатися до Обласної державної адміністрації в Сумській області та Мінрегіону для вирішення цього питання, а в разі необхідності звертатися до суду для захисту своїх прав.