Караул! Відключено газопостачання!

Останнім часом, по всій Україні прокотилась черга відключень споживачів  природного газу  у  житлових багатоквартирних будинках (або стояків квартир мереж газопостачання) операторами газорозподільних мереж (надалі ПАТ ОБЛГАЗ).

Особливо ПАТ ОБЛГАЗ залюбки це роблять у будинках ОСББ.

Причини відключення різноманітні від наявності боргів «у когось», «аварійного стану чогось» та інші «якісь» причини.

Питання це активно обговорювалось і на Форумі ОСББ України у м. Львів  у жовтні 2018р., адже співвласники звертаються до правлінь ОСББ за сприянням відновлення послуги газопостачання .

Окрім того, ПАТ ОБЛГАЗ розсилають листи на адресу ОСББ з пропозицією укласти з ПАТ ОБЛГАЗ акт розмежування балансової належності газових мереж та експлуатаційної відповідальності сторін.

Для того щоб, сприяти споживачам природного газу, які мешкають у будинках де створено Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку ( надалі ОСББ), в отримані житлової - комунальної послуги газопостачання, захистити їх права на безперебійне отримання цієї комунальної послуги, потрібно чітко розуміти наступне :

 • відносини споживачів  комунальної послуги газопостачання та ПАТ ОБЛГАЗ  не мають ніякого відношення до ОСББ.                               

Підстава:    

Частина 4 статті 22 Закону - газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень ОСББ здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства;

 • сприяти співвласникам багатоквартирного житлового будинку ОСББ в відновленні житлово-комунальної послуги газопостачання можливо , у разі  письмового звернення співвласників до правління ОСББ.    

За рішенням правління, правління ОСББ може провести організаційні  заходи та сприяти  співвласникам  в отримані  житлово-комунальних  та  інших послуг належної  якості.      

Підстава : 

Частина 4 Статті 4 Закону «Про ОСББ» : 

Основна  діяльність  об'єднання полягає у  здійсненні функцій, що  забезпечують  реалізацію  прав  співвласників  на володіння та користування  спільним  майном  співвласників,  належне  утримання багатоквартирного  будинку  та  прибудинкової  території, сприяння співвласникам  в  отриманні  житлово-комунальних  та  інших послуг
належної  якості  за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань,пов'язаних з діяльністю об'єднання;

Частина 10 Статті 16 Закону України «Про ОСББ» :

Об’єднання  має  право відповідно до законодавства та статуту об’єднання:                     

 • захищати  права, представляти інтереси співвласників у судах,
  органах  державної  влади  і  органах  влади Автономної Республіки Крим,   органах  місцевого  самоврядування,  на  підприємствах,  в установах та організаціях незалежно від форми власності.

Громадська організація Асоціація розвитку ОСББ ТА ЖБК «Сучасний дім» та Ресурсний центр ОСББ «Дніпро» розробили покрокові дії споживачів  та правління ОСББ у разі проведення відключення житлового багатоквартирного будинку (або стояків мережі газопостачання) від житлової - комунальної послуги  постачання природного газу.

Шановна спільнота однодумців, звертаємо вашу увагу, що питання яке розглядається дуже велике, тому стаття буде складатись з декілька частин.

ЧАСТИНА ПЕРША.

ПОКРОКОВІ ДІЇ ПРИ ВІДКЛЮЧЕННИ ГАЗОПОСТАЧАННЯ (СПРОБИ ПРОВЕСТИ ВІДКЛЮЧЕННЯ ГАЗОПОСТАЧАННЯ) У ЖИТЛОВОМУ БАГАТОКВАРТИРНОМУ БУДИНКУ

1.ПОЯВА ОГОЛОШЕННЯ.                                                                                                              Оголошення про відключення газопостачання можуть появитись за день до приїзду ПАТ ОБЛГАЗ або в цей же день рано вранці. У разі  так званого «аварійного виклику» оголошення буде відсутнє.

Дії співвласників ( мешканців):

 • сфотографувати оголошення;                                                     
 • зателефонувати (за вказаним телефоном) та вияснити причини відключення ,  попередити що мешканці не проводили «Аварійного» виклику;
 • зателефонувати до «Аварійної служби 104 » щодо заявки на проведення аварійних робіт                                                                                                                  

(хто подавав заявку, дата проведення робіт, підстава);                                         

 • письмово звернутись до правління ОСББ ;
 • створити ініціативну групу з співвласників та мешканців житлового багатоквартирного будинку у кількості не менше  трьох осіб, розробити план дій.

Дії правління ОСББ:

 • попередити мешканців про можливість відключення газопостачання, організувати контроль за зовнішнім вхідним газовим  вентилем ( засувкою) будинку , засувками які знаходяться в середині будинку.
 • попередити мешканців, що у разі появи не звісних осіб які оглядають газові мережі,  появи машин з написом «Аварійна » чи «ПАТ ОБЛГАЗ», або без назви потрібно негайно записати номер машини та/або сфотографувати  машину і її номер, попередити голову правління ОСББ ( членів правління);     
 • допомогти співвласникам розробити план дій .                                                                

2.ПОЯВА ПРЕДСТАВНИКІВ ПАТ ОБЛГАЗ.

Представники ПАТ ОБЛГАЗ , починають проводити роботи з відключення  газових мереж, мотивуючи це  ремонтними  або  аварійними роботами.

УВАГА!                                                                                                               

Представники ПАТ ОБЛГАЗ можуть появитись і на передодні  ( відкрутити вночі вентилі, зробити розпил на  газовій  трубі,  створити своїми руками насправді аварійні ситуації).                                ПОТРІБНО ПОПЕРЕДИТИ ПРО ЦЕ СПІВВЛАСНИКІВ!

ЦЕ ВАЖЛИВО !       

Дії представників ПАТ ОБЛГАЗ необхідно фотографувати та/або знімати на відео.

Необхідно  обов’язково попередити  представників ПАТ ОБЛГАЗ (виконавців робіт) про проведення фото і відео фіксації.

Сумісні дії співвласників та правління ОСББ :

2.1. Визвати поліцію. Вимагати перевірки документів які дають право на проведення відповідних робіт.

Документи :

 • що посвідчують їх особу ( паспорт), посаду та повноваження (службове посвідчення працівника ПАТ ОБЛГАЗ;
 • наряд на виконання робіт;
 •  наявність правочину, який підтверджує право власності на газові мережі на яких проводяться роботи.                                                                                                
 • Отримані дані переписати або сфотографувати на телефон .

Довести до відома поліції, що виконавці робіт попереджені про незаконність дій та  проведення   фото і відео фіксації  їх дій при свідках.

2.2. У разі відсутності відповідних документів  вимагати припинення виконання робіт та поновлення газопостачання.

У разі якщо працівники ПАТ ОБЛГАЗ не надали всі витребувані документи,  необхідно роз’яснити цим особам у присутності поліції , що їх дії є самоуправством.

"Самоуправство, тобто самовільне, всупереч встановленому законом порядку, здійснення свого дійсного або гаданого права, що не завдало істотної шкоди громадянам або державним чи громадським організаціям."                                     

Підстава:

- Стаття 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( надалі КУП АП), якою передбачена адміністративна відповідальність.                                                                                  

- Стаття 190 Кримінального кодексу України . Шахрайство.

2.3.Скласти акт не законного, самоуправного втручання представниками ПАТ ОБЛГАЗ, у мережі газопостачання житлового багатоквартирного будинку та відключення від мереж газопостачання (та/або спроби  відключення  від мереж газопостачання).

 • Акт складається незалежно від наявності документів та факту відключення газових мереж.            
 • Бланк Акту краще підготувати завчасно.                                                                                            
 • Акт складається  не менше ніж трьома особами ( створеною раніше ініціативною групою), у присутності  поліції .                                                                                                                          
 • Акт складається не менше ніж в  трьох примірниках: один примірник для  ініціативної групи (мешканців, співвласників житлового будинку), другий для інформування ПАТ ОБЛГАЗ, третій для НКРЕКП, суду тощо.

У акті фіксується :

 • дата, час, місце виконання робіт;
 • П.І.П. співвласників багатоквартирного будинку;
 • організація яка виконує роботи;
 • П.І.П. осіб які виконують роботи;
 • відповідні документи які дають дозвіл на проведення таких робіт;
 • у разі відмови надати документи проводиться фіксація факту відмови;
 • фіксується факт самоуправства та шахрайства (повідомлення потерпілому неправдивих відомостей про певні факти, обставини, події та  умисне замовчування юридичне значимої інформації) ;
 • записується назва виконуваних  робіт;
 • записуються номера жетонів поліцейських; 
 • до акту додаються фото.

УВАГА!!

Обов’язково у акті визначаєте, що працівниками ПАТ ОБЛГАЗ вчиняється адміністративне правопорушення, передбачене статтею 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення (самоуправство) та кримінальне правопорушення відповідно  до статті 190 Кримінального кодексу України (співвласникам надані неправдиві відомості про певні факти, обставини, події та умисне замовчування юридично значимої інформації).

УВАГА!

АКТ ПІДПИСУЮТЬ ТІЛЬКИ МЕШКАНЦІ і  СПІВВЛАСНИКИ БУДИНКУ !

ПАТ ОБЛГАЗ проводячи незаконне відключення житлового будинку та/або стояків газопостачання житлового будинку порушує права громадян – споживачів природного газу.   Права ОСББ при цьому не порушуються. Таким чином, у                                                                                                     

ПРЕДСТАВНИКІВ ОСББ  (ГОЛОВА ПРАВЛІННЯ  та ЧЛЕНИ ПРАВЛІННЯ ОСББ)                   ВІДСУТНІ ПРАВОВІ ПІДСТАВИ ДЛЯ ПІДПИСАННЯ АКТУ.                                                           

ПЕЧАТКА ОСББ  НЕ СТАВИТЬСЯ!!!

Акт у присутності представників поліції, та ПАТ ОБЛГАЗ підписують свідки (ініціативна група (співвласники, мешканці будинку).                        

Представники  поліції в акті вказують номера своїх жетонів. Пропонується підписати акт представникам ПАТ ОБЛГАЗ.

У разі відмови представників ПАТ ОБЛГАЗ підписати складений вами акт, обов’язково  це повинно бути відображено у акті.

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Представники поліції зобов’язані тільки сфотографувати ваш акт                                ( складати, підписувати і забирати не уповноважені за законом ).

 

3.ДІЇ СПІВВЛАСНИКІВ, МЕШКАНЦІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ  У РАЗІ ЯКЩО ВІДКЛЮЧЕННЯ ГАЗОПОСТАЧАННЯ НЕ ВІДБУЛОСЬ

Дії співвласників (мешканців):                                                                        

3.1. Співвласники пишуть заяву ( кожний співвласник окремо) на ім’я керівника ПАТ ОБЛГАЗ, в якій вказують на незаконність спроби проведення відключення споживачів від житлово-комунальної послуги газопостачання.

Такі заяви можна віднести самостійно, а у разі відмови реєструвати (вхідний номер, дата - час друк - два примірники) провести такі дії :

 • Якщо відмовляється прийняти секретар - викликати поліцію прямо в ПАТ ОБЛГАЗ;                 Підстава :  стаття 4,7,24 закону України "Про звернення громадян".
 • Продублювати звернення дзвінком на 104 із записом на телефон (час, дату вказати в розмові);
 • Продублювати звернення дзвінком на гарячу лінію ПАТ ОБЛГАЗ ( контакт-центр);
 • Продублювати звернення написавши лист-заяву на сайті ПАТ ОБЛГАЗ ( та/або в особовому кабінеті);
 • відправити рекомендований лист з повідомленням та описом;
 • відправити звернення на електронну адресу ПАТ ОБЛГАЗ.

3.2.Співвласники пишуть заяви до поліції і прокуратури про порушення прав співвласників на володіння спільним сумісним майном ОСББ/ЖБК та вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( самоуправство).

3.3.Співвласники, мешканці споживачі ( кожний окремо, як споживачі природного газу, які мають особисті рахунки за публічним договором про постачання природного газу) пишуть скаргу до НКРЕКП та до Антимонопольного комітету про спробу самоуправного  відключення, представниками ПАТ ОБЛГАЗ, споживачів від житлової-комунальної послуги газопостачання.          

 До скарги надається Акт.

Дії правління ОСББ:

3.4.Правління ОСББ допомагає  організаційно ініціативній групі ( співвласникам, мешканцям) у тому числі скласти скарги, тощо.

4. ДІЇ СПІВВЛАСНИКІВ, МЕШКАНЦІВ БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ У РАЗІ ЯКЩО ВІДКЛЮЧЕННЯ ГАЗОПОСТАЧАННЯ ВІДБУЛОСЬ

4.1.Співвласники пишуть заяви до поліції і прокуратури про порушення кодексу ГРМ, порушення прав співвласників на володіння спільним сумісним майном ОСББ/ЖБК, що підпадають під ознаки кримінально караних дій, визначених статтями 356, 364, 367 Кримінального кодексу України; про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 186 Кодексу України про адміністративні правопорушення (самоуправство), та вчинення  кримінального правопорушення  за Статтею 190 Кримінального кодексу України ( шахрайство).                                                                

До заяви надається копія Акту.

4.2. Співвласники і мешканці ( кожний окремо, як споживачі природного газу, які мають особисті рахунки за публічним договором про постачання природного газу) пишуть заяву до НКРЕКП та до Антимонопольного комітету про порушення кодексу ГРМ, самоуправне  відключення та позбавлення, представниками  ПАТ ОБЛГАЗ, споживачів житлової комунальної послуги газопостачання, вимагають відповідно  до кодексу ГРМ, негайно відновити постачання житлово-комунальної послуги (не пізніше ніж через дві доби після відключення) та готовність надати доступ( вказати  адресу, дату , період  з ….  по …. годин).  До заяви надається копія Акту.

УВАГА  !!!       

 У зверненні до   Антимонопольного комітету України, вимагати:

 • терміново припинити дії  монополіста ПАТ ОБЛГАЗ, який займаючи монопольне становище на ринку газу у місті ……, розподіляючи продукцію, яка має важливе значення для життєдіяльності людини, порушує  ст. 21 п. 3, 4, 7 ч. 1 Закону України «Про захист прав споживачів», а саме :
 • порушує права споживачів у частині нав`язування таких умов одержання послуги, які ставлять споживачів у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушуючи принцип рівності сторін договору, та визначати ціну продукції неналежним чином.

 

5.ДІЇ СПІВВЛАСНИКІВ, МЕШКАНЦІВ У РАЗІ ЯКЩО У ПЕРІОД ДВОХ ДНІВ ВІДНОВЛЕННЯ ГАЗОПОСТАЧАННЯ ТАК І НЕ ВІДБУЛОСЬ                                                       

Дії співвласників (мешканців):                                                                        

5.1. По закінченню двох діб після подачі заяви - зателефонувати за номером 104 і повідомити, що мало місце порушення кодексу ГРМ і Ви викликаєте поліцію для складання заяви на факт порушення Закону. Запис зберегти із зазначенням часу розмови ( записати номер оператора).

5.2. Викликати поліцію і скласти заяву. Копію заяви залишити собі.

5.3. Скласти ще один акт.

5.4 Копію всіх документів із заявою про порушення кодексу ГРМ направити в НКРЕКП. Копію документів із заявою направити на Антимонопольний комітет м. Київ.

Далі буде….