Технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж багатоквартирних будинків з газопостачання

Правила гри, які змінилися… Імітація ринку

Після внесення змін в ряд законів та підзаконних актів ситуація з технічним обслуговуванням внутрішньобудинкових мереж багатоквартирних будинків з газопостачання стала конфліктною між споживачами та постачальниками газу та операторами ГРМ.

По-перше монополісти змогли пролобіювати питання зняття відповідальності з себе і винести питання обслуговування внутрішньобудинкових мереж поза вартість тарифів на газ та розподіл. Ідеологією такого відокремлення було нібито формування ринкових механізмів щодо розподілу газу, але по факту це призвело до того, що афілійовані до монополій компанії зайшли на «ринок» розподілу і надають ілюзію відсутності монополії. Більшість таких компаній просто змінили назву, мають однакові юридичні адреси та працюють в одних й тих самих офісах.

Аналогічною була і лишається ситуація з встановленням індивідуальних приладів обліку.

Чому рух ОСББ поки не кіпішує?

Одним з індикаторів наявності проблем у житловому сегменті давно є хвилювання руху ОСББ. Так було з екологічним податком, загальнобудинковими приладами обліку електроенергії і газу, монетизацією пільг і субсидій, а цього разу є окремі випадки і сплески конфліктних відносин, але тема ТО газових мереж в багатоквартирних будинках є спекулятивною складовою з боку «газової монополії». З одного боку це питання тарифоутворення, з іншого – відповідальності. В тому числі й за те, що за всі роки незалежності України (до введення в дію так званого газового кодексу) монополісти довели газорозподільчу систему, в тому числі й внутрішньобудинкову до того стану, в якому нести відповідальність вони більше не хочуть. Не дивлячись на те, що ТО внутрішньобудинкових метеж завжди було складовою тарифу на газ. Тому, давайте розглянемо основні засади профільного закону.

Акценти:

У відповідності до ст.1 ЗУ «Про ринок природного газу»:

  • безпека постачання природного газу - надійне та безперебійне постачання необхідних обсягів природного газу споживачам, що забезпечується наявними джерелами надходження природного газу, а також належним технічним станом газотранспортних та газорозподільних систем, газосховищ та установки LNG;

Тобто закон передусім передбачає відносини постачальників та операторів ГРМ саме зі споживачами.

  • газорозподільна система - технологічний комплекс, що складається з організаційно і технологічно пов’язаних між собою об’єктів, призначених для розподілу природного газу від газорозподільних станцій безпосередньо споживачам;

Тобто законом передбачено, що до газорозподільчої системи входить в тому числі й внутрішньобудинкова мережа, яка необхідна для постачання природного газу безпосередньо споживачам.

  • Постачання природного газугосподарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених договорів;

Тобто законом передбачено, що сторонами договірних відносин у питанні поставок газу  є постачальник і споживач.

  • Розподіл природного газу – господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов’язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його ФІЗИЧНОЇ ДОСТАВКИ СПОЖИВАЧАМ, але що не включає постачання природного газу

Тобто, якщо споживачем у багатоквартирному будинку є власники квартири, а  законом передбачено, що розподіл відбувається до кінцевого споживача, -  це означає, що процес розподілу передбачає і внутрішньобудинкові мережі багатоквартирних будинків.

  • доступ - право користування потужністю об’єкта газової інфраструктури в обсязі та на умовах, встановлених у договорі про надання послуг транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору) природного газу або послуг установки LNG;

Тобто законом передбачено, що доступ (в тому числі й для проведення ТО) має бути передбачено у договорі на розподіл.

У відповідності до ст.7 ЗУ «Про ринок природного газу»:

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі, зобов’язаний здійснювати моніторинг безпеки постачання природного газу:

8) технічного стану газотранспортних і газорозподільних систем;

Тобто моніторинг безпеки газорозподільних систем є виключною компетенцією Центральних органів влади

У відповідності до Глави 4, ст.22 ЗУ «Про ринок природного газу»

З метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, оператор газотранспортної системи зобов’язаний:

3) вживати необхідних заходів з метою забезпечення безпеки постачання природного газу, у тому числі безаварійної та безперебійної роботи газотранспортної системи;

10) вживати інших заходів, необхідних для безпечної та стабільної роботи газотранспортної системи, що передбачені цим Законом або не суперечать законодавству.

Тобто відповідальність оператора ГРМ окреслює такі поняття, як безпечне постачання та безперебійність роботи газотранспортної системи.

Вирішення питання.

Пояснення НКРКП та інших чиновників Центральних органів влади конфліктів, що в більшості областей відбуваються між недомонополіями та співвласниками багатоквартирних будинків зводиться до відсутності коштів на проведення ТО внутрішньобудинкових мереж з газопостачання.

Аналізуючи основний профільний Закон України «Про ринок природного газу» беззаперечним є факт відповідальності оператора за безперебійність і безпечне постачання газу до кінцевого споживача.

Всі розуміють, що у кінцевому рахунку за це сплачує споживач. Суперечкою біля двох років є тема за рахунок якого тарифу це має відбуватися.

Тому варіантом вирішення має стати вибір споживачів, коли вони самостійно обирають компанію, яка має ліцензію і заключають з нею договір на ТО, якщо ж копії протоколу та договору не надано до Оператора ГРМ, то до договору з розподілу має бути віднесено витрати на проведення ТО по кожному домогосподарству ( квартирі) окремо.  Такі договірні відносини, у відповідності до законодавства, мають виникнути між оператором і споживачем, тобто договір індивідуального характеру.

Здогадатися - «що саме і як» будуть лобіювати монополісти, не складно. І тільки об’єднанні споживачі зможуть відстояти свої права у взаємовідносинах з газовиками на цьому «недоринку».

 

Рух ОСББ закликає

  1. Правлінням ОСББ - не підписувати будь яких договорів, які не передбачені законодавчо.
  2. КМУ та НКРЕКП врегулювати питання ТО внутрішньобудинкових мереж багатоквартирних будинків за двома моделями на вибір співвласників:
  • Модель №1 «В силу закону» - законодавством України на Оператора ГРМ покладено обов’язок здійснювати ТО ВБСГ за рахунок тарифу з розподілу газу. Стороною договору є споживач/власник квартири-співвласник багатоквартирного будинку;
  • Модель №2 «Волевиявлення співвласників багатоквартирного будинку» - співвласники самостійно обирають суб’єкта господарювання та укладають з ним договір на ТО ВБСГ на умовах, погоджених між сторонами.  Стороною договору з суб’єктом, визначеним співвласниками,  є уповноважена співвласниками багатоквартирного будинку особа.

Зобов’язати ліцензіатів забезпечити безперебійність та організацію безпеки з постачання газу споживачам у багатоквартирних будинках.

Заборонити відключення споживачів від постачання газу з підстав «неврегульованості» питань з технічного обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж.

 

Реформи починаються з виконання законів…

Об’єднуємось заради спільних цілей забезпечити безперебійність та безпеку з постачання газу споживачам.

За нами правда, за нами Закон.

Слідкуйте за новинами.