Вимагайте "теплих кредитів" на 2019-й рік

Наступного тижня, з 20 листопада розпочнуться депутатські баталії за державний бюджет на 2019-й рік. Всім, хто зацікавлений в «теплих кредитах», пропонується звернутися до свого народного депутата, написавши йому відповідного листа (за посиланням інструкція та проект листа https://docs.google.com/document/d/1UIHvdAZRyZxUrmNsRIDJOB-mEBvlp-TAe1-U...).

В умовах постійного зростання цін на природний газ (ймовірно, українців чекають чергові хвилі підвищення тарифів у травні та жовтні 2019 року), достатнє фінансування програм, які стимулюють впровадження енергоефективних заходів, є критичною необхідністю. 

Державна програма «теплі кредити» з 2015 року стала ефективним інструментом у війні за енергетичну незалежність країни. Однак, попри величезний попит, кожного року на її функціонування виділяється критично мало коштів. Так, у 2018 році банки зупинили видачу «теплих кредитів» у червні, і, на жаль, повністю не відновили і до сьогодні. 

Перше доручення Прем’єр-міністра України знайти додаткові кошти було видано 24 червня 2018 року, друге термінове (після публічної обіцянки) - 20 вересня. 

Лише через місяць 19 жовтня уряд прийняв відповідну постанову про виділення додаткових 100 млн. грн. для ОСББ, але регуляторні процедури тривають ще й досі.  А надворі вже випав сніг, і ОСББ повинні до 30 листопада завершити усі роботи… 

У державному бюджеті на 2019 рік, підтриманому у першому читанні, передбачається лише 400 млн. грн. на «теплі кредити», у тому числі - 200 млн. грн. - для ОСББ. Зважаючи на незадоволений попит 2018 року, цих коштів вистачить лише до квітня наступного року. Критично малу суму на «теплі кредити» уряд пояснює тим, що незабаром розпочне роботу Фонд енергоефективності, на який заплановано 1,6 млрд. грн. Варто нагадати, що аналогічні аргументи в уряду і народних депутатів бути і в 2018, і в 2017-му роках. Проте, хоча Фонд і було створено лише у 2018 році, він ще так і не запрацював. Заплановані 1,5 млрд. грн. у цьому році на Фонд фактично не знадобилися. Очікувати повноцінного продукту Фонду для ОСББ до середини 2019 року також не варто. До того ж, яким буде цей продукт - наразі не відомо, адже його сформувати повинна Дирекція фонду, а дирекцію зможе найняти лише Наглядова Рада, яка ще повністю не сформована. Заплановані 1,6 млрд. грн. у державному бюджеті на 2019 рік Фонд ніяк не зможе через вимоги і процедури, затверджені на рівні законодавства. Тому вкрай необхідним є збільшення обсягу фінансування програми «теплих кредитів» у наступному році.

Схоже, уряд  не хоче слухати аргументів здорового глузду, третій рік постіль повторюючи тут ж саму помилку. Тому єдиним дієвим інструментом залишається вплив знизу на народних депутатів України. За даними останніх соціологічних досліджень, саме думка виборців є визначальним чинником для дій народного депутата. 

Звернутися до свого народного депутата можна, написавши йому відповідного листа (за посиланням інструкція та проект листа https://docs.google.com/document/d/1UIHvdAZRyZxUrmNsRIDJOB-mEBvlp-TAe1-U...).

Нагадаю, що спільнота ОСББ  сім разів домагалася відновлення фінансування програми «теплих кредитів». Кожного разу нам казали, що джерел для покриття додаткових видатків немає і  відновлення програми - не можливе. Але для тих, хто мріє і діє, немає нічого неможливого. 

Тільки разом ми зможемо побудувати країну відповідальних власників - Україну нашої мрії.