Що несе для ОСББ реформа ринку електроенергії?

Підготовка до Новорічних свят проходить у середовищі ОСББ дуже активно. «Подарунки» від МінСоцполітики  щодо введення «монетизації», шантаж від газових монополістів. Майже непомітно, чи швидше – не поміченим, на цьому тлі «набирає обертів» вільний ринок з продажу електроенергії.

Нагадую. У зв’язку із прийняттям Закону України «Про ринок електричної енергії», який набув чинності 11 червня 2017 року, до кінця 2018 року монополісти з постачання електричної енергії були розділені на … інших  монополістів  - операторів системи (розподільчі компанії) та електропостачальників.

Питання необхідності та своєчасності таких змін на ринку електроенергії не обговорюємо, а повернемось до більш «приземлених» питань та особливо, що та як змінюється для ОСББ у контексті таких нововведень. Наочним прикладом нехай буде м. Київ.

У відповідності до законодавчих змін ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» залишило за собою функції розподілу електроенергії. А також виступило 100% засновником ТОВ «Київські енергетичні послуги» (ТОВ «КЕП»). (Годі сумніватися стосовно єдиного «господаря» усіх цих ПрАТ та ТОВ). У свою чергу ТОВ «Київські енергетичні послуги» отримало від НКРЕКП ліцензію як електропостачальник, в тому числі постачальник універсальної послуги. Про різницю згодом.

Вже майже місяць ДТЕК розсилає листи «щастя» щодо підписання заяви-приєднання до послуг із розподілу та нагадує про необхідність підписання заяви-приєднання із ТОВ «КЕП» про постачання електроенергії.

Одночасно, ТОВ «КЕП» запрошує (досить вибірково) керівників ОСББ на підписання договору про постачання електричної енергії (із комерційною пропозицією та додатковими угодами). ОСББ, що створені у нових будинках,  потрапляють під «пильне око» нових договорів майже 100%. Працівники ДТЕК/ТОВ «КЕП» при врученні пакетів документів зазвичай розповідають про те, що це «формальність» і «майже нічого не змінилося», а якщо договір не буде підписано, то будинок (освітлення МЗК, ліфти etс) буде відключено від постачання електроенергії майже з 1 січня 2019р. Закон суворий – але це закон. Правда, до цього всього зазначається, що ви можете скористатися перевагами спрощеної процедури приєднання до опублікованих договорів на сайтах ДТЕК та ТОВ «КЕП». Але не все так «спрощено», як мовиться...

Проаналізувавши наданий пакет документів від ТОВ «КЕП», а саме: договір про постачання електричної енергії, комерційну пропозицію та додаткову угоду, можу зазначити наступне. Насамперед! Завжди! Уважно вивчайте те, що підписуєте.       

Договір про постачання електричної енергії.

До самого договору значних зауважень немає. Тем паче, що його викладають у вигляді публічного договору-приєднання, тобто без можливості вносити правки. Або приєднуйся, або шукай іншого електропостачальника (які формально, згідно з отриманими ліцензіями, «на ринку» є). Але й тут не обійшлося без «маніпулювання».

НКРЕКП затвердив «Примірний договір про постачання електричної енергії». ТОВ «КЕП» вносить до примірного договору зміни (звичайно не на користь споживача), доповнює його на свою користь та пропонує цей «продукт» до безумовного та безальтернативного підписання.  

Які зміни?

Наприклад застосування пені. У п.5.8. ТОВ «КЕП» вказує у договорі, що пеня буде нараховуватися за весь період заборгованості, тоді як за Господарським кодексом, якщо не вказано термін (у примірному договорі не вказується термін), то він визначається у 6 місяців.

Підстави припинення електропостачання (той же п.5.8.). У примірному договорі підставою припинення електропостачання є неоплата у встановлені строки. У договорі ТОВ «КЕП» неоплата та недопуск представників Постачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії.  При цьому ані слова про те, хто та яким чином фіксує цей «недопуск». Самі представники Постачальника? А вони дійсно проходили на об’єкт та не потрапили з вини ОСББ до засобів обліку? Можливо це «дути на воду», але існує можливість певних маніпуляцій з боку постачальника.

Але головне, що скрізь за договором йде відсилання до «комерційної пропозиції, яку обрав Споживач» (!). А ось тут значно цікавіше. Комерційна пропозиція - єдина. Обирати немає з чого. Хоча законом передбачено саме можливість обрання Споживачем комерційної пропозиції і це неодноразово згадується за текстом договору (який, нагадуємо, базується згідно з «Примірним …»). 

Згідно комерційної пропозиції

  • ОСББ має сплачувати передоплату
  • розмір передоплати складає 100% від заявлених обсягів споживання (і ми ж розуміємо, що заявлені нами обсяги завжди дещо більші, ніж фактичні, щоб уникнути штрафів за перевитрати)
  • ціна буде вираховуватися за формулою, яка включає фактичну ціну купівлі на оптовому ринку, плюс витрати на розподіл, плюс додаткові витрати Постачальника (тобто зовсім не за цінами «для населення»). Для довідки: Постановою НКРЕКП від 14.12.2018 №1906 затверджено прогнозовану оптову ринкову ціну на 1-2 квартал 2019 р. у розмірі 1618,42 грн за 1 МВт*год без ПДВ.
  • не зважаючи на «обумовлену» можливість зміни Постачальника на іншого, умови комерційної пропозиції виписані таким чином, що достроково розриваючи Договір з ТОВ «КЕП», ви зобов’язані сплатити купу штрафів, наприклад, штраф у вигляді 2-х місячних планових обсягів споживання та «додатковий рахунок за результатами минулих розрахункових періодів, в якому буде враховано відхилення прогнозних від фактичних значень, щодо ціни та обсягів споживання  (п.10.4).

Додаткова угода начебто передбачає можливість отримання ціни за універсальними послугами, але «за умови компенсації різниці в тарифі Регулятором».

Враховуючі той факт, що Регулятором за договором є НКРЕКП, ця умова виглядає дуже дивно. Адже НКРЕКП до тепер не виступав «компенсатором» різниць у тарифах комунальних послуг. Але не потрібно хвилюватися, якщо Регулятор відмовить у компенсації різниці у тарифах, то Постачальник зробить перерахунок до «ринкової» вартості, зазначеної у комерційній пропозиції. Бінго!

Далі трохи про «Постачальника універсальних послуг».

Цей договір (згідно до комерційної пропозиції) виключно для побутових споживачів (населення) та малих непобутових споживачів (суб’єкт малого підприємництва).  

Верховна Рада 23 листопада 2018 р. проголосувала зміни до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про ринок електричної енергії» (набирає чинності з 01.01.2019р http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-19#n753). Змінами розширено поняття  «побутовий споживач» на «індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об’єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність)» та доповнено наступним змістом -

«Тимчасово, на період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, універсальні послуги, крім побутових та малих непобутових споживачів, надаються постачальником таких послуг також бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності та на інших споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, поширюються всі права та обов’язки, передбачені Законом України "Про ринок електричної енергії" для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг, передбачених статтею 63 цього Закону»

Таким чином, ті ОСББ, що є колективним споживачем електричної енергії можливо підпадають під норму закону, що надає можливість приєднання до договору універсальних послуг. Інші ОСББ, що мають договірну потужність приєднання меншу за 150кВт, також можуть обрати таку форму постачання.  Тому, якщо ваше ОСББ є колективним споживачем електричної енергії або договірна потужність приєднання складає до 150кВт, ви маєте можливість скористатися договором (приєднання) про постачання універсальних послуг.

Замість резюме:

У зв’язку з законодавчими змінами на ринку постачання електричної енергії для ОСББ мають значення наступні фактори:

- значна зміна умов договорів без принципової зміни постачальника «за фактом»,

- зростання витрат на електричну енергію, як за умови зростання безпосередньо самої ціни, так і необхідності передплати (ще й не за фактичні обсяги, а прогнозовані),

- проблематичність збільшення розміру внесків (для компенсації зростання витрат), відповідно до очікування на зростання інших комунальних послуг (ХВП, ГВП та ЦО – як наслідок змін на «ринку» електроенергії) для населення.

 

Замість постскриптуму:

21.12.2018р НКРЕКП своєю постановою №2010 скасувала положення, за яким тариф на електроенергію для технічних цілей в багатоквартирному будинку (робота ліфтів, насосів, освітлення МЗК тощо) встановлювався на рівні, як для населення. (http://www.nerc.gov.ua/index.php?id=37592