Що несе для ОСББ реформа ринку електроенергії? Частина 2.
Замість підготовки до новорічних свят продовжуємо підготовку до «святкування народження» ринку електричної енергії.
Київ сколихнула чергова хвиля «зради» та панічні настрої «куди бігти» за договором, за яким договором, підписувати чи ні, тощо.
У попередній публікації аналізувалось питання: Чи повинне ОСББ заключати саме запропонований договір від ТОВ «Київські енергетичні послуги» «про постачання електричної енергії»?
Але швидкість появи нової інформації для аналізу неприємно дивує, тому на початку спробуємо розібратися щодо наявності спільних рис та відмінностей постачальників на ринку електричної енергії, а саме: електропостачальника (Договір про постачання електричної енергії), постачальника універсальних послуг (Договір про постачанні електричної енергії постачальником універсальної послуги) та постачальника «останньої надії» (Договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії»). Буде, на жаль, “лонгрід”, але для свідомого прийняття зважених рішень щодо подальших дій пропоную зосередитись.
- Договір про постачання електричної енергії із відповідною комерційною пропозицією. (розроблений на базі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу)
Останнім часом досить вибірково, але деякі ОСББ запрошувалися до ЦОК для отримання цих договорів. Складається враження, що «під роздачу» попали здебільшого новобудови, в яких створені ОСББ. «Старі» ОСББ або ОСББ в «старих» будинках або самостійніші, або не запрошувалися для «урочистої події».
Насамперед зауважу - термін дії договору до 30.06.2019р. і 100% передплата (заявлених обсягів споживання, які визначаються згідно додатку до Договору).
Про закладені зміни (у порівнянні з Примірним договором) вже зазначалось у першій частині – пеня за весь термін заборгованості, можливість припинення постачання за умови «не допуску до засобів обліку», неможливість розірвання договору за ініціативою споживача без драконівських штрафних санкцій тощо.
Тому зараз йтиме мова тільки про цінову складову. Ціна формується із трьох складових:
- Ціна покупки на оптовому рику електроенергії (прогнозна оптова ціна на І квартал 2019р. 1,61842 грн за 1 кВт/год без ПДВ, Постанова НКРЕКП від 14.12.2018р. №1906 http://www.nerc.gov.ua/?id=37192)
- Тариф на послуги з розподілу електричної енергії (для ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» для споживачів з 2 класом напруги 0,22929 грн за 1 кВт/год. Без ПДВ , Постанова НКРЕКП від 11.12.2018 р. №1834 http://www.nerc.gov.ua/index.php?id=37115)
- Ціна додаткових послуг, пов’язаних із постачанням електричної енергії (у комерційній пропозиції зустрічається як ціна 0,065 грн за 1 кВт/год, так і ціна 0,1 грн за 1 кВт/год)
Тобто, орієнтовна ціна вираховується десь 2,317 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Перша складова «ринкова», друга – регульована, третя - незрозуміла.
- Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги із відповідною комерційною пропозицією. (розроблений на базі Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг)
Передусім, універсальні послуги надаються побутовим споживачам та малим непобутовим споживачам. Та, як вже було зазначено у попередньому дописі
«тимчасово, на період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2020 року, універсальні послуги, крім побутових та малих непобутових споживачів, надаються постачальником таких послуг також бюджетним установам незалежно від розміру договірної потужності та іншим споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт. У зазначений період на бюджетні установи незалежно від розміру договірної потужності та на інших споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, поширюються всі права та обов’язки, передбачені Законом України «Про ринок електричної енергії» для малих непобутових споживачів щодо отримання універсальних послуг.»
На мій погляд, більшість київських ОСББ саме так і «приєднаються» саме до цього договору. Пеня за весь строк заборгованості залишається, можливість припинення постачання за умови «не допуску до засобів обліку» присутня, але немає додаткових штрафних санкцій за розірвання договору за ініціативою споживача у погоджені строки (напевне, через відсутність альтернативи).
ТОВ «Київські енергетичні послуги» - постачальник універсальних послуг на території м. Києва.(http://www.nerc.gov.ua/?news=8389)
Термін дії договору до 30.06.2019 р. і 100% передплата заявлених обсягів – залишаються.
Ціна. Ви здивуєтесь, але вона майже ідентична «першому» договору.
Ціна на універсальні послуги для малих непобутових споживачів з 2 класом напруги на сайті ТОВ «КЕП» - 2,37318 грн за 1 Квт/год з ПДВ. Яким чином при складанні цін (1,61842+0,22929+0,4896)+20% ПДВ = 2,276 грн за 1 кВт/год вийшло 2,37318 грн питання не до мене. В мене не вийшло :). https://kep.com.ua/ee-company/tarifi
Тариф на послуги постачальника універсальних послуг для ТОВ «КЕП» затверджено 0,4896 грн кВт/год без ПДВ. (Постанова НКРЕКП від 11.12.18р. №1870 http://www.nerc.gov.ua/index.php?id=37280)
- Договір про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії».
Якщо споживач не визначився з постачальником електричної енергії, то послуги йому буде надавати постачальник «останньої надії». Але.
«Таким категоріям споживачів як побутові та малі непобутові споживачі, бюджетні установи, незалежно від розміру договірної потужності та інші споживачі, електроустановки яких приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 150 кВт, постачання електричної енергії здійснюється постачальниками універсальних послуг, які створені на базі обласних енергопостачальних компаній.»
Тобто ми знов опиняємося «у впевнених обіймах» ТОВ «КЕП, але… за ціною 2,80052 грн за 1 кВт/год з ПДВ.
Звичайно ж, передплата 100% заявлених обсягів і строк дії договору не більш 90 днів.
Штрафні санкції за дострокове розірвання договору за ініціативою споживача відсутні.
Договір постачальника «останньої надії» на сайті ТОВ «КЕП» відсутній. Він має бути розробленим за «Типовим договором …», який у свою чергу майже ідентичний іншим договорам.
Тепер про найголовніше.
На сайті ТОВ «КЕП» (https://kep.com.ua/ee-company/dogovir) зазначена наступна інформація:
«Щоб приєднатись до договору постачання електроенергії постачальником універсальних послуг малим непобутовим споживачам достатньо продовжувати споживати електроенергію та/або сплатити рахунок від ТОВ «Київські енергетичні послуги».
Клієнтам не потрібно спеціально відвідувати Центри обслуговування клієнтів та/або телефонувати до контакт-центру, аби приєднатися до Договору.
Щоб приєднатись до договору ТОВ «Київські енергетичні послуги» про постачання електроенергії, споживачам, що не мають права на постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги (всі споживачі крім побутових та малих непобутових) потрібно підписати заяву на приєднання до Договору та обрати відповідну комерційну пропозицію, з відповідною ціною.»
Наостанок про теоретичну (згідно із законодавством) можливість, але фактичну відсутність такої можливості зі сплати за поставлену електричну енергію за фактичними показниками на початку періоду, наступного за розрахунковим (оплата за фактом).
Постачальник універсальних послуг зобов’язаний надавати універсальні послуги в установленому законодавством порядку та на умовах договору, укладеному відповідно до Типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг:
А) у Типовому договорі (Додаток 6 до ПРРЕЕ) зазначається (п.5.16), що «комерційна пропозиція, яка є додатком 3 до цього Договору, має містити наступну інформацію: (…)
2) спосіб оплати (необхідно обрати лише один з варіантів: попередня оплата, по факту, плановий платіж).»
Б) у п.4.10 «Правилах роздрібного ринку електричної енергії» ПРРЕЕ (Постанова НКРЕКП від 14.03.2018 р. №312 (http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18#n1180) зазначено:
«У разі постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або «останньої надії» споживач за взаємною згодою сторін (електропостачальника електричної енергії та споживача) може здійснювати оплату спожитої електричної енергії у формі попередньої оплати.
Побутові споживачі та суб’єкти господарювання, предметом діяльності яких є надання житлово-комунальних послуг населенню, у межах наданих населенню послуг, установи та організації, які утримуються за рахунок коштів (внесків) населення, здійснюють повну оплату вартості обсягу спожитої електричної енергії, як правило, один раз за фактичними показами засобів комерційного обліку електричної енергії на початку періоду, наступного за розрахунковим, відповідно до договору про постачання електричної енергії споживачу.»
В) Але, незважаючи на норми чинного законодавства, зокрема Закону України «Про ринок електричної енергії та «Правил роздрібного ринку електричної енергії», згідно яких споживач має право на «вибір комерційних пропозицій з різними тарифними планами», у нашому випадку споживач фактично позбавлений права вибору. До будь-якого договору ТОВ «КЕП» є тільки єдина комерційна пропозиція та тільки зі 100% передплатою, що суперечить як уже згаданим вище положенням законодавства, так і ч.4 ст. 179 Господарського кодексу України.
На щастя, законодавство дає нам можливість захистити свої права. Так, ч.2 ст. 634 Цивільного кодексу України передбачає:
“Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.”
І наостанок. Для продовження користування електричною енергію (не залежно від обраного договору на постачання електричної енергії споживачу) необхідно приєднатися до Публічного договору Про надання послуг з розподілу електроенергії (оператор системи розподілу у м.Київ - ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі»).
На сайті оператора (https://dtek-kem.com.ua/ee-company/nova_redaktsiya_dogovoriv) зазначено:
«Приєднатись до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, можна шляхом підписання заяви-приєднання, яка повертається споживачем на адресу ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі», та/або сплати за рахунком, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі» із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.»
Отже, підведемо підсумки:
- Абсолютна більшість ОСББ, так чи інакше, має право на отримання електричної енергії постачальником “універсальної послуги”.
- Пропозиції ТОВ “КЕП” щодо постачання електричної енергії на інших умовах є або гіршими за умови “універсальних послуг”, або, принаймні, не кращими.
- Договір з постачальником універсальних послуг (ТОВ «КЕП») є договором приєднання і укладається як шляхом підписання заяви-приєднання, так і шляхом оплати рахунка.
- Договір з оператором системи розподілу (ПрАТ «ДТЕК Київські електромережі») є договором приєднання і укладається так само, як шляхом підписання заяви-приєднання, так і шляхом оплати рахунка.
- Договір, запропонований ТОВ “КЕП”, має певні відмінності від Типового договору та інших вимог законодавства (в бік звуження прав споживача).
- Законодавство дає нам право змінити укладений договір приєднання.
Стосовно можливих порад.
Насамперед – не панікувати. У своїх діях спиратися на можливості, які нам дає законодавство (у його поточному стані). У питанні приєднання до Публічних договорів існує така форма приєднання (яка підтверджується також і постачальником електроенергії, і оператором системи) - як сплата рахунку. Приєднавшись до Публічних договорів і продовжуючи споживати електричну енергію, наступним кроком буде вжиття заходів з відновлення своїх прав.
Маю надію на об’єднання зусиль відповідальних співвласників у боротьбі за свої права та впевненість, що таке відновлення можливе.