Утримання чи управління?
У червні 2018 року були введені в дію положення нового Закону України “Про житлово-комунальні послуги” щодо послуги з управління багатоквартирним будинком. І відтоді не припиняються спроби штучно ототожнити ОСББ з управителем.
Одним із проявів такого штучного ототожнення стали поради або й вимоги до ОСББ затверджувати “внески на управління” багатоквартирним будинком. Мотивується це тим, що, мовляв, на внески з утримання багатоквартирного будинку нібито не поширюються житлові субсидії та пільги. І тому заради пільговиків і “субсидіантів” ОСББ повинні збирати загальні збори і перезатверджувати кошториси та назви внесків. При цьому як аргументи використовуються положення про “послугу з управління” зі вже згаданого Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, який, до речі, не застосовується до відносин, що виникають між співвласниками та ОСББ (див. ч.2 ст.2 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”).
То що ж у дійсності говорить законодавство?
Стаття 9 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” серед державних соціальних нормативів називає “граничну норму витрат на управління житлом”. Так, дійсно, “на управління”. Але “витрат”, а не “внесків”! “Внески на управління” цей закон не згадує!
Стаття 12 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” також дає широке поняття витрат з управління, що включають у себе низку інших витрат, у т.ч. витрати з утримання.
Тепер звернемося до законодавства про ОСББ. Законодавчим актом, який регулює порядок діяльності ОСББ, є Закон України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”.
Торкаючись питань соціального захисту, ч.8 ст. 22 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” говорить:
“З метою надання населенню, що проживає в багатоквартирних будинках, в яких створено об’єднання, пільг та субсидій для відшкодування витрат на управління багатоквартирним будинком внески і платежі визначаються у розмірах, затверджених загальними зборами об’єднання, але не більше встановленого згідно із законодавством граничного розміру відповідних витрат.”
Отже, Закон України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” узгоджується із Законом України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, говорячи про надання пільг та субсидій для відшкодування витрат на управління багатоквартирним будинком. Але одночасно вказує, що ці витрати складаються із внесків.
Про які ж саме внески іде мова в законі? Відповідь на це дають ч.1 і ч.6 ст.22 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”. Так, ч.6 ст.22 говорить:
“Для фінансування самозабезпечення об’єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об’єднання.”
Що ж це за “відповідні внески” на самозабезпечення? Частина перша статті 22 дає відповідь на це питання, перелічуючи потреби, які можуть забезпечуватися шляхом самозабезпечення:
“забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів”.
Положення статті 22 узгоджуються зі статтею 20 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”, яка також дає прямий перелік внесків в ОСББ, пов’язаних із експлуатацією будинку:
“Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.”
Отже, спеціальний закон про ОСББ говорить саме про внески на утримання. Саме внески на утримання - а не на управління - мають право затверджувати загальні збори. І це логічно, адже і внески на утримання, і внески до ремонтного та резервного фондів, і інші внески, якщо такі мають місце, - є лише частиною витрат з управління. Затвердити внески на управління в ОСББ означало би просто “звалити в одну купу” всі внески, забувши про їхнє цільове призначення. Складно, до речі, уявити, як у ситуації такої мішанини і повної непрозорості фінансів ОСББ зможе залучити кредит на енергоефективні заходи.
А що ж пільговики і отримувачі субсидій? Чи не постраждають вони від того, що ОСББ дотримуватиметься закону? Не постраждають! І пільги, і житлові субсидії надаються на відшкодування витрат на управління, однією зі складових яких є внески на утримання. І пільги і субсидії є видом державної соціальної допомоги. З 1 січня 2019 року вони виплачуються виключно в грошовій формі. Допомогу цю надає держава (а не ОСББ) конкретному громадянину (а не, знову-таки, ОСББ). Тож це є завдання і відповідальність держави та конкретних державних службовців - подбати, щоб конкретний громадянин отримав свою соціальну допомогу. Якщо конкретніше - подбати про наповнення бюджету, а не висмоктувати із пальця причини, з яких комусь відмовити в призначенні житлової субсидії.
А правлінню ОСББ слід пам’ятати, що ігри в піддавки завжди закінчуються погано. Сьогодні ви проведете через загальні збори рішення про перейменування внесків, а завтра втратите неприбутковий статус.