Звернення клубу голів правлінь ОСББ і ЖБК Одеси до Міністерства соціальної політики з приводу псевдомонетизації

Постанова № 1176 «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі» оприлюднена на урядовому порталі.

Члени Клубу голів правлінь ОСББ і ЖБК Одеси взяли участь в обговоренні проекту постанови на офіційному веб-порталі Міністерства соціальної політики України, проголосували проти проекту і направили звернення, яке супроводили двома додатками: про протиправну природу даної постанови та про принципи реальної монетизації. Представляю їх у цій та наступній публікаціях.

18.12.2018 № 51

Міністру соціальної політики України А. О. Реві

м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601, info@mlsp.gov.ua

Щодо проекту постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі»

Шановний Андрію Олексійовичу!

На офіційній інтернет-сторінці Міністерства соціальної політики України оприлюднено для обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі» (далі – «проект»).

Зазначеним проектом пропонується внести зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, та до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156.

Ознайомившись із оприлюдненим проектом, висловлюємо категоричний протест проти запропонованих змін, які є неприйнятними для ОСББ як концептуально, так і процедурно.

Основними вадами проекту є:

1. Відсутність принципово нової моделі відношень «держава – пільговик / субсидіант» як втілення процедури надання державою прямої адресної соціальної допомоги громадянам згідно державним програмам соціального захисту.

2. Імітація процедури монетизації і намагання повернути стару «схему роботи», з тією лише відмінністю, що функції Держказначейства і, частково, органів соціального захисту населення пропонується виконувати Ощадбанку.

3. Ігнорування правової та економічної природи ОСББ, зокрема того, що ОСББ є негосподарюючим суб’єктом, не надає послуг, у тому числі житлово-комунальних, і тому не може бути виконавцем державної цільової програми соціального захисту населення.

4. Нерозуміння розробниками проекту того, що житлова субсидія є державною соціальною допомогою конкретному громадянину, а не «компенсацією» ОСББ.

5. Більшість запропонованих положень проекту є неприйнятними та/або незастосовними для ОСББ. Так, згідно п.п.18–184,, у повідомленні співвласникам про внески ОСББ має врахувати призначену, але ще не отриману суму житлової субсидії, подати до Ощадбанку реєстри і згодом отримати від Ощадбанку кошти. Такий підхід фактично означає «кредитування» об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків держави в частині її соціальних зобов’язань. При цьому відсутність у самому проекті форм реєстрів та дозвіл визначати такі форми Ощадбанку суперечать принципу правової визначеності.

6. Підзаконний нормативно-правовий акт, яким є постанова Кабінету Міністрів України, не може зобов’язати ОСББ відкривати рахунки в Ощадбанку (чи у будь-якій іншій фінансовій установі), укладати із ним договори, надавати йому будь-яку інформацію та тим більше сплачувати будь-які комісії.

7. Запропонована в проекті модель надання житлових субсидій створює протиріччя між співвласниками, яким призначена субсидія, та іншими співвласниками будинку, а також об’єднанням, бо покладає на ОСББ додаткові витрати і ставить отримання громадянином житлової субсидії в залежність від вчинення ОСББ дій, які воно не зобов’язане, не зацікавлене та не буде вчиняти.

Враховуючи викладене, просимо Вас:

1. Відкликати (зняти з обговорення) проект постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі».

2. Розробити новий проект змін до законодавства щодо надання житлових субсидій, заснований на принципах і підходах, що викладені у додатку.

Додатки:

1. Правові норми, що порушує проект постанови (на 3 арк.)

2. Принципи і підходи до 2-го етапу монетизації житлових субсидій і пільг (на 2 арк.)

З повагою,

голова Клубу голів правлінь ОСББ і ЖБК Одеси                                    Л. В. Ковальчук