Випробування псевдомонетизацією

27 грудня 2018 року Кабінет міністрів України прийняв постанову № 1176 «Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі».

Цьому передувало обговорення проекту постанови, що проходило з 21 листопада до 21 грудня на офіційному веб-порталі Міністерства соціальної політики України. Цей проект мав представити процедуру проведення монетизації. Можливо, поетапної, але реальної, суть якої — пряма допомога держави субсидіантам. Без посередників.

Але це знову не сталося. Представлений проект постанови Кабміну — це обман і маніпуляція. Замість реальної монетизації автори проекту запропонували імітацію монетизації, зі збереженням давно існуючих схем і додатковим включенням у цей ланцюг Ощадбанку.

Діюча схема державної соціальної допомоги по комунальних платежах — це перекладання зобов'язань держави на підприємства, що надають житлово-комунальні послуги. Такі підприємства виставляють субсидіантам (а також пільговикам) рахунки з неповною сумою до сплати, а потім, протягом місяців, чекають компенсацію від держави. По суті, це кредитування держави підприємствами житлово-комунального сектору.

ОСББ брати участь у цій схемі не може і не повинне. ОСББ — не є підприємством і ніякі послуги не надає, у тому числі житлово-комунальні. Усі співвласники багатоквартирного будинку зобов'язані повністю та вчасно вносити внески та платежі, затверджені рішеннями загальних зборів. Кредитувати державу ОСББ не має ні правових, ні економічних підстав.

На жаль, абсолютна більшість ОСББ України та їхні асоціації, союзи, об'єднання проігнорували можливість висловити своє відношення до проекту постанови. Результати голосування сумні: згідно даним веб-порталу Міністерства соціальної політики України в обговоренні взяли участь лише 855 осіб, з яких підтримали постанову 362, проголосували проти — 484. Зрозуміло, що серед тих, хто проголосував, не тільки представники ОСББ.

Таким чином, з майже 30 000 ОСББ, що існують в Україні, виразили свою позицію не більше 2,3 % представників об'єднань. У результаті постанова № 1176 прийнята Кабміном 27 грудня 2018 року і набирає чинності з 1 січня 2019 року.

Клуб голів правлінь ОСББ і ЖБК Одеси пропонує:

1. Визначити спільну позицію ОСББ стосовно даної постанови.

2. Не укладати договори з Ощадбанком щодо пільг і субсидій.

3. Повторити торішню акцію всеукраїнських флешмобів з вимогою реальної монетизації.

Вважаємо ситуацію дуже серйозною. Не лише у зв'язку із псевдомонетизацією, рішеннями НКРЕКП, що порушують наші права, діями «надавачів послуг», що залишаються монополістами на ринку комунальних послуг, але й рішеннями законодавчої та виконавчої гілок влади.

Основна проблема — в нерозумінні нової правової та економічної природи ОСББ. Це притаманно як державним, муніципальним, комерційним структурам, так і, на жаль, більшості наших співгромадян, у тому числі, і в самих ОСББ.

Нагадаємо, ОСББ — це не просто неприбуткова організація. Це непідприємницьке товариство (ст. 4 ЗУ «Про ОСББ») і негосподарюючий суб'єкт (ст. 22 ЗУ «Про ОСББ»).

Фактично, ОСББ — це не організація, а співтовариство, в основі якого єдиний чинник: власність у багатоквартирному будинку. Мета створення цього співтовариства — захист прав співвласників та забезпечення дотримання ними своїх обов'язків, а також забезпечення належного утримання та використання спільного майна (ст. 4 ЗУ « Про ОСББ»), а не багатоквартирного будинку як цілісного майнового комплексу.

Тобто, ОСББ — це не підприємство, не аналог колишніх «жеків», не суб'єкт господарювання, не управитель, об'єднання в принципі не може надавати і не надає ніяких послуг, у тому числі, житлово-комунальних.

ОСББ — це самоорганізації співвласників багатоквартирного будинку для захисту своїх прав та дотримання своїх обов’язків, одна з форм управління багатоквартирним будинком (ст. 9 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).

Тому головне завдання співтовариства ОСББ бачимо в усвідомленні своєї правової та економічної природи, становленні інституту відповідальних власників, самоорганізації, інституалізації руху ОСББ, визначенні єдиної послідовної стратегії та погоджених спільних діях. Будьмо організованою спільнотою, разом — ми сила.

Поздоровляємо всіх з Новим роком та Різдвом Христовим!

Бажаємо здоров'я, щастя, впевненості у свої силах, внутрішньої рівноваги, вдачі, натхнення та всього найкращого.

Будьмо разом!

Голова клубу голів правлінь ОСББ і ЖБК Одеси                                               Л. В. Ковальчук