НКРЕКП почуй ОСББ! ОСББ та ринок електроенергії. Частина 3.

Після прийняття Постанови №1 НКРЕКП (Регулятор) від 11 січня 2019р. щодо повернення «примітки до Тарифів на електроенергію, що відпускаються населенню, з 01 березня 2017 року» («Примітки») залишились змішані відчуття. Мабуть тому, що я не тільки прочитала текст нової Постанови (http://www.nerc.gov.ua/?id=37897), а й Обґрунтування щодо її прийняття, подивилася відео із засідання НКРЕКП (https://www.facebook.com/volodymr.gutsul/videos/2218559911536371/). На перший погляд «Перемога»? Ні. А дуже-дуже сумно… За словами Голови комісії, попереднє скасування «Примітки» 21 грудня 2018р. відбулось тому, що на думку НКРЕКП

«витрати з освітлення місць загального користування і підвальних приміщень та підкачування води, витрати з енергопостачання для ліфтів є складовими частинами тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, який визначається згідно з Порядком формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 (далі – Порядок № 869)».

Тобто вся «провина» цих витрат полягає у тому, що вони є складовою Тарифу! Який жодним чином не стосується діяльності ОСББ. І саме тому вже 11 січня 2019р., враховуючи що

«зміна тарифів на електричну енергію на технічні цілі не може бути оперативно врахована в тарифі на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» та «беручи до уваги, що вказані зміни в нормативно-правій базі зачіпають соціально-економічні інтереси окремих груп побутових споживачів (населення)»

Регулятор начебто йде назустріч, в т.ч. й ОСББ, та скасовує скасування «Примітки». Але чому все ж таки сумно? Тому що за самим формулюванням обґрунтування Постанови складається стійке враження, що нам надали лише певний час на «роздуми». Тому знов повертаємось до теми «ОСББ та ринок електроенергії».

Регулятором (НКРЕКП) та електропостачальниками не ставиться під сумнів, що власник квартири у багатоквартирному будинку (тільки фізична особа) – це побутовий споживач, який використовує електроенергію для забезпечення власних побутових потреб. 

Але ОСББ – це вже юридична особа, що об’єднала співвласників (тих самих власників квартир), тобто (згідно з ЗУ "Про ОСББ")

«створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного  будинку  для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна».

Тобто світло у квартирі  - це власні побутові потреби, а наявність світла у коридорі будинку (щоб дістатися до тієї самої квартири) – це вже господарська діяльність?

Споживання води у квартирі – це власні побутові потреби, а електроживлення насосів, які підкачують цю води на потрібний поверх – це вже господарська діяльність?

Електроживлення ліфтів, якими власники квартир користуються, щоб дістатися до власної оселі – це господарська діяльність?

ІТП, власна котельня, системи димовидалення, пожежогасіння, та взагалі будь-яке інженерне обладнання у багатоквартирному будинку, що живиться електричною енергією працює виключно для того, щоб «окремі групи побутових споживачів (населення)» (за визначенням Регулятора) змогли дістатися до своїх квартир та вже безпосередньо в них задовільнити свої побутові потреби.

Однак співвласники багатоквартирного будинку, об’єднавшись та створивши юридичну особу - ОСББ, на думку Регулятора (НКРЕКП) чомусь відразу стають підприємцями, які здійснюють господарську діяльність. Тому і ціна та умови постачання електроенергії повинні бути як для підприємств, які здійснюють господарську діяльність. НІ! Такий підхід є викривленням самої сутності ОСББ. ОСББ – це законодавчо забезпечена форма самоорганізації побутових споживачів (населення) як непідприємницького товариства, що для здійснення господарчого забезпечення використовує в т.ч. електричну енергію у багатоквартирному будинку для цілей забезпечення можливості безперебійного споживання побутових потреб. Не зважаючи на форму існування у вигляді «юридичної особи».

 Повернемось до норм чинного законодавства.

 Законом України «Про ОСББ» у ст. 4 визначено:

«Об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна …

     Об'єднання  створюється  як  непідприємницьке  товариство для здійснення  функцій,  визначених  законом.  Порядок  надходження і використання  коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України.»

    Підкреслюючи той факт, що ОСББ це фактично населення, яке у форматі об’єднання займається не «комерцією», а утриманням свого майна у  статті 22 ЗУ "Про ОСББ" зазначено:

«Для  забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку,  користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний    ремонт,   утримання   багатоквартирного   будинку   та прибудинкової   території,   водопостачання   та   водовідведення, теплопостачання   і   опалення,   вивезення   побутових  відходів, об’єднання за рішенням загальних зборів має право:

-     задовольняти     зазначені    потреби    самостійно    шляхом самозабезпечення…

Об’єднання   оплачує  холодну  та  гарячу  воду,  теплову  та електричну  енергію,  природний  газ, комунальні послуги за цінами (тарифами),   встановленими  для  населення,  крім  частини  таких послуг, що оплачуються власниками нежитлових приміщень.»

      Ніяка «довготривала процедура щодо зміни розміру тарифу» не повинна спонукати ОСББ порушувати норми чинного законодавства та закладати у витрати на утримання спільного майна ціни (тарифи) як для суб’єктів господарювання. Це пряме порушення закону. І саме на це потрібно звернути увагу Регулятору.

 

Наступне.

У Законі України «Про ринок електроенергії» (на який посилається Регулятор) у визначеннях надається визначення термінів, зокрема,

62) побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об’єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність);

Витрати на освітлення МЗК, живлення ліфтів та іншого інженерного обладнання багатоквартирного житлового будинку у розрізі господарчого самозабезпечення ОСББ не є ні професійною, ні господарською діяльністю.

Також чомусь «розрахунковий засіб обліку» згадується у однині, в той час коли ми розуміємо, що у багатоквартирному будинку може бути декілька розрахункових засобів обліку для різних груп (електропостачання ліфтів, освітлення МЗК, живлення насосів, ІТП, котелень тощо). Застосування однини при визначенні колективного споживача призводить до маніпулювань з боку електропостачальників, які вважають, що це стосується тільки будинків, співвласники яких не перешли ще до поквартирних індивідуальних договорів стосовно постачання електричної енергії. 

Постановою НКРЕКП від 14.03.2018  № 312 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18)  затверджені  «Правила роздрібного ринку електричної енергії» (далі - ПРРЕЕ), які прийняті у «відповідності» до ЗУ «Про ринок електроенергії». Але ми бачимо дещо інше визначення «побутового споживача»:

побутовий споживач - фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, на підставі відповідного договору з учасником ринку, у тому числі за договором постачання електричної енергії споживачу;

Кудись зникає друга частина визначення, а у подальшому також з’являються визначення таких термінів, а саме «побутові потреби» та «об’єкт побутового споживача». Регулятор вважає що

 - побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об’єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію), у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об’єктів приватного домогосподарства, крім потреб підприємницької, господарської діяльності;

 - об’єкт побутового споживача - житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування;

Таким чином на мій погляд, зараз потрібно звернутися до Регулятора з вимогами припинити «маніпулювання» термінами та чітко визначити ОСББ як побутового споживача, який розраховується з постачальником електричної енергії універсальних послуг на умовах післяоплати, за фактичними показниками будинкових засобів обліку, встановлених в багатоквартирному будинку (крім індивідуальних засобів обліку, за якими індивідуальний побутовий споживач розраховується самостійно) та за цінами (таріфами), встановленими для населення (побутового споживача).

 

Для цього пропонується:

Внести уточнюючі зміни до одного з базових на ринку електричної енергії підзаконних актів - Постанови НКРЕКП від 14.03.2018  № 312 у частині визначення термінів, та викласти їх наступним чином:

  • Побутовий споживач

побутовий споживач - фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, на підставі відповідного договору з учасником ринку, у тому числі за договором постачання електричної енергії споживачу додати або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об’єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність). Кількість загальних розрахункових засобів обліку не обмежується.

  • Об’єкт побутового споживача

об’єкт побутового споживача - житловий будинок (частина будинку), квартира або будівля, які розміщені за однією адресою та належать одній фізичній особі або декільком фізичним особам на правах власності або користування, а також спільне майно багатоквартирного будинку, що належіть на праві спільної сумісної власності співвласникам багатоквартирного будинку.

  • Побутові потреби

побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб, у тому числі об’єднаних у ОСББ  на об’єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну) територію, у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об’єктів приватного домогосподарства, крім потреб підприємницької, господарської діяльності. Використання електричної енергії для живлення інженерного обладнання багатоквартирного будинку, освітлення МЗК, прибудинкової території тощо є побутовими потребами/відноситься до побутових потреб.

Для внесення цих змін необхідна тільки добра воля Регулятора.

Теґи: