Мінсоцполітики пропонує змінити порядок виплати пільг

На офіційній Інтернет-сторінці Міністерства соціальної політики України оприлюднено для обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі”.

Якщо охарактеризувати запропоновані зміни коротко, то в разі їх прийняття "псевдомонетизація" може поширитися і на виплату пільг.

А тепер докладніше. Нагадаємо: стаття 11 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” передбачає, що “передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України”. Такий порядок Кабінет Міністрів України встановив раніше для виплати житлових субсидій, про що ми писали раніше. Зазначений порядок передбачив два варіанти виплати житлових субсидій у грошовій формі: (1) шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк” та (2) у "готівковій формі", через Пенсійний фонд України та перекази в АТ "Ощадбанк". Саме перший варіант і отримав серед активістів ОСББ назву "псевдомонетизація", оскільки не передбачав виплати живих грошей громадянину, а натомість втягував ОСББ, виконавців, управителів у розрахунки з Ощадбанком та в адміністрування системи виплат житлових субсидій. Протилежністю йому був другий варіант - "у готівковій формі", коли громадяни отримували кошти або на свій рахунок у банку, або готівкою.

Порядку ж виплати у грошовій формі пільг досі затверджено не було. Тепер у проекті, оприлюдненому для обговорення, Мінсоцполітики пропонує затвердити Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі та внести зміни до низки чинних нормативно-правових актів, зокрема - до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848.

На жаль, оприлюднений проект свідчить, що Мінсоцполітики між дійсною монетизацією та "псеводмонетизацією" схиляється до останньої і віддає перевагу складній схемі виплат через рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк”, яку раніше було запроваджено для виплати житлових субсидій. Ця схема передбачає укладання ОСББ договорів з Ощадбанком, обмін із ним інформацією (реєстрами нарахувань), сплату Ощадбанку комісійної винагороди. Фактично, Ощадбанк наділяється адміністративними повноваженнями щодо ОСББ, виконавців комунальних послуг, управителів, а останні продовжують нести тягар адміністрування пільг і житлових субсидій та відповідні додаткові витрати.

Юридична та економічна неспроможність згаданої схеми вже мала наслідком те, що ОСББ її просто проігнорували і не стали укладати договорів із Ощадбанком, коли йшлося про житлові субсидії.

Мінсоцполітики по-своєму врахувало негативний досвід: замість відмовитися від неефективної схеми, включило в проект “кару” для ОСББ за її ігнорування:

“Якщо управитель, об’єднання, виконавець комунальних послуг не уклав договору з АТ „Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум пільг, він до 1 червня не має права вимагати оплати послуг (внесків/платежів) від пільговиків за відповідні неопалювальний та опалювальний періоди.”

Аналогічну норму проект передбачає включити і до Положення про порядок призначення житлових субсидій.

Звісно, процитоване вище положення проекту є юридично нікчемним, оскільки суперечить актам законодавства вищої юридичної сили, і не зможе застосовуватися. Але - добре ілюструє бажання авторів проекту “переломити через коліно” ОСББ, які послідовно критикують та ігнорують цю нав’язливу схему.

Цікаво, що і так звана виплата пільг “у готівковій формі” так само передбачена виключно через Ощадбанк.

На щастя, для житлових субсидій проект передбачає збереження передбаченої зараз так званої “готівкової форми” виплати пільг і житлових субсидій через Пенсійний фонд України (для пенсіонерів) та через перекази в АТ “Ощадбанк” (для решти). Однак проект обмежує сферу застосування такої форми виплати житлових субсидій. Зокрема, нею не зможуть скористатися ті, кому субсидія призначається вперше, а також ті одержувачі, сума призначеної житлової субсидії яким перевищує 5 тисяч гривень на місяць.

Годі вже й казати, що в проекті, усупереч положенням статті 12 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” та статті 9 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, продовжується лінія на звуження переліку витрат на управління багатоквартирним будинком, на який поширюються пільги та житлові субсидії.

Так само, як і в попередніх змінах до Положення про порядок призначення житлових субсидій, у проекті постанови лишається прямо не врегульованим питання поширення пільг і житлових субсидій на оплату внесків (платежів) на самозабезпечення ОСББ потреб у водопостачанні та водовідведенні, теплопостачанні і опаленні, вивезенні побутових відходів.

Отже, якщо підвести підсумки, то запропонований Мінсоцполітики проект постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі”:

  1. Націлений на збереження схеми виплати житлових субсидій через рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк”, а також на поширення цієї схеми на виплату пільг;

  2. Покладає на ОСББ, виконавців комунальних послуг, управителів обов’язки з адміністрування пільг і житлових субсидій в рамках згаданої схеми;

  3. Усупереч актам законодавства вищої юридичної сили передбачає “санкції” щодо ОСББ, які відмовляться працювати в рамках згаданої схеми;

  4. Звужує застосування так званої “готівкової форми” виплати житлових субсидій через Пенсійний фонд України (для пенсіонерів) та фактично не передбачає її щодо пільг;

  5. Усупереч актам законодавства вищої юридичної сили звужує перелік витрат на управління багатоквартирним будинком, на який поширюються пільги;

  6. Залишає поза увагою питання поширення пільг і житлових субсидій на оплату внесків (платежів) на самозабезпечення ОСББ потреб у водопостачанні та водовідведенні, теплопостачанні і опаленні, вивезенні побутових відходів.

Враховуючи названі недоліки, ми підготували зауваження та пропозиції до проекту, та виклали їх у вигляді порівняльної таблиці. Ознайомитися з пропозиціями можна тут.

 

Нагадуємо всім про можливість узяти участь в обговоренні проекту постанови та подати свої пропозиції на Веб-порталі Мінсоцполітики за адресою https://www.msp.gov.ua/projects/411/.

За інформацією на сторінці проекту, пропозиції приймаються по 15 квітня 2019 року.