Що треба знати ОСББ про новий порядок надання житлових субсидій та пільг у грошовій формі. Частина перша: пільги
Кабінет Міністрів України своєю постановою від 17 квітня 2019 р. № 373 затвердив Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі (далі – Порядок), а також вніс зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій і деяких своїх постанов. Домисли, а часом і відверта дезінформація, щодо постанови вже встигли викликати ажіотаж серед ОСББ.
У цій статті розглянемо, що ж у дійсності змінилося в порядку надання пільг. Спершу - коротко про найважливіше: новий порядок надання пільг діятиме з 1 жовтня 2019 року. До того часу діє чинний порядок.
Для пільговиків важливе таке:
- Порядок передбачатиме дві форми виплати пільг: “безготівкову” або “готівкову”.
- “Безготівкова” форма передбачатиме, що живих коштів пільговик не отримає, а всю суму пільги Ощадбанк без його відома перераховуватиме виконавцям комунальних послуг, які стоять на початку “черги” визначеної п.12 Порядку.
- “Готівкова” форма виплати передбачатиме, що пільговик отримуватиме живі гроші на свій рахунок. Для цього пільговик повинен відкрити рахунок в Ощадбанку та подати відповідну заяву в орган соціального захисту населення.
- Саме “готівкова” форма виплати пільг гарантує вчасне отримання пільг пільговиками в будинках ОСББ, які є колективними споживачами комунальних послуг чи забезпечують потребу в них шляхом самозабезпечення (наприклад, мають дахові котельні).
ОСББ слід ще звернути увагу на таке:
- Порядок у дійсності не передбачає необхідності укладання договору ОСББ з Ощадбанком, якщо ОСББ від пільговиків отримує лише внески на утримання будинку і прибудинкової території.
- У Порядок були закладені норми, які завідомо суперечать законам та є незастосовними і невиконуваними для ОСББ. Тож правлінню ОСББ необхідно керуватись законом, а не підзаконним актом - постановою Кабміну, і пам’ятати, що в ОСББ відсутні правові підстави для укладання договорів із Ощадбанком, коли йдеться про пільги або житлові субсидії.
Далі - про все докладно.
Відколи зміни?
Перше, що треба знати про новий Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, це те, що він застосовується з 1 жовтня 2019 року.
Новий Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі застосовується з 1 жовтня 2019 року.
До того діє старий механізм виплати, передбачений абз. 2 і 3 п.10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги та абз. 9 і 10 п.8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Тобто, до 1 жовтня 2019 року:
- ОСББ нараховують та виставляють до сплати пільговику 100% внесків;
- Органи соціального захисту населення самостійно розраховують суму пільги, належної пільговику;
- Органи соціального захисту населення перераховують суми нарахованих пільг на поточний рахунок ОСББ (в будь-якому банку, де в ОСББ відкрито поточний рахунок), одночасно надаючи ОСББ списки одержувачів пільг, у яких обов’язково зазначаються: прізвище, ім’я та по батькові одержувача, номер особового рахунка, сума фактично оплачених пільг та житлових субсидій;
- Кошти, які надійшли на рахунок ОСББ від органів соцзахисту, зараховуються ОСББ як сплата відповідних внесків одержувачами пільг;
- У разі зміни розміру внесків ОСББ подає до 3 числа наступного місяця органу соцзахисту інформацію про новий розмір таких внесків.
“Готівкова” і “безготівкова” форми виплати пільг
Новий порядок, що застосовуватиметься з 1 жовтня 2019 року, передбачає два варіанти виплати пільг у грошовій формі:
- “у грошовій безготівковій формі”,
- “у готівковій формі”.
Виплата пільг “у грошовій безготівковій формі” передбачена як варіант за замовчуванням. Така виплата насправді передбачає, що пільговики живих грошей ні готівкою, ні на власний рахунок (картку) не отримають. Натомість Мінсоцполітики переказуватиме на свій власний рахунок в Ощадбанку суми належних пільговикам пільг. А далі виконавці комунальних послуг, ЖБК і ОСББ, які уклали з Ощадбанком відповідні договори, подаватимуть Ощадбанку з використанням кваліфікованого електронного підпису “реєстри нарахованих сум платежів пільговикам” (“реєстри пільговиків разом з даними про облікові записи пільговиків, нараховані суми за спожиті послуги у попередньому місяці та загальні суми до сплати, що включають заборгованість (переплату) за попередні періоди окремо за кожним видом послуги, крім витрат на управління багатоквартирним будинком”).
На підставі отриманих реєстрів Ощадбанк виплачує виконавцям, ЖБК і ОСББ заявлені ними суми (в межах наявних коштів на рахунку Мінсоцполітики), у такій черговості: “постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку”.
Добра новина для ОСББ полягає в тому, що, як видно із наведених вище цитат, “безготівкова” форма виплати пільг взагалі не застосовується до витрат на управління (у т.ч. внесків на утримання) багатоквартирним будинком в ОСББ. Витрати на управління не повинні зазначатися у “реєстрах нарахованих сум платежів пільговикам”, і витрати на управління в ОСББ відсутні в переліку-послідовності виплат Ощадбанком.
“Безготівкова” форма виплати пільг взагалі не застосовується до витрат на управління (у т.ч. внесків на утримання) багатоквартирним будинком в ОСББ.
Погана новина полягає в тому, що для тих ОСББ, що виступають колективними споживачами комунальних послуг чи задовольняють потребу в них шляхом самозабезпечення (наприклад, мають власні котельні), “безготівкова” форма таки передбачена.
Але ще одна добра новина полягає в тому, що, по-перше, примусово “загнати” ОСББ в схему “безготівкової” виплати пільг неможливо, а по-друге - пільговик за заявою має право обрати “готівкову” форму виплати.
Пільговик за заявою має право обрати готівкову форму виплати пільг замість “безготівкової”.
Виплата пільг “у готівковій формі” передбачена як варіант за вибором пільговика. Для нього така виплата є максимально простою і прозорою: сума пільги виплачується живими грошима на рахунок пільговика в банку. Щоправда, банком має бути Ощадбанк, а сам пільговик не повинен мати заборгованості за внесками в ОСББ та платою за комунальні послуги на суму більш, ніж 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз це становить 340 грн.).
Для виплати пільг у готівковій формі пільговик повинен подати відповідну заяву до органу соціального захисту населення, зазначивши в ній реквізити поточного рахунка, відкритого пільговиком в АТ “Ощадбанк”. В такому разі виплата пільги здійснюється у готівковій формі з місяця, що настає за місяцем подання такої заяви.
За заявою пільговика виплата пільги може здійснюватися у готівковій формі з місяця, що настає за місяцем подання такої заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, у якій зазначаються реквізити поточного рахунка, відкритого пільговиком в АТ “Ощадбанк”.
Інформування органів соцзахисту
За новим Порядком, із 1 жовтня 2019 року ОСББ для розрахунку розміру пільги повинні до 15 числа кожного місяця надавати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про зміну внесків, платежів об’єднанню. У цьому немає нічого принципово нового чи надзвичайного.
Але, крім того, п.7 зазначеного Порядку передбачає, що “управителі, об’єднання, виконавці комунальних послуг надають щомісяця до 27 числа структурним підрозділам з питань соціального захисту населення інформацію про суму простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, щодо пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі.”
Практичне виконання ОСББ цієї норми, на нашу думку, можливе лише за умови отримання від органів соціального захисту населення відповідних запитів із поіменним зазначенням пільговиків, щодо яких запитується інформація, оскільки ОСББ не зобов’язані (і в умовах дії нових правил - не можуть) забезпечити окремий облік пільговиків, ще й у розрізі різних форм виплати пільг.
Шантаж “несплатою”
Пункт 9 Порядку передбачає, що “якщо управитель, об’єднання, виконавець комунальних послуг не уклав договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум пільг, він до 1 червня не має права вимагати оплати послуг (внесків/платежів) від пільговиків за відповідні неопалювальний та опалювальний періоди.”
Це положення виглядає як неприхований шантаж для тих ОСББ (і, можливо, виконавців комунальних послуг і управителів), які “наважаться” не укладати договору з Ощадбанком. Саме спекулюючи на цій нормі (і перетлумачуючи її на свій лад), багато хто зараз намагається переконати ОСББ в необхідності й неминучості укладання договору з Ощадбанком.
Втім, по-перше, договір укладається для перерахування сум пільг в рамках схеми їх “безготівкової” виплати. Вище ми вже звертали увагу на те, що застосування цієї схеми не передбачено для виплати пільг на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком в ОСББ. Тобто, в дійсності навіть сам Порядок не передбачає необхідності укладання договору з Ощадбанком, якщо ОСББ від пільговиків отримує лише внески на утримання будинку і прибудинкової території.
Порядок не передбачає необхідності укладання договору з Ощадбанком, якщо ОСББ від пільговиків отримує лише внески на утримання будинку і прибудинкової території.
По-друге, згадана норма не звільняє (і не може звільнити) пільговика від обов’язку сплачувати внески в ОСББ.
По-третє – і це головне, - наведена норма є юридично нікчемною. Адже обов’язок співвласника сплачувати внески в ОСББ і право ОСББ вимагати від нього сплати таких внесків ґрунтуються на положеннях ст.ст. 2, 10, 15-17, 20 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”. Підзаконний нормативно-правовий акт, яким є постанова Кабінету Міністрів України, не може змінити порядку нарахування і сплати внесків, прав і обов’язків співвласників і ОСББ, встановлених законом.
Висновки: що робити ОСББ
- Наразі продовжувати працювати, як і раніше: нараховувати та виставляти до сплати пільговику 100% внесків, приймати на власний поточний рахунок від органів соцзахисту суми за пільговиків разом з відповідними списками (див. початок цієї статті).
- Уже зараз попередити пільговиків про зміну порядку виплати пільг із 1 жовтня 2019 року. Запропонувати їм подати до органів соціального захисту населення відповідні заяви про виплату пільг у готівковій формі. Зразки можна завантажити тут.
- Зберігати спокій і не піддаватися на провокації.