Що треба знати ОСББ про новий порядок надання житлових субсидій та пільг у грошовій формі. Частина друга: субсидії

Продовжуємо розглядати наслідки прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 17 квітня 2019 р. № 373. Нагадаємо, нею було затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, а також внесено зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення).

Про зміни в порядку надання пільг ми писали раніше.

Цього разу коротко розглянемо, що змінилося у наданні житлових субсидій:

 1. Положення передбачає дві форми виплати житлових субсидій: “готівкову” і “безготівкову”.

 2. “Безготівкова” форма передбачатиме, що живих коштів одержувач не отримає, а всю суму житлової субсидії Ощадбанк без його відома перераховуватиме виконавцям комунальних послуг, які стоять на початку “черги” визначеної підпунктом 2 пункту 18-4 Положення.

 3. “Безготівкова” форма застосовуватиметься до всіх одержувачів, яким призначено субсидію вперше, а також у разі, коли сума призначеної житлової субсидії перевищує 5 тис. гривень на місяць.

 4. “Готівкова” форма виплати передбачатиме, що субсидіант отримуватиме живі гроші: пенсіонери - там само, де одержують пенсію, інші категорії - через платіжну систему “Система термінових переказів “Швидка копійка” або шляхом зарахування на поточні рахунки, відкриті в АТ “Ощадбанк”.

 5. Саме “готівкова” форма виплати субсидії гарантує вчасне її отримання одержувачами в будинках ОСББ, які є колективними споживачами комунальних послуг чи забезпечують потребу в них шляхом самозабезпечення (наприклад, мають дахові котельні).

 6. Якщо одержувач субсидії отримує її в “безготівковій” формі (субсидія призначена вперше або в сумі понад 5 тис. грн. на місяць), а ОСББ є колективним споживачем комунальної послуги або забезпечує потребу в ній шляхом самозабезпечення (має дахову котельню), такий одержувач усе одно отримає живі гроші, але по завершенні опалювального сезону - на свій рахунок в Ощадбанку. Так, відповідно до підпункту 3 пункту 18-1 та пункту 18-5 Положення, за підсумками опалювального сезону суми невикористаних коштів субсидії перераховуються на поточні рахунки одержувачів житлової субсидії в АТ “Ощадбанк”; в разі відсутності відкритого поточного рахунка, банк відкриває поточний рахунок одержувачу житлової субсидії на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк” договору.

 7. Положення взагалі не передбачає необхідності укладання договору ОСББ з Ощадбанком, якщо ОСББ від одержувачів субсидії отримує лише внески на утримання будинку і прибудинкової території, що підтвердив своїм листом і Мінрегіон. У підпункті 2 пункту 18-4 Положення, де йдеться про послідовність перерахування коштів Ощадбанком, взагалі відсутні витрати з управління (утримання) будинком, де створено ОСББ.

 

Тепер додатково зупинимося на окремих важливих аспектах.

По-перше, Положення, як і раніше, говорить про “витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку” як складову “витрат на управління багатоквартирним будинком”. Жодної вимоги перейменовувати внески на утримання будинку на “внески на управління будинком” Положення не містило і не містить. Докладніше про це питання читайте тут.

По-друге, пункт 14 Положення вимагає від ОСББ надавати органам соціального захисту населення певну інформацію:

 • про “розмір внесків/платежів об’єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування”,

 • про “суму простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком”.

У зв’язку з цим зауважимо, що надання такої інформації передбачене виключно за запитами органів соціального захисту населення. Більше того, ми вважаємо, що такі запити ОСББ може опрацьовувати лише тоді, коли в них поіменно зазначені особи, щодо яких запитується інформація. А стосовно розмірів внесків/платежів “у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування”, то ОСББ може лише повідомити про сам розмір внесків: адже застосування/розрахунок соціальних нормативів не належить до компетенції об’єднання (це є повноваженням органів соціального захисту населення).

По-третє, у Положення були закладені деякі норми, які завідомо суперечать законам та є незастосовними і невиконуваними для ОСББ. Наприклад, пункт 18 Положення передбачає, що “якщо управитель, об’єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі, вони до 1 червня не мають права вимагати оплати послуг (внесків/платежів) від одержувача субсидії за відповідні неопалювальний та опалювальний періоди.

Втім, наведена норма є юридично нікчемною. Адже обов’язок співвласника сплачувати внески в ОСББ і право ОСББ вимагати від нього сплати таких внесків ґрунтуються на положеннях ст.ст. 2, 10, 15-17, 20 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”. Підзаконний нормативно-правовий акт, яким є постанова Кабінету Міністрів України, не може змінити порядку нарахування і сплати внесків, прав і обов’язків співвласників і ОСББ, встановлених законом.

Тож правлінню ОСББ необхідно керуватись законом, а не підзаконним актом - постановою Кабміну, і пам’ятати, що в ОСББ відсутні правові підстави для укладання договорів із Ощадбанком, коли йдеться про пільги або житлові субсидії.

 

Отже, що наразі (не) робити ОСББ?

 1. У кожному разі - не укладати договорів із Ощадбанком “для виплати житлових субсидій”.

 2. Формувати квитанції співвласникам-одержувачам субсидій на 100% належних із них внесків, без зменшення на суми субсидій.

 3. Проводити роз’яснювальну роботу серед співвласників.

Нижче ми наводимо просту табличку, яка дозволить швидко знайти відповіді на запитання співвласників.

 

Субсидію призначено вперше або понад 5 тис.грн. на місяць

Субсидію призначено не вперше та не більш як 5 тис.грн. на місяць

ОСББ шляхом самозабезпечення здійснює лише утримання будинку

 • субсидія виплачується в “безготівковій” формі

 • ОСББ не укладає договору з Ощадбанком

 • сума субсидії буде спрямована Ощадбанком на оплату комунальних послуг їхнім виконавцям

 • субсидія виплачується в “готівковій” формі

 • ОСББ не укладає договору з Ощадбанком

 • сума субсидії буде отримана субсидіантом живими грошима щомісяця

ОСББ є колективним споживачем комунальних послуг або забезпечує потребу в них шляхом самозабезпечення (власні дахові котельні, водні свердловини)

 • субсидія виплачується в “безготівковій” формі

 • ОСББ не укладає договору з Ощадбанком

 • сума субсидії буде спрямована Ощадбанком на оплату комунальних послуг їхнім виконавцям

 • невикористаний залишок субсидії субсидіант отримає живими грошима по завершенні опалювального сезону