Позиція ПроОСББ щодо проекту чергових змін з питань монетизації пільг і житлових субсидій

На офіційній Інтернет-сторінці Міністерства соціальної політики України оприлюднено для обговорення проект постанови Кабінету Міністрів України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України” (далі - “проект”).

Зазначеним проектом пропонується:

Ознайомившись із оприлюдненим проектом та запропонованими в ньому змінами, вважаємо за необхідне надати до нього свої зауваження та пропозиції.

Запропоновані зміни, як і чинні редакції відповідних нормативно-правових актів, які пропонується змінити, передбачають два варіанти виплати житлових субсидій і пільг - у грошовій “готівковій” формі та в грошовій “безготівковій” формі. У той же час, такий підхід не відповідає ч.3 ст.11 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, який передбачає, що "Передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України."

Більше того, вжиті назви форм виплати ("готівкова" і "безготівкова") насправді, як видно зі змісту проекту, мають мало спільного із власне готівковими чи безготівковими виплатами. Адже різниця полягає лише в тому, що при “готівковій” формі одержувач субсидії чи пільговик дійсно отримує "живі" гроші на свій банківський рахунок або як грошовий переказ, а при “безготівковій” - не отримує "живих" грошей та - головне - не управляє ними.
Отже, “безготівкова” форма виплати не відповідає вимогам Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а так само - і потребам та інтересам одержувачів субсидій, пільговиків, виконавців житлово-комунальних послуг, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку.

Виходячи з викладеного, пропонуємо виключити із Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі та з Положення про порядок призначення житлових субсидій норми щодо виплати житлових субсидій і пільг у “безготівковій” формі, і натомість передбачити лише одну форму виплати житлових субсидій і пільг у грошовій формі - ту, яка в чинній редакції зазначених документів визначається як "готівкова".