Чи законні нарахування за показами загальнобудинкового лічильника?

Ми рідко сідаємо вивчати законодавство без приводу. Таким приводом для мене стала платіжка за газ, продемонстрована літньою жінкою, яка мешкає у двокімнатній квартирі хрущівки та використовує природний газ лише для приготування їжі, на 156 м3 газу за місяць і суму близько 1800 грн. Річ у тім, що нарахування їй здійснюються згідно показів загальнобудинкового лічильника. В цій статті пропоную розібратись сухою мовою законодавства та судових рішень щодо причини та правомірності таких нарахувань та можливих алгоритмів дії для споживачів природного газу, які опилилися у подібній ситуації.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про житлово-комунальні-послуги», комерційний облік комунальних послуг з постачання та розподілу природного газу у багатоквартирному будинку здійснюється встановленими в житлових і нежитлових приміщеннях споживачів вузлами обліку, що забезпечують ІНДИВІДУАЛЬНИЙ облік споживання відповідної комунальної послуги в квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу. А співвласники багатоквартирного будинку  можуть давати згоду тільки на ВСТАНОВЛЕННЯ загальнобудинкового лічильнику, а не на здійснення обліку за його показами. Варто зауважити, що до 20.01.2018 року погодження співвласники багатоквартирного будинку на встановлення загальнобудинкового лічильника законодавством  взагалі не передбачалось.

На жаль, на сьогодні, у будинках, які оснащені загальнобудинковими лічильниками, облгази здійснюють нарахування фізичним особам за показами загальнобудинкового лічильника. Річ у тім, що вони ігнорують норми профільних законів і користуються виключно підзаконними актами нижчого порядку.

Відповідно до п. 2 глави 5  розділу 9 Кодексу газорозподільчих систем, у разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об’єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об’єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620 (далі – Положення) .

Відповідно до п. 5 даного документу, обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються:

1) у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні;

2) у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу:

для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників;

для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.

Відповідно до абз. 9 п. 5.5 розділу V  Типового договору розподілу природного газу, якщо об’єкт Споживача розміщений в багатоквартирному будинку (гуртожитку), що обладнаний загальнобудинковим лічильником газу чи на групу будинків (гуртожитків), визначення об’єму розподіленого та спожитого природного газу за Споживачем здійснюється з урахуванням Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових або на групу будинків), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620 (зі змінами).

В абзаці сьомому пункту 3 глави 4 розділу IX Кодексі газорозподільних систем зазначено, що якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок облгазу, фактичний об'єм спожитого природного газу по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням. 

ПРОТЕ, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2018 року в справі № 826/1413/17 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 січня 2018 року, яким визнано незаконним, таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили та визнано нечинним в окремій частині Кодекс газорозподільних систем, а саме в частині слів "… або загальнобудинковим", які містяться в абзаці сьомому пункту 3 глави 4 розділу IX кодексу, залишено без змін.

Отже, станом на сьогодні, визнано незаконним, таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили та визнано нечинним в окремій частині Кодекс газорозподільних систем, а саме в частині слів "… або загальнобудинковим", які містяться в абзаці сьомому пункту 3 глави 4 розділу IX кодексу. Тобто відповідно до зазначеної Постанови, облік природного газу спожитого населенням повинен відбуватись знову ж таки за показами саме ІНДИВІДУАЛЬНИХ лічильників. Наявність загальнобудинкового лічильника газу у багатоквартирному будинку не зобов’язує його мешканців здійснювати оплату за його показами. 

Значить, споживач має законне право при наявності загальнобудинкового лічильника та відсутності індивідуального, здійснювати оплату за газ за встановленими законодавством нормами споживання газу, які передбачені Постановою КМУ від 27 лютого 2019 р. № 143. 

Якщо облгаз продовжує здійснювати комерційний облік комунальних послуг з розподілу природного газу за показниками загальнобудинкового лічильника, то у споживача є право на оскарження подібних дій та захист своїх прав у суді. 

Судова практика: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/77910919.  

Куди і як скаржитись.

  • ОБЛГАЗ
  • ОБЛГАЗЗБУТ
  • НКРЕКП
  • ДЕРЖСПОЖИВСЛУЖБА 

Однозначно визначити найкращий спосіб захисту, шляхом оскарження, важко, оскільки все залежить від конкретних обстави справи, але, як показує судова практика звернення до суду є дієвим способом захисту порушеного права споживача. Суть позову: визнати протиправними дій ОБЛГАЗУ в частині визначення об'єму та обсягу спожитого газу, виходячи із показників загальнобудинкових вузлів обліку газу та ОБЛАЗЗБУТУ в частині нарахування плати за спожитий газ, виходячи із показників загальнобудинкових вузлів обліку газу, зобов'язати відповідачів припинити такі дії та здійснити перерахунок.