"Доки се буде?" Кілька слів про довідки щодо зареєстрованих у приміщенні

Хоча абсолютна більшість ОСББ на сьогодні вже давно розпрощалася із картотеками з питань реєстрації фізичних осіб, від об'єднань подекуди досі вимагають надавати довідки / відомості про склад осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні. Пераважно такі вимоги походять від місцевих управлінь соціального захисту населення, причому питання стоїть про призначення громадянину житлової субсидії. То чи є в ОСББ правові підстави й обов'язок надавати такі відомості?

Органи соціального захисту населення обгрунтовують свої вимоги тим, що право отримувати таку інформацію від ОСББ нібито надане їм чинними підзаконними актами. Втім, у дійсності це вже давно не так.

Відносини щодо реєстрації місця проживання регулює Закон України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.

Відповідно до ст.1 зазначеного Закону, “реєстрація - внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку”.

Органами реєстрації ст.1 Закону визначає виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільського голову (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено).

Відповідно до ст.11-2 Закону, орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання формує та веде реєстр територіальної громади. Орган реєстрації є розпорядником відповідного реєстру територіальної громади. Відповідно до ст.11-3 Закону, органу реєстрації заборонено передавати дані з реєстру територіальної громади третім особам з метою, не передбаченою цим Законом.

Отже, ОСББ не мають повноважень на реєстрацію місця проживання, не адмініструють реєстру територіальної громади та не є його розпорядниками, і не мають доступу до інформації із зазначеного реєстру.

У той же час, ч.6 ст.11-3 Закону передбачено, що “обмін інформацією між органами реєстрації та іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування здійснюється за письмовою згодою особи з метою надання їй адміністративних послуг”. Тобто, закон дозволяє органам державної влади і місцевого самоврядування отримувати інформацію із зазначеного реєстру для потреб надання адміністративних послуг особі. Таким чином, місцеві органи соціального захисту населення мають право отримувати інформацію про зареєстрованих у приміщенні осіб безпосередньо із реєстру територіальної громади.

Відповідно до п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг”, “до 4 квітня 2016 року житлово-експлуатаційні організації, інші підприємства, установи та організації, що забезпечували або забезпечують ведення картотек з питань реєстрації фізичних осіб, передають їх відповідним виконавчим органам сільських, селищних, міських рад”. Станом на сьогодні абсолютна більшість ОСББ виконала зазначену вимогу, а відтак фізично не володіє інформацією про зареєстрованих у приміщеннях.

Принагідно зауважу, що ОСББ у своїй роботі не потребують інформації про зареєстрованих у приміщеннях осіб, оскільки внески на утримання будинку сплачуються відповідно до площі квартири чи нежитлового приміщення (ч.1 ст.20 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”), і не залежать від кількості осіб, що у приміщенні проживають чи зареєстровані. Платником же таких внесків або плати є власник приміщення, а не зареєстровані в приміщенні особи.

Як же правлінням ОСББ реагувати на вимоги про надання відомостей про зареєстрованих? Моя порада: дотримуватися вимог закону. Не надавати інформації, якою ви достовірно не володієте. І - ніде подітися - займатися просвітою співвласників та посадових осіб органів місцевого самоврядування.