Як ОСББ діяти, коли від нього вимагають "утримувати в готовності до використання за призначенням" укриття (сховище) в підвалі будинку?

1
0
-1
Картинка користувача Дмитро Левицький.

Ключове питання - статус приміщення, де розташоване сховище

1
0
-1

Ключове питання - статус приміщення, де розташоване сховище.

По-перше, чи дійсно воно віднесене до фонду захисних споруд цивільного захисту (див. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/138-2017-%D0%BF#n12). Якщо не віднесене - далі нема про що говорити, бо це не є спорудою цивільного захисту. Якщо віднесене - то питання, хто, коли і на якій підставі відніс, і чиєю власністю воно є.

Якщо це окреме нежитлове приміщення у власності територіальної громади чи держави (за документацією є окремим приміщенням), то державі чи тергромаді ним і опікуватися. Частина восьма ст.32 Кодексу цивільного захисту говорить: "8. Утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб’єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів."

Можлива ситуація, коли вже в теперішній час "вольовим рішенням" допоміжне приміщення будинку (підвал) включили до фонду захисних споруд цивільного захисту. Тут звертаю увагу на те, що ОСББ не є суб'єктом господарювання та не утримує на своєму балансі спільного майна багатоквартирних будинків, і, відповідно вимога утримання таких "захисних споруд" на ОСББ не поширюється. Для того, щоб це було легше сприйняти психологічно, наведу приклад: просто фізична особа теж не є суб'єктом господарювання, і її також не можна примусити утримувати об'єкт цивільного захисту. Якщо власник, наприклад, індивідуального будинку захоче зробити собі укриття в підвалі чи десь на земельній ділянці - це його право. А от зобов'язати його переробити підвал на укриття ніхто не може. Так і з ОСББ.

Тому дати універсальну відповідь на всі випадки життя важко. Треба з'ясувати, яким було призначення приміщення при проектуванні й будівництві будинку, у чиїй власності воно тепер перебуває і т.ін. Але, в кожному разі, це не є відповідальністю ОСББ.