Відкрите звернення до членів Комітету з питань цифрової трансформації
Народним депутатам України -
членам Комітету з питань цифрової трансформації
Верховної Ради України
Ар'єву Володимиру Ігоровичу
Васильєву Ігорю Сергійовичу
Крячку Михайлу Валерійовичу
Ларіну Сергію Миколайовичу
Подгорній Вікторії Валентинівні
Рудик Кірі Олександрівні
Соха Роману Васильовичу
Федієнку Олександру Павловичу
Чернєву Єгору Володимировичу
Штепі Сергію Сергійовичу
ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
щодо необхідності відхилення законопроекту 2042
Шановні народні депутати!
У Верховній Раді України підготовлено до другого читання проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики за № 2042 від 03.09.2019, внесений народними депутатами України - членами Вашого комітету Федієнком О.П. та Крячком М.В.
Спільнота ОСББ вважає, що запропонований законопроект у дійсності не вирішить проблем операторів електронних комунікацій, а натомість спричинить нові конфлікти між ними та власниками нерухомого майна, в тому числі співвласниками багатоквартирних будинків.
Ми не бачимо в законопроекті жодних стимулів для реального розвитку електронних комунікацій. Натомість ми бачимо намагання перекласти проблеми й витрати операторів на співвласників багатоквартирного будинку, причому без згоди - і всупереч волі - самих співвласників.
Користуючись нагодою, хочемо Вам нагадати, що горища, підвали, місця загального користування багатоквартирного будинку, де оператори розміщують своє обладнання, є такою ж частиною житлового будинку і такою ж приватною власністю, що й квартири в цьому будинку.
Тож найбільше занепокоєння у нас викликає, те, що законопроект нехтує правом власності й волею співвласників багатоквартирного будинку.
Так, законопроект (зміни до Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”) передбачає зобов’язати співвласників багатоквартирного будинку обрати уповноважену особу для укладення, внесення змін та розірвання договорів з доступу до інфраструктури об’єктів доступу. В разі, якщо співвласники таку особу не оберуть - законопроект “наділяє” відповідними повноваженнями буквально кого трапиться: управителя або ЖБК, і байдуже, що самі співвласники йому таких повноважень не надавали.
Більше того, законопроект “узаконює” проведене раніше самовільне встановлення обладнання, в тому числі здійснене з порушенням вимог законодавства. Так, законопроект звільняє операторів від необхідності отримання технічних умов, розроблення та погодження проектної документації щодо технічних засобів, “розміщених” (без уточнення - правомірно чи ні) до набрання чинності Законом України “Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж”.
Головне науково-експертне управління (ГНЕУ) Апарату Верховної Ради України у своєму висновку та Головне юридичне управління Апарату Верховної Ради України в своїх зауваженнях підтверджують наше негативне враження від проекту, звертаючи увагу на те, що законопроектом “більшою мірою гарантуються права операторів та провайдерів телекомунікацій порівняно з правами та обов’язками власників (володільців) інфраструктури об’єкта будівництва, транспорту, електроенергетики”.
Більше того, Головне науково-експертне управління та Головне юридичне управління Апарату Верховної Ради України звертають увагу на невідповідність законопроекту Конституції України, неузгодженість його з Цивільним і Господарським кодексами України, а також на редакційні недоліки та недоліки нормопроектної техніки.
Нас дуже турбує легковажне ігнорування Вашим комітетом зауважень, висловлених Головним науково-експертним управлінням та Головним юридичним управлінням Апарату Верховної Ради України, адже ми цілком поділяємо їхні застереження щодо невідповідності запропонованого законопроекту Конституції України.
У зв’язку з цим хочемо звернути Вашу увагу, шановні народні депутати, що і багатоквартирний будинок в цілому, і його спільне майно (горища, підвали, сходові клітини тощо) є такою ж священною і недоторканною приватною власністю, як Ваша власна квартира чи Ваш власний приватний будинок! І якщо загальні збори (!) не дають оператору доступу до будинку, то така воля власників цього будинку, яку і Ви, і оператори, інтересами яких Ви нині опікуєтеся, повинні поважати. Адже мова йде про комфортність і безпеку проживання мешканців багатоквартирного будинку.
Більшість ОСББ на сьогоднішній день вже врегулювала свої відносини із більшістю операторів електронних комунікацій в рамках чинного законодавства. І головним питанням при цьому було і лишається питання належної організації роботи операторів у будинках: відсутності несанкціонованих підключень до будинкових мереж електропостачання, дотримання режиму тиші й чистоти під час виконання робіт, розміщення обладнання строго у відведених для цього місцях, зрештою - кількості операторів, обладнання яких фізично здатний вмістити будинок!
Голови правлінь тих ОСББ, які реалізували енергоефективні заходи в своїх будинках, можуть чимало Вам розповісти про те, скільки клопоту завдають недбало розкинута “вермішель” кабелів на покрівлях чи продірявлені в решето стіни технічних поверхів.
Ми ж не бачимо в запропонованому законопроекті нічого, окрім спроби операторів обійти цілком справедливі вимоги співвласників багатоквартирного будинку, уникнути необхідності домовлятися з ними й поважати їхні інтереси.
Припускаємо, що в частини операторів запропонований законопроект створить хибне враження, що “з ОСББ більше не треба домовлятися”. Вбачаємо в цьому підґрунтя для нової хвилі конфліктів між операторами та співвласниками багатоквартирних будинків. Усвідомлюємо, що Конституція України - на стороні власника. Наперед знаємо, що зрештою працювати в будинках лишаться ті, хто зуміє домовитися зі співвласниками, а не ті, хто намагатиметься попри їхню волю “вломитися” в дім. Шкодуємо лише часу, який сторонам доведеться знову втратити, щоб повернутися до сьогоднішньої ситуації.
Саме тому звертаємося до Вас, шановні народні депутати, з проханням відмовитися від законопроекту 2042 “Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до інфраструктури об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики” та запропонувати Верховній Раді України відхилити його.