Чи є альтернатива КП "Київкомунсервіс"?

Наприкінці 2019 року голови правлінь ОСББ в м.Києві одержали листи від Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київкомунсервіс», яке повідомило, що розпорядженням КМДА №1589 від 08.12.2017 року КП «Київкомунсервіс» визначений переможцем конкурсу та виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів у м.Києві, а рішенням Київської міської ради від 17.04.2018 року №479/4543 «Про визначення послуги з вивезення побутових відходів окремою комунальною послугою, право на здійснення якої виборюється на конкурсних засадах» послугу з вивезення побутових відходів визначено окремою послугою.

Що це значить на практиці? Чи треба ОСББ розривати вже чинні договори з іншими підприємствами?

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII:

Споживачі зобов’язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.

Якщо інше не визначено законом, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель багатоквартирного будинку або інша уповноважена особа, яка укладає колективний договір про надання комунальних послуг, згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування, має право на вибір серед визначених у встановленому законодавством порядку виконавців послуг з поводження з побутовими відходами.

Відповідно до вимог ч. 2, 3 ст. 35-1 Закону України «Про відходи» від 5 березня 1998 року № 187/98-ВР:

Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.

Виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Спираючись на вищевикладені розпорядження №1589 від 08.12.2017 року та рішення Київської міської ради від 17.04.2018 року №479/4543 КП «Київкомунсервіс» приходить до висновку, що якщо ОСББ не укладає з ним договір про надання послуг з вивезення побутових відходів, то це є порушення вимоги ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 35-1 Закону України «Про відходи», та пропонує звернутися до нього для укладення договору й повідомляє, що у іншому випадку буде змушене звернутися до суду з покладенням судових витрат на ОСББ.

Постає питання, що робити, коли у ОСББ вже є перевірена компанія по вивезенню твердих побутових відходів, від послуг якої об’єднання не бажає відмовлятися.

Для відповіді на це питання треба звернутися до вимог ч. 1 ст. 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII, яка містить умову «Якщо інше не визначено законом».

Так відповідно до вимог ч 2. ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII:

Не є предметом регулювання цього Закону відносини, що виникають між співвласниками, а також між співвласниками та об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку при забезпеченні потреб співвласників шляхом самозабезпечення відповідно до статті 22 Закону України "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку". Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Статтею 22 Закону України "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що:

Самостійне забезпечення об’єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об’єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.

Аналіз вказаних вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Закону України "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку" дозволяє прийти до висновку, що з прийняттям на Загальних зборах ОСББ рішення про самозабезпечення вивезення побутових відходів не є предметом регулювання Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а об’єднання може організовувати самозабезпечення вивезення побутових відходів шляхом залучення юридичних осіб на власний розсуд.

Порядок дій у разі коли ОСББ бажає прийняти рішення про самозабезпечення вивезення побутових відходів не складний та зводиться до:

  1. Одержання попередньої згоди підприємства, що буде займатися вивезенням побутових відходів на продовження/початок співпраці;

  2. Проведення Загальних зборів ОСББ, на яких буде встановленлю законом і статутом більшістю прийняте рішення про самозабезпечення вивезення побутових відходів;

  3. Укладення договору з обраним ОСББ підприємством;

  4. Копію рішення (протоколу) Загальних зборів ОСББ, на яких буде прийняте рішення про самозабезпечення вивезення побутових відходів, потрібно надіслати КП «Київкомунсервіс».

За наведених обставин існує альтернатива укладенню договору про надання послуг з вивезення побутових відходів з КП «Київкомунсервіс» - самозабезпечення вивезення побутових відходів, чим можуть скористатися всі ОСББ, які не бажають мати справу з черговим монополістом.