Отримали "завдання" від військомату? Відповідаємо

Спільнота ОСББ висловлює свою повагу  до всіх військовослужбовців, добровольців, поліціянтів, бійців інших формувань і відомств, а також волонтерів, які разом боронять Україну, захищають цілісність і суверенитет нашої країни. Протягом 6 років війни, ОСББ країни є тими, хто у тилу бореться за енергонезалежність, зменшуючи витрати на енергоресурси і тим самим боронять свій мирний фронт. 

Останнім часом правління ОСББ вчергове почали отримувати "листи щастя" від військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки) з вимогами, які не відповідають природі створення та нормативно-правовій базі існування ОСББ.

Розуміючи, що кожен має нести відповідальність в межах своїх повноважень та виконувати покладені на них обов'язки, наголошуємо на наступному:

  • основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних й інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних із діяльністю об’єднання. Господарче забезпечення діяльності об’єднання може здійснюватися власними силами об’єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання (ч.ч. 4–5 ст. 4 Закону № 2866).
  • ОСББ не веде первинно-персональний облік військовозобов’язаних і не зобов’язане виконувати приписи, установлені для ЖЕО (організацій, що здійснюють експлуатацію будинків) щодо своєчасного подання відомостей про призовників і військовозобов’язаних відповідним районним (міським) військкоматам, адже воно не належить до організацій, що здійснюють експлуатацію будинків, а провадить господарче забезпечення діяльності ОСББ власними силами (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання.​

ЯКЩО ВИ ОТРИМАЛИ ЛИСТА ВІД ВІЙСЬКОВОГО КОМІСАРІАТУ

Адвокат Ольга Погребна (м.Дніпро) підготувала зразок відповіді, яку можна надати на вимоги  військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки)

 

Військовому комісару _______________
районного військового комісаріату
підполковнику _________________

 

Вих. №_________ від  ____________________

_____________ 2020 року ми отримали Ваш лист №________ від ________________ р. з проханням надати «списки громадян від 18 до 27 років, які проживають на території нашого ОСББ».

Розглянувши Ваш лист, повідомляємо наступне:

Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) ― юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна й управління, утримання та використання спільного майна.

Згідно Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-XII (далі ― Закон № 2232), персонально-якісний облік призовників і військовозобов’язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров’я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов’язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов’язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов’язаних. Його ведення покладається на районні (міські) військові комісаріати (ч. 1 ст. 34 Закону № 2232).

Персональний облік призовників і військовозобов’язаних передбачає також облік відомостей щодо призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форм власності (ч. 5 ст. 34 Закону № 2232).

Відповідно до с.9 ст. 38 Закону №2232, ЖЕО, інші організації чи підприємства й установи, що здійснюють експлуатацію будинків, а також власники будинків повинні своєчасно подавати необхідні відомості про призовників і військовозобов’язаних відповідним районним (міським) військкоматам, виконкомам сільських, селищних і міських рад, на які покладено ведення обліку призовників і військовозобов’язаних, стежити за виконанням призовниками та військовозобов’язаними правил військового обліку, а також сповіщати їх про виклик до військових комісаріатів.

Визначення житлово-експлуатаційних організацій надає ст. 24 Житлового кодексу, у якій зазначено:

  • для експлуатації державного та громадського житлового фонду створюються ЖЕО, діяльність яких здійснюється на основі господарського розрахунку;
  • ЖЕО забезпечують схоронність житлового фонду та належне його використання, високий рівень обслуговування громадян, а також контролюють додержання громадянами правил користування жилими приміщеннями, утримання жилого будинку та прибудинкової території;
  • жилий будинок може експлуатуватися лише однією ЖЕО, а якщо для експлуатації будинків відомчого або громадського житлового фонду не може бути створено ЖЕО, експлуатація будинків здійснюється безпосередньо відповідним підприємством, установою, організацією.

Виконавцями житлово-комунальних послуг може бути суб’єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг.

Натомість основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних й інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних із діяльністю об’єднання. Господарче забезпечення діяльності об’єднання може здійснюватися власними силами об’єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання (ч.ч. 4–5 ст. 4 Закону № 2866).

ОСББ не веде первинно-персональний облік військовозобов’язаних і не зобов’язане виконувати приписи, установлені для ЖЕО (організацій, що здійснюють експлуатацію будинків) щодо своєчасного подання відомостей про призовників і військовозобов’язаних відповідним районним (міським) військкоматам, адже воно не належить до організацій, що здійснюють експлуатацію будинків, а провадить господарче забезпечення діяльності ОСББ власними силами (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання.

Крім цього, щоб використовувати чи поширювати конфіденційну інформацію про мешканця багатоквартирного будинку, потрібно отримати його згоду й бути розпорядником такої персональної інформації.

Розпорядник персональних даних — це фізична чи юридична особа, якій володільцем персональних даних або законом надано право обробляти ці дані від імені володільця (абз. 11 ст. 2 Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 р. № 2297-VI).

Голова правління не є розпорядником персональних даних, тобто не має права надавати конфіденційну інформацію (зокрема, адресу, дату й рік народження) щодо мешканців багатоквартирного будинку без їхньої на те згоди.

Але навіть у тому випадку, якби б голова правління мала відповідні повноваження та право надавати інформацію стосовно мешканців будинку, я б фізично не змогла б це зробити, оскільки з 01.01.2018 року ані ОСББ, ані ЖБК не ведуть персоніфікований облік мешканців будинку і передали свої картотеки до ЦНАПів.

Таким чином, на жаль, не маю можливості виконати Ваше прохання.

 

Голова правління                                                                                     _____________