“Теплі кредити” як економічні ліки

В ці дні керівництво України приймає рішення, які допоможуть людям і економіці країни вижити. Позиція спільноти ПроОСББ: в Державному бюджеті України зберегти фінансування за програмою “теплих кредитів” (ТК). Для цього залишити заплановані 190 млн.грн. А при перегляді бюджету - збільшити цю цифру до реального попиту від співвласників.  

Чому ми піднімаємо тему ТК, коли вся країна на карантині? Бо після його завершення всі очікують економічну кризу. А саме в економічну кризу будь-яка діяльність стає рушієм економіки і повинна бути підтримана державою. 

ТК - це не “бюджет проїдання”. Для економіки країни це - робочі місця та наповнення бюджету, а для співвласників - комфортне житло, віра в свої сили та зменшення сум у платіжках за опалення. 

Теплі кредити - це не “бюджет проїдання”, а робочі місця та наповнення бюджету в умовах очікуваної пост-епідемічної економічної кризи

На календарі кінець березня. Минулого року в цей час ОСББ вже брали кредити і домовлялися з підрядниками про виконання робіт за програмою теплих кредитів. На момент цієї публікації відсутня публічна інформація навіть,  про те, чи будуть збережені в паспорті бюджетної програми передбачені Державним бюджетом на 2020 рік 190 мільйонів гривень. А тим часом навіть запланованих бюджетом коштів недостатньо, бо реальна заявлена ОСББ країни потреба в співфінансуванні становить 450 млн.грн. Від посадовців же чуємо, що може бути лише сто мільйонів, та й ті можуть забрати. 

В чому особливість ТК, якої досі не має програма Фонду енергоефективності (ФЕЕ)? Простота адміністрування! Посильна для держави, зрозуміла співвласникам. З якою в змозі впоратися безпосередні учасники процесу - правління ОСББ, підрядники та банк. 

Визначальною рисою програми "теплих кредитів" є простота адміністрування

Попри меншу компенсацію в “теплих кредитах”, співвласники голосують все-таки за цю програму. Чому? Бо саме в цій програмі будь-який “дрібний шматочок” з великої маси енергоефективних заходів може бути проголосований та виконаний та на нього буде отримана в визначений термін державна підтримка.

В застарілому житловому фонді є перелік заходів, які не потребують обґрунтування їх доцільності. Не треба доводити, що лампи розжарювання потребують заміни на світлодіодні. Однозначно вікна 60-х років треба міняти - і міняти за ДСТУ. При встановленні ІТП з погодозалежним регулюванням проектант вирішить, який саме ІТП потрібен цьому будинку.

Тож “теплі кредити”, які не вимагають таких великих організаційних затрат, як програма ФЕЕ, дозволяють проводити мінімальні заходи і, попри прогнозований економічний спад після пандемії, рухатись на шляху енергоефективності. Можна цей шлях малих проектів зберегти відкритим, забезпечивши фінансування програми “теплих кредитів”. А можна його згубити - в очікуванні “великих проектів” - комплексної реалізації пакету А та пакету Б за програмою ФЕЕ. І в результаті не отримати проектів ні малих, ні великих.

Підтримавши малу ініціативу в умовах економічної кризи через посильну програму ТК, ми збережемо довіру до держави, збережемо для людей простий та зрозумілий інструмент ТК.  А цим дрібнішим інструментом охоплюємо більше коло залучених будинків та будуємо основу для роботи Фонду енергоефективності.

Вважаємо, що програма ТК має бути чинною в 2020 році та мати фінансування, щоб задовольнити попит в повному обсязі. Якщо люди після надзвичайного стану в умовах економічної кризи будуть готові вкладати свої гроші в енергоефективність, то держава має підтримати всіх у їхньому прагненні жити в комфорті.

“Теплі кредити” повинні перейти і в оновлену редакцію програми, яка розробляється Урядом на  2021 та наступні роки, і зберігати чинність доти, доки на неї буде попит. Не можна вбивати те, що працює, поки не запрацює новий простий, зрозумілий та посильний для людей механізм.

Програма "теплих кредитів" має бути повністю профінансована в 2020 році відповідно до заявленої потреби ОСББ, а також - збережена в 2021 і наступних роках доти, доки на неї буде попит. Не можна в умовах кризи вбивати те, що працює, доки не запрацює новий простий, зрозумілий та посильний для людей механізм

Тож перш ніж згортати програму ТК, необхідно мати не просто розроблену, а і реально працюючу аналогічну програму ФЕЕ, яка завоює довіру та буде користуватися попитом серед громадян. 

Народні депутати, Уряд, Донори! Почуйте ОСББ. “Теплі кредити” - не конкурент програмам ФЕЕ, а “сходинка” до них. Не може бути суперлегкий атлет конкурентом атлету в тяжкій вазі. У них різні категорії одного чемпіонату. І кожен з них стане чемпіоном піднявши зовсім різну вагу. Те, що смішне за сумою для ФЕЕ, - суттєве для співвласників. Не всі здатні сьогодні “підняти” фінансові масштаби Фонду.

В умовах прогнозованого спаду економіки не доводиться очікувати від співвласників масштабних комплексних робіт. А невеликі та посильні в грошах поліпшення будуть користуватись попитом та лікувати економіку. Тому саме на програму ТК буде ефективним направити державну підтримку в найближчий час та задовольнити попит ОСББ в повному обсязі. Невеликі кошти на невеликі заходи в результаті дадуть великий економічний ефект у масштабах держави.

В умовах кризи невеликі та посильні в грошах поліпшення за програмою "теплих кредитів" будуть користуватись попитом та лікувати економіку

Ще один важливий елемент довіри - це послідовність підтримки. Сьогодні керівництвом країни запроваджується підтримка громадян з використанням інструменту “кредитних канікул”. Співвласники в ОСББ,-  це ті ж самі громадяни, в т.ч. соціально незахищені. Ці люди, крім поточних внесків і платежів за комунальні послуги, несуть ще й тягар кредитних зобов’язань, який взяли на себе при впровадженні енергоефективних заходів за державними програмами. Сам тому в цей нелегкий час держава має допомогти їм і запровадити кредитні канікули для ОСББ-учасників державних програм “теплих кредитів”, “перших ластівок” та “Енергодім”.