Чи необхідно вимагати сертифікати відповідності будівельних виробів та протоколи випробувань?

У попередній публікації "Зразок технічного завдання на заміну вікон" одним з критеріїв оцінки надаваємих пропозицій на заміну вікон ми відзначили наявність сертифікатів відповідності та протоколів випробувань.

На жаль, з визнанням КМУ такими, що втратили чинність, цілої купи законодавчих актів (як-то Наказ МЕРТ від 26.01.2018  № 93), відбулося фактичне законодавче знищення сертифікації будівельних виробів без створення дієвого альтернативного механізму.

Тому дуже часто останнім часом виникає питання необхідності сертифікації будівельних виробів та конструкційних матеріалів і надання на вимогу тендерних комісій протоколів випробувань.

Чи дійсно дані вимоги є правомочними та чи не порушують вони принципи вільної конкуренції?

Особливо це стосується публічних закупівель, адже норми законодавства вимагають відсутності дискримінаційних умов у технічному завданні.

Згідно Статті 22 п.3  Закону України «Про публічні закупівлі»:

"…3. Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити."

Згідно ж п.4 цього Закону:

"…4. Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників."

Вимога надання додаткових сертифікатів відповідності, протоколів випробувань, санітарно-гігієнічних висновків та інших документів, що підтверджують його характеристики, якість продукту закупівлі (товару) та його безпеку належить до права замовника.

Така вимога не є дискримінаційною та такою, що обмежує конкуренцію, бо отримання вищезгаданих документів доступно кожному постачальнику у відповідних лабораторіях чи центрах випробувань, хоча і є добровільним.

Крім того, згідно п.5.4.1 ДСТУ Б В.2.6-23:2009 "Блоки віконі та дверні. Загальні технічні умови":

"…5.4.1 Матеріали і комплектуючі вироби повинні пройти вхідний контроль , відповідати вимогам нормативної документації і підтверджуватися документами про якість заводів-постачальників.

Матеріали і комплектуючі вироби повинні бути дозволені до використання органами санітарного нагляду МОЗ України".

Хотілось би також зауважити, сертифікація профілів ПВХ завжди була добровільною на відміну від сертифікації та випробувань кінцевого продукту – вікна. Але відповідальні постачальники завжди її робили, аби підтвердити якість та характеристики свого продукту.

Тому вимоги надання підтверджених показників лабораторних випробувань та сертифікатів відповідності зовсім не будуть зайвими.