Законопроект 2458: комунальний колапс під красивими гаслами. Чи зупинить Верховна Рада енергоефективність у житлі в інтересах монополістів?

Комунальний колапс

Верховна Рада України схвалила в першому читанні законопроект за №2458 “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг”.

Згідно з доданою до законопроекту пояснювальною запискою, він був покликаний спростити укладення договорів про надання комунальних послуг за новим Законом “Про житлово-комунальні послуги” та розв’язати конфліктну ситуацію довкола технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання.

Втім, якщо ознайомитися із текстом, прийнятим у першому читанні за основу, то виявиться, що в дійсності законопроект ці завдання аж ніяк не вирішує, про що ми вже писали.

Більше того, виглядає так, що за допомогою законопроекту 2458 планують “відкотити” назад більшість реформ у сфері надання житлово-комунальних послуг, реалізованих в останні роки. Про це свідчать результати публічних обговорень законопроекту та зміст поправок, які самі ж співавтори законопроекту подають до нього, в тому числі в порушення ст. 116 Регламенту Верховної Ради України (включаються зміни до норм, які не були предметом розгляду в першому читанні). Після засідання профільного комітету 25 червня, трансляцію якого всі бажаючі могли дивитися онлайн, в цьому вже не лишається сумнівів.

Планується зруйнувати чинну систему договорів про надання комунальних послуг, передбачену чинним законом “Про житлово-комунальні послуги”.

Планується покласти за замовчанням на самих споживачів відповідальність за технічне обслуговування (ТО) будинкових газових мереж.

Планується знову заховати у “братській могилі” тарифу на послугу всі ті складові, які згідно з чинними Законами України “Про житлово-комунальні послуги” та “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” виділені як самостійні платежі та розраховуються індивідуально для кожного будинку.

“Щоб споживачу було зрозуміліше” - пояснюють автори цих ідей. “Щоб монополістам було комфортніше” - розуміємо ми.

“Бо не працює” - кажуть нам. “Бо саботуєте” - відповідаємо ми.

Наведемо один приклад, що лежить, так би мовити, на поверхні. Чинні закони передбачають, що зараз внесок на встановлення вузла комерційного обліку (будинкового лічильника) теплової енергії чи води розраховується і сплачується окремо співвласниками кожного будинку лише за свій будинок. Співвласники, які вже самостійно встановили такі вузли обліку, такого внеску монополісту не платять. Натомість останні поправки до законопроекту, як нам відомо, передбачають, що витрати на встановлення вузлів обліку будуть закладені в тариф на послугу (на гігакалорію, на куб води). Тобто, всі - і хто встановив вузол обліку самостійно, і хто не встановив, - повинні будуть в складі тарифу заплатити монополісту за міфічне встановлення нових вузлів обліку невідомо де і кому. Чи схочуть співвласники багатоквартирного будинку в таких умовах, вже платячи за встановлення лічильника в тарифі, виймати додаткові кошти з власної кишені, щоб узяти кредит і встановити вузол обліку в ході термомодернізації будинку? Напевне, що ні. Чи дискредитує така норма саму ідею комерційного обліку? Значною мірою так. Чи загальмує така норма термомодернізацію? Напевне, що так. 

Наведений приклад - один із багатьох, просто найочевидніший і найпростіший для розуміння. Законопроект сповнений багатьох інших цікавих “нововведень”, пояснення яких вимагають більше тексту від нас і більше терпіння від читача (і ми дамо ці пояснення в наступних статтях). Але загальний зміст цих “нововведень” один - це відкат до старого, повернення до непрозорих відносин на ринку житлово-комунальних послуг, які існували до прийняття Законів України “Про житлово-комунальні послуги” і “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”.

Масове впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках можливе лише тоді, коли фоном йому є чітка, прозора і справедлива система договірних відносин і розрахунків за надані житлово-комунальні послуги. Адже щоб економити, треба розуміти, скільки, кому, за що і чому ти платиш. Законопроект 2458 цю прозору систему руйнує. А відтак - загальмує енергоефективність у житлі. А тим часом є чинні закони, і їх просто треба виконувати, а не догоджати монополістам та виправдовувати їхню бездіяльність змінами законодавства.

Ми до останнього намагалися бути конструктивними і знайти компроміс. Але лишилися непочутими. Тому вже зараз закликаємо народних депутатів України відхилити законопроект 2458!