Законопроект 2458: “Прощавайте, індивідуальні договори!”

Кінець індивідуальних договорів

Продовжуємо серію статей, присвячених законопроекту 2458. Сьогодні поговоримо про те, як він фактично ліквідує таку модель договірних відносин щодо надання комунальних послуг як індивідуальні договори.

Зразу уточнимо: формально індивідуальні договори залишаються. Але фактичне їх застосування, в разі прийняття законопроекту 2458, цілком залежатиме від доброї волі й бажання монополіста.

Що каже чинний закон

Нагадаємо: чинний Закон України “Про житлово-комунальні послуги” передбачає три моделі договірних відносин щодо надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку:

  1. індивідуальні договори (між кожним співвласником і виконавцем комунальної послуги),

  2. колективний договір (між усіма співвласниками в особі уповноваженої особи і виконавцем комунальної послуги),

  3. договір з колективним споживачем (між ОСББ і виконавцем комунальної послуги).

Обирати будь-яку із цих моделей та ініціювати укладення договорів за нею є правом споживачів - співвласників багатоквартирного будинку.

Індивідуальні договори можуть укладатися в двох варіантах: з умовою про обслуговування внутрішньобудинкових систем, за допомогою яких надається послуга (т.зв. “внутрянки”), виконавцем комунальної послуги, та без такої умови. Індивідуальний договір з умовою про обслуговування “внутрянки” укладається тоді, коли співвласники домовилися з виконавцем про ціну такого обслуговування. Якщо обрали модель індивідуальних договорів, але про ціну обслуговування “внутрянки” не домовилися - індивідуальний договір все одно укладається, просто без умови про обслуговування “внутрянки”. Іще раз наголосимо: за чинним законом, якщо співвласники обрали модель індивідуальних договорів, то виконавець зобов’язаний укласти такі індивідуальні договори; питання лише в тому, чи буде в ці договори включено умову про “внутрянку”. Модель індивідуальних договорів “без внутрянки”, до речі, чинним законом визначена як модель за замовчанням - якщо співвласники до встановленої законом дати не визначаться з моделями самі, то вважатиметься, що вони обрали саме цю модель.

Що передбачає законопроект 2458

А що ж передбачає законопроект 2458, підготовлений до другого читання?

Додавши там і тут по парі слів, законопроект позбавляє співвласників можливості самостійно обрати модель індивідуальних договорів. Слідкуйте за руками:

  1. По тексту чинного закону “Про житлово-комунальні послуги” слова “індивідуальний договір” замінюються на “індивідуальний договір або індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем”. Під просто “індивідуальним договором” мається на увазі індивідуальний “без внутрянки”. Тобто, із одного з варіантів індивідуального договору варіант “без внутрянки” стає окремою самостійною моделлю. Здавалося би, формальність? Хотілося би, щоб так було. Але слідкуйте далі.

  2. Перелік усіх моделей, які можуть обирати співвласники, дається у ч.1 ст.14 закону. І ця частина “новою” моделлю не доповнюється! Тобто, “нову” модель вичленили, але в список моделей на вибір співвласників не включили! В списку вибору - лише індивідуальний договір "з внутрянкою", колективний договір і договір з колективним споживачем.

  3. Як же тепер укласти індивідуальний договір “без внутрянки”, який одночасно ніби і є і ніби нема? Процедуру законопроект описує в новій ч.5 ст.13 закону про ЖКП: за такою моделлю договір укладається як “публічний” і виключно з ініціативи виконавця комунальної послуги (ми свідомо зараз не зупиняємося тут на недоліках, прогалинах і ризиках самої процедури - свої застереження і пропозиції до неї ми вже давали раніше, їх подали як поправки народні депутати, але ці поправки були відхилені профільним комітетом). 

  4. Ефект закріплює ч.4 ст.13, яка проголошує, що “з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п’ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором”.

  5. Аналогічно переписали і ч.7 ст.14 - індивідуальний договір “без внутрянки” укладається лише відповідно до ч.5 ст.13, а вона передбачає укладання договору з ініціативи виконавця, а не споживача.

Отже, що маємо в підсумку? Індивідуальний договір “з внутрянкою” можна укласти, якщо домовитися з виконавцем про ціну обслуговування цієї “внутрянки”. Індивідуальний договір “без внутрянки”, якщо буде прийнято законопроект 2458, можна буде укласти лише з ініціативи виконавця послуги (самі споживачі будуть позбавлені права його ініціювати). І там, і там потрібна згода та/або ініціатива виконавця. Що лишається, якщо її немає? Правильно - колективний договір або договір із колективним споживачем!

Таким чином, неочевидними та плутаними змінами до чинного Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, співвласників багатоквартирних будинків “виштовхують” у колективні договори.

Звісно, не всі виконавці комунальних послуг скористаються з корупційних “можливостей”, які надає законопроект 2458. Але точно будуть ті, хто скористається. І ми навіть маємо здогад, хто саме. Але це вже інша історія.

Що робити

Тим часом співвласники, які хочуть зберегти за собою право вибору, гарантоване чинним законом, повинні вимагати від своїх народних депутатів-мажоритарників голосувати проти законопроекту 2458!