Законопроект 2458 просуває “колективні” договори на ТО будинкових газмереж
Продовжуємо розбирати і пояснювати положення законопроекту 2458. Сьогодні - про технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в багатоквартирних будинках.
Як зараз
Почнімо з того, як питання врегульоване зараз. Частина третя статті 19 чинного Закону України “Про житлово-комунальні послуги” передбачає, що “для забезпечення безперервності та безпеки газопостачання оператор газорозподільної системи здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках”. Втім, стаття 14 того ж закону дозволяє співвласникам, за їхнім бажанням, обрати іншу особу для такого техобслуговування.
Стаття 14 передбачає також, що якщо технічне обслуговування (ТО) здійснює оператор газорозподільної системи (ГРС), то умови щодо ТО є частиною договору про розподіл природного газу. А договір про розподіл природного газу укладається як індивідуальний - тобто, між виконавцем (оператором ГРС) і конкретним співвласником (а не ОСББ, управителем чи “уповноваженою особою”), і такі договори вже мають усі споживачі природного газу.
Отже, за чинним законом, обов’язок з технічного обслуговування (ТО) внутрішньобудинкових систем газопостачання (ВБСГ) в житлових будинках покладено на оператора газорозподільної системи (ГРС), але співвласники багатоквартирного будинку мають право визначити іншого суб’єкта. Тобто, маємо робочу модель, яка має варіант “за замовчанням” (ТО оператором ГРС) для всіх будинків, незалежно від того, чи “зорганізувалися” вони, і альтернативний варіант для тих, кого варіант за замовчанням не влаштовує.
Що передбачає законопроект 2458
Принциповий підхід законопроекту 2458 полягає в ліквідації механізму “автоматичного” обслуговування ВБСГ оператором ГРС. Законопроект передбачає, що “для забезпечення безпеки газопостачання та готовності внутрішньобудинкових систем газопостачання дво- або багатоквартирного будинку до надання послуг з розподілу та постачання природного газу співвласники такого будинку або за їхнім рішенням – управитель багатоквартирного будинку, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, інша уповноважена співвласниками особа, мають укласти договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в багатоквартирних будинках з оператором газорозподільних систем або іншим суб’єктом господарювання, який має право на виконання таких робіт”.
Відчуваєте тонку різницю між тим, як є, і тим, як пропонує проект? Зараз - “оператор здійснює”. А хочуть - “співвласники повинні”.
Хтось може сказати: то й що такого, трохи змістили акценти. Тим більше, що далі в законопроекті нібито описується ситуація, що оператор все-таки здійснює ТО ВБСГ, якщо співвласники не зробили того, що “мають”. Але річ у тім, що за законопроектом здійснення ТО ВБСГ оператором ГРС застосовуватиметься в обмеженому колі випадків і обмежено в часі - доки співвласники колективно (!) не укладуть договори, які нібито “мають” укласти.
І не про “зміну акцентів” ідеться, а про відповідальність за безпеку газопостачання. Формулювання законопроекту 2458 фактично знімають цю відповідальність із операторів ГРС.
Як буде на практиці, якщо проект приймуть
Формулювання “співвласники… мають” означатиме, що “співвласники зобов’язані” укласти “колективні” договори на ТО ВБСГ. І ми впевнені, що чимало облгазів спробують у судовому порядку примусити ОСББ та управителів укласти такі договори, спираючися саме на таке формулювання законопроекту 2458, в разі його прийняття.
А здійснювати ТО ВБСГ в “автоматичному” режимі оператори якщо й будуть, то тимчасово - доки суди розглядатимуть їхні позови до ОСББ про зобов’язання укласти договір.
Чи вдасться операторам ГРС переконати в своїй позиції суди - інше питання. Але завершення протистояння між облгазами і співвласниками багатоквартирних будинків законопроект 2458 точно не принесе. Як і безпеку.
Набагато продуктивнішим було би не вигадувати нову складну законодавчу конструкцію в інтересах монополістів, а просто виконати чинний закон. Насамперед - Міністерству енергетики затвердити перелік видів робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках, чого від зазначеного міністерства - під різними його назвами та в різних його складах - країна чекає вже не перший рік. Але це, звісно, якщо думати про споживача і його безпеку, а не комфорт монополістів.