Вода камінь точить. Досвід погашення боргів міста перед ОСББ

В лютому 2016 року в нашому будинку було створено ОСББ "Затишок 22 Ж.В"

І от тут все почалося. Зробивши запит на управління ЖКГ, ми отримали інформацію що в нашому будинку є 4 неприватизовані квартири. В трьох з них проживають квартиронаймачі, а от у четвертій ніхто не проживав понад 20 років. Борги зростали, внески ніхто не сплачував, і тоді я зайнялася цим питанням. Мене цікавило - хто має сплачувати внески на спільне утримання майна якщо в квартирі ніхто не проживає.

Спочатку я зверталася усно, а потім почала писати листи до місцевої влади, але відповіді так на жоден лист я і не отримала. Пізніше "вільну" квартиру було віддано по черзі і з 2018 там проживають нові квартиронаймачі, котрі справно сплачують внески за міську раду.

В 2018 році за державною програмою в нашому місті Жовтих Водах дітям-сиротам купували квартири. Так і в нашому будинку міськвиконком придбав квартиру, і ця квартира з приватної власності потрапила до комунальної - і почалися нові борги. Я не думаю, що міська влада навмисно не сплачувала внески - вони нам пропонували укласти договір, але я розуміла, що це суперечить статусу ОСББ, адже ми не надаємо послуг і тому не маємо такого договору укладати.

На цей час я уже була знайома зі спільнотою ОСББ України, і зрозуміла, що в усіх містах України така сама невирішена задача. Як я люблю казати - хтось має бути паровозом, котрий потягне вагончики. Я на всіх форумах при зустрічі з представниками Мінрегіону задавала одне й те саме питання - хто має сплачувати внески за неприватизовані квартири, в котрих ніхто не проживає? Відповідь була одна: ці квартири належать до комунальної власності територіальної громади міста, внески має сплачувати міська рада.

Та мені не було на що  посилатися. Але виручили колеги. У 2019 році до м. Хмельницький ми з начальником міського ЖКГ приїхали на зустріч з питань револьверного фонду. Під час перерви колеги-ОСББшники змогли роз'яснити начальнику ЖКГ, посилаючись на норми законодавства, як правильно без укладання договору місцева влада може і повинна сплачувати внески на спільне утримання майна. Виявляється, ключове - це правильне складання кошторису відповідної бюджетної організації. Згідно з підпунктом 7 пункту 2.6 глави 2 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 12.03.2012 № 333, сплата внесків в ОСББ передбачається за КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки”.

Мені, можна сказати, пощастило, адже в моєму місті міська влада орієнтована на конструктивну співпрацю і сама шукала відповіді на ці питання. Тож розмови і пояснень від колег виявилося достатньо. В грудні 2019 року на рахунок мого ОСББ надійшли кошти від місцевої влади.

А тим, хто лише починає вирішення цієї задачі, рекомендую подивитися приклад відповідного листа від ОСББ до міського голови, який розміщений на сайті ПроОСББ в розділі "Бібліотека". Знаю від колег, що подібні листи виявилися дієвими у їхніх містах. Тож - "лупайте сю скалу!" Вода камінь точить.