Законопроект 2458: фальстарт облгазів?

За інформацією ОСББ Одеси, підтвердженою даними Єдиного державного реєстру судових рішень, оператор газорозподільних мереж почав подавати позови до ОСББ “про визнання укладеним акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно внутрішньобудинкових систем газопостачання і про визнання укладеним договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирному будинку”.

На перший погляд, подання таких позовів є дивним. Адже в дійсності законодавчих підстав для таких вимог облгази сьогодні не мають. Показово, що в одній з ухвал про відкриття провадження суд прямо зазначає: “запропонувати позивачу: обґрунтувати нормами матеріального права такий спосіб захисту як визнання укладеним акту”. Тобто, виглядає так, що вже на етапі подання позову судді розуміють сумнівність вимог облгазу.

Але ситуація може прояснитися, якщо згадати, що у Верховній Раді України на розгляді знаходиться законопроект № 2458 “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг”.

Нагадаємо, ще в липні ми застерігали: у разі прийняття законопроекту може скластися така ситуація, коли в облгазів з’явиться формальний привід вимагати від ОСББ укладання таких договорів. Завдяки новій редакції ст. 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, яку пропонує законопроект: що співвласники (ОСББ, управитель, уповноважена особа) “мають” укласти договір з оператором ГРМ.

Читати: "Законопроект 2458: пояснюємо на прикладах"

Законопроект 2458, який дає таку юридичну зачіпку облгазам, його лобісти намагалися “протягнути” в липні чимшвидше, доки Верховна Рада не пішла на канікули. І тоді вже зараз, у вересні, оператори ГРМ подавали би проти ОСББ позови, спираючися на більш вагомі аргументи. Але - не склалося. Парламент відправив законопроект на повторне друге читання.

Тож можна припустити, що нині в Одесі ми маємо “розсинхронізацію графіків”. Виглядає так, ніби подання позовів у вересні було заплановане давно і передбачало, що на той час законопроект 2458 вже буде прийнятий і набере чинності. Законопроект не прийнято - але позови все одно подають, бо не скоригували вчасно графік.

А тим часом законопроект 2458 планують розглядати вже наступного тижня. По суті він майже не змінився - про що, до речі, говорить і Головне юридичне управління у своїх зауваженнях від 10 вересня 2020 року. Поправки, які подавали народні депутати для врахування застережень і зауважень ОСББ, так і залишилися відхиленими.

Тому закликаємо народних депутатів України відхилити законопроект 2458. Ви вже направляли його на повторне друге читання - але Вам знову пропонують майже той самий текст. Ваші (і наші) застереження і заперечення залишилися непочутими і неврахованими. Голосуйте проти 2458!

 

* На момент публікації цього матеріалу текст законопроекту на повторне друге читання відсутній на офіційному веб-сайті Верховної Ради України. Але у нашому розпорядженні є текст, який голосувався на засіданні профільного Комітету з питань енергетики та ЖКП 2 вересня 2020 року. Саме він аналізувався в цьому матеріалі.