Законопроект 2458: чи щось змінилося?

На сайті Верховної Ради України з’явилася порівняльна таблиця на повторне друге читання законопроекту № 2458 “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг”.

На жаль, текст, підготовлений до повторного (!) другого читання майже тотожний тому, який вже виносився на розгляд Парламенту і був не підтриманий народними депутатами в липні 2020 року. На те, що законопроект по суті не зазнав змін, звертає увагу і Головне юридичне управління Апарату Верховної Ради України в своїх зауваженнях.

А що з тими застереженнями і пропозиціями, які давали ОСББ? І з тими поправками, які народні депутати подали, щоб позиція ОСББ була врахована? На жаль, ці поправки відхилені.

Глобально позиція ОСББ залишилася проігнорованою в тексті законопроекту 2458, який профільний комітет підготував на повторне друге читання:

  1. У переліку моделей договірних відносин, які можуть на свій вибір обирати співвласники багатоквартирного будинку (ч.1 ст.14 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”), відсутня модель індивідуального договору без обслуговування виконавцем внутрішньобудинкових систем.

  2. Стосовно технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання - законопроект перекладає обов’язок з такого обслуговування “за замовчанням” з операторів ГРМ на самих співвласників багатоквартирного будинку, причому вже з дати набрання чинності законопроектом. Укласти ж договори з операторами ГРМ співвласники не зможуть ще принаймні 2 місяці - саме такий час відведено Нацкомпослуг на розроблення відповідного типового договору. Автори законопроекту так і не відстрочили на кілька місяців, необхідних для розробки “підзаконки”, введення в дію змін, що стосуються ТО газових мереж.

  3. Поправки стосовно встановлення, обслуговування і заміни вузлів комерційного обліку, внесені в порушення ст. 116 Регламенту Верховної Ради України, так і не були відхилені. Ми вже пояснювали на прикладах, що суть змін законопроекту 2458 в частині комерційного обліку така: перекласти всі ризики на самих споживачів, повернути виконавцям комунальних послуг корупційні можливості, ліквідувати прозорий контроль за здійсненням витрат на встановлення, обслуговування і заміну вузлів комерційного обліку.

Отже, текст законопроекту, який пропонується на повторне друге читання, мало чим відрізняється від тексту, що вже був не підтриманий Парламентом у другому читанні, та й надалі ігнорує позицію ОСББ і здоровий глузд, створюючи передумови для зловживань з боку підприємств-монополістів і порушення ними прав споживачів комунальних послуг.