ОСББ не повинні застосовувати РРО і подавати форму 20-опп

РРОДФС України надала індивідуальну податкову консультацію від 12.04.2019 № 1582/6/99-99-14-05-01-15/ІПК щодо застосування РРО об’єднаннями співвласників при розрахунках за комунальні послуги. Подібну консультацію повторила Прес-служба Головного управління ДФС в Одеській області. Відповідні роз’яснення надав журнал «Дебет-Кредит».

Відразу скажемо – ОСББ не повинні застосовувати РРО ні при яких розрахунках. Щоб ОСББ не починали відразу «шикуватись» під не завжди виправдані вимоги податкових органів, вони повинні глибоко розуміти сутність своєї діяльності, свій статус і місце.

Почнемо з того, що обидві консультації спираються на закони, які не мають жодного відношення до ОСББ – «Про громадські об’єднання» та «Про кооперацію». Вже одне це свідчить про нерозуміння податківцями сутності діяльності ОСББ та їхнього правового статусу.

Зазначимо також, що індивідуальну податкову консультацію надано ТОВу, а не ОСББ як неприбутковій організації. Вірогідно, що цей ТОВ є управителем, якого залучило ОСББ, до нього інші вимоги як до суб’єкта підприємницької діяльності.

Можливо, «Дебет–Кредит» також надавав консультацію не ОСББ, а управителю, який недобросовісно поставив запитання: «на обслуговуванні у ОСББ знаходиться два житлових будинки»; в управителя можуть бути будинки на обслуговуванні, а ОСББ нікого не обслуговують.

ОСББ (і податківці в кінцевому підсумку) повинні розуміти наступне.

По-перше, ОСББ - неприбуткові організації або непідприємницькі товариства.

По-друге, вони є негосподарюючими суб’єктами. Згідно з п. 3 ст. 3 Господарського кодексу України: «діяльність негосподарюючих суб’єктів, спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов функціонування, є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб’єктів».

По-третє, що витікає з перших тверджень та з закону «Про ОСББ» (зокрема, ст. 4) - ОСББ не надають послуг і нікого не обслуговують.

 

Що стосується закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», сама його назва говорить про те, що він стосується тих суб’єктів господарювання, які надають послуги, тобто ніяк не ОСББ.

Далі в Законі визначено, що «розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)…», тобто знову ніякого відношення до ОСББ, у яких немає ніяких покупців і ніякої реалізації послуг.

Єдине, до чого апелюють надавачі окремих податкових консультацій, це стаття 3 закону «Про РРО» «Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу …».

Але знову таки мова йде про суб’єктів господарювання, які працюють у сфері торгівлі чи послуг, незалежно від того, приймають вони готівку для себе, або для подальшого переказу.

Якщо ОСББ виступає колективним споживачем комунальних послуг, воно також не надає послуги, а споживає, тобто про РРО мова не може йти.

Враховуючи, що ОСББ є негосподарюючими суб’єктами, нікому послуг не надають і ніяких покупців не мають, зазначений закон не може мати до них ніякого відношення.

Що стосується форми 20-опп, яку почали вимагати податківці, вона може стосуватись тільки тих ОСББ, які є власниками землі. У інших ОСББ немає об’єкта оподаткування – житловий будинок, як неодноразово роз’яснювалось, не є власністю ОСББ.

Це не перші вимоги податкових органів до ОСББ, які обумовлені нерозумінням цими органами сутності ОСББ – і ПДВ вимагали сплачувати, і писали, що «голова правління надає мешканцям будинку послуги з тепло- водопостачання», і земельний податок до цього часу продовжують платити ОСББ, які не є власниками землі.

Але ОСББ не вперше відстоюють свої права в набагато складніших ситуаціях, відстоїмо і в цьому випадку.