Законопроект 4118: реінкарнація провайдерських “хотєлок”
У Верховній Раді планують розглянути законопроект №4118 “Про внесення змін до Закону України "Про доступ до об'єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж" та інших законодавчих актів України щодо розвитку телекомунікаційних мереж”.
Одразу скажемо: цей законопроект - не що інше, як реінкарнація вже відхиленого раніше законопроекту 2042, лише під іншим номером. Той самий натхненник, та сама ідеологія, і практично ті самі формулювання - лише місцями перефразовані. Тому спільнота ОСББ виступає проти цього законопроекту та просить народних депутатів України відхилити його вже під час розгляду в першому читанні.
Раніше ми вже пояснювали, чому ОСББ України виступали проти законопроекту 2042 та його ідеології. З тих самих причин нині ми заперечуємо проти прийняття законопроекту 4118, який встановлює перевагу права користування чужим майном перед правом власності самого власника! Вся спрямованість законопроекту - дозволити провайдерам телекомунікацій без згоди і всупереч волі співвласників багатоквартирного будинку “вломитися” в їхній дім!
По-перше, законопроект 4118 передбачає новий безумовний обов’язок (!) співвласників багатоквартирного будинку “забезпечувати доступ до спільного майна багатоквартирного будинку для розташування технічних засобів телекомунікацій та їх обслуговування” (пп.5 п.І законопроекту). Незалежно від того, чи хочуть співвласники комусь давати такий “доступ” взагалі.
По-друге, аналогічний обов’язок законопроект передбачає і для управителя багатоквартирного будинку (пп.6 п.І законопроекту), незалежно від того, чи давали йому співвласники відповідні повноваження.
По-третє, законопроект зобов’язує (!) (спів)власників і управителів будівель укладати з провайдерами так звані “договори з доступу”, і не залишає права в принципі відмовити в доступі провайдера до свого дому та в укладанні такого договору (пп.7 пп.1 п.І законопроекту). Виходить так, що провайдер схотів - мусите впустити, і нікого ваша думка не цікавить!
По-четверте, законопроект передбачає фактичне “узаконення” раніше проведених самовільних встановлень обладнання провайдерів (пп.12 пп.1 п.І законопроекту). Адже навіть у разі самовільного встановлення обладнання закон не передбачає його демонтаж, а зобов’язує провайдера протягом 6 місяців “усунути недоліки” щодо утримання будівлі (!). Виглядає так, що шафу з обладнанням, якої взагалі не повинно було би бути в будинку, просто попросять пересунути, щоб не заважала проходу. Але якщо провайдер і цього не зробить - не страшно: законопроект передбачає санкції лише для (спів)власників будівель, а не для провайдерів.
По-п’яте, законопроект унеможливлює видворення оператора, який проникнув у будинок, наприклад, “зі згоди” управителя, хоч і без згоди та всупереч волі співвласників (пп.7 пп.1 п.І законопроекту).
Перелік недоліків і ризиків законопроекту 4118 ми могли би ще продовжити - але натомість пропонуємо додатково ознайомитися із висновком Головного науково-експертного управління.
Всі ці “ініціативи” вже були в законопроекті 2042 - і були справедливо відкинуті Верховною Радою України. Сподіваємося, що народні обранці будуть послідовними і цього разу відхилять законопроект 4118 вже в першому читанні. І тим самим заощадять час собі і країні. Перед якою зараз стоять набагато серйозніші задачі, ніж лобіювання чиїхось вузьких бізнес-інтересів усупереч конституційному принципу недоторканності приватної власності та житла.