Безпека газопостачання: яким шляхом піде країна?

Ні для кого не секрет, що на сьогодні в країні існує величезна проблема із обслуговуванням внутрішньобудинкових газових мереж, а це значить, що безпечне газопостачання для споживачів у багатоповерхівках відсутнє. Оператори ГРМ (облгази), залишаючись де-юре відповідальними, не проводять технічного обслуговування (ТО) посилаючись на суперечливі підзаконні акти, відсутність коштів у тарифі та вимагають складання “актів розмежування балансової належності” газових мереж між ними і управителями, ОСББ чи просто «уповноваженої особою від співвласників», часто  перекриваючи газ під різними приводами. Очевидно, що підписання такого акту дозволяє облгазам зняти із себе і юридичну відповідальність за стан мереж в будинку. Цинізм ситуації полягає в тому, що у більшості населених пунктах для обслуговування мереж співвласникам немає кого обрати, крім облгазу. Тому вони (а в реалі - ОСББ, управитель чи «уповноважена особа») змушені укладати договір з тим же облгазом на умовах, в односторонньому порядку нав»язаних монополістом. Закріпити свою позицію деякі облгази уже намагаються через суд, змусивши ОСББ підписати акт розмежування і укласти договір на ТО з монополістом, який надає «конкуренту послугу».

Але суди не поспішають вдовольняти забаганки облгазів. Бо для цього відсутні правові підстави. Тому для підсилення такої позиції в судах облгазам потрібні зміни в діюче законодавство. Власне, тому і з»явилися відповідні норми у законопроекті 2458, який дає таку юридичну зачіпку облгазам. Незважаючи на те, що автори законопроекту комунікують протилежну позицію - що закон врегулює питання забезпечення ТО, ретельний аналіз тексту свідчить про інше. Адже диявол - в деталях і формулюваннях. Саме тому Європейська комісія у своїх висновках звернула увагу на «газове питання» і погіршення прав споживача у випадку прийняття закону. 

Як каже європейське та вітчизняне законодавство 

Стаття 25 Директиви Європейського парламенту та ради 2009/73/ЄС від 13 липня 2009 року про спільні правила внутрішнього ринку природного газу та про скасування Директиви 2003/55/ЄС, чітко визначає, що кожен оператор розподільної системи відповідає за гарантування того, щоб газорозподільна система була здатна протягом тривалого часу забезпечити обґрунтований попит на розподіл газу, а також за експлуатацію, утримання та розвиток на економічно прийнятних умовах безпечної, надійної та ефективної системи у своїй зоні, беручи належним чином до уваги питання довкілля та енергоефективність.

Закон України про ринок природного газу визначає, що газорозподільна система - це технологічний комплекс, що складається з організаційно і технологічно пов’язаних між собою об’єктів, призначених для розподілу природного газу від газорозподільних станцій безпосередньо споживачам, а розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов’язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам. Відповідно, оператор ГРМ відповідає за переміщення (доставку) природного газу безпосереньо споживачу за допомогою газорозподільної системи.

Закон України про забезпечення комерційного обліку природного газу визначає, що з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу.

Згідно Кодексу газорозподільних мереж, Оператор ГРМ повинен забезпечити попереджувальні заходи безаварійної експлуатації газорозподільних систем, а саме комплекс робіт, що виконується на підставі результатів технічного огляду або технічного обстеження газорозподільних систем, з метою забезпечення її подальшого безаварійного експлуатування шляхом проведення технічного обслуговування, поточного або капітального ремонтів.

Згідно Закону України про житлово-комунальні послуги, постачання та розподіл природного газу мають забезпечуватися безперервно, з гарантованим рівнем безпеки та якості. Для забезпечення безперервності та безпеки газопостачання оператор газорозподільної системи здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках.

У своїх висновках до законопрокту р.н. 2458 Європейська комісія зазначає, що як зовнішні газові мережі (до запірного клапана будівлі), так і внутрішні газові мережі (після запірного клапана будівлі) є частиною газорозподільної системи - в тому числі також відповідно до із Законом про ринок газу та Кодексом газорозподільних мереж України - незалежно від їх власності. Надійність, технічне обслуговування та безпека газорозподільної мережі є відповідальністю оператора розподільчої мережі, і це регульована діяльність, яка підпадає під дію догорорів на послуги розподілу, передача даних про обсяг споживання та виставлення рахунків окремим споживачам (у кожній квартирі) - незалежно від права власності на будівлю, з правами та обов’язками, пов’язаними з правом власності на будівлю, визначеними Кодексом газорозподільних мереж.

Яким є чинний алгоритм забезпечення ТО внутрішньобудинкових мереж зараз?

Алгоритм обслуговування внутрішньобудинкових газових систем визначено у ч.3 і ч.4 ст.19, абз.2 ч.2 ст.14, абз. 4-5 ч.3 ст.14 чинного Закону:

  • Обов’язок з технічного обслуговування (ТО) внутрішньобудинкових систем газопостачання (ВБСГ) в житлових будинках покладено на оператора газорозподільної системи (ГРС), але співвласники багатоквартирного будинку мають право визначити іншого суб’єкта.
  • Якщо ТО здійснює оператор ГРС, то умови щодо ТО є частиною договору про розподіл природного газу.
  • Договір про розподіл природного газу укладається як індивідуальний - тобто, між виконавцем (оператором ГРС) і конкретним співвласником (а не ОСББ, управителем чи “уповноваженою особою”).

Для роботи цієї моделі необхідно, щоб:

  • НКРЕКП внесла до умов типового договору розподілу природного газу умови щодо ТО внутрішньобудинкових систем газопостачання в разі, якщо таке ТО здійснюється оператором ГРС,
  • НКРЕКП включила витрати на ТО внутрішньобудинкових систем газопостачання операторами ГРС до тарифу на розподіл природного газу (власне, мають бути два тарифи: для оператора, що не здійснює ТО та оператора, що здійснює ТО).

Тому маємо на практиці ситуацію, характерну для багатьох законів - визначений законом механізм існує, але способу його реалізації немає. Тому на практиці внутрішньобудинкові мережі, переважно, не обслуговує ніхто.

Що змінює законопроект 2458?

Проект закону р.н. 2458 пропонує змінити чинну логіку здійснення обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Якщо сьогодні у силу закону за замовчуванням за ці заходи відповідає оператор ГРМ (і це повністю відповідає логіці Європейського законодавства та Закону України про ринок природного газу), то проект закону за замовчуванням перекладає відповідальність за обслуговування внутрішньобудинкових мереж на співвласників багатоквартирного будинку, яким належать внутрішньобудинкові мережі.

Що відбудеться після ухвалення закону 2458 і до чого тут суд?

Оператори зможуть з цього дня офіційно “умити руки” (хоча по факту вони це зробили вже давно - але, принаймні, досі є їхня юридична відповідальність за ТО). Якщо, боронь Боже, в цей чи наступні дні станеться аварія на будинковій мережі, то всю відповідальність за неї з легким серцем покладуть на самих співвласників, голову правління ОСББ, управителя чи іншого “крайнього”.

Тим часом, Нацкомпослуг іще три місяці розроблятиме типовий договір для “нової” послуги з ТО будинкових газових мереж, а оператори ще протягом місяця публікуватимуть їх... Тож ситуація, коли відповідальність перекладена на споживачів, триватиме щонайменше чотири місяці після набрання чинності законопроектом! 

А тим часом, облгази зможуть піти до суду і посилаючись на норму статті 19 Закону про ЖКП (яка говорить, що ОСББ, управитель… мають укласти договір про здійснення ТО з оператором ГРМ чи іншою юридичною особою), вимагатимуть визнання дійсним договору з облгазом на умовах облгазу. А споживачм споживачам скажуть: “Так ви ж мали укласти договір! Прямо в день набрання чинності змінами до закону! Навіщо ви чекали, поки ми тут попереписуємося?!”

За інформацією ОСББ Одеси, підтвердженою даними Єдиного державного реєстру судових рішень, ще у вересні цього року оператор газорозподільних мереж почав подавати позови до ОСББ “про визнання укладеним акту розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відносно внутрішньобудинкових систем газопостачання і про визнання укладеним договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирному будинку”. Очевидно, автори позову сподівался на швидке і безпроблемне прийняття та законопроекту 2458, однак допустили фальстарт, і нині в Одесі ми маємо “розсинхронізацію графіків”.

Чи зможуть народні депутати захисти інтереси споживачів - стане відомо уже зовсім скоро.