Законопроект 4383: швидкі ліки для ЖКГ

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект за № 4383 “Про внесення до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" змін щодо порядку та терміну укладання договорів про надання комунальних послуг”.

Законопроект передбачає невеликі за обсягом, але великі за значенням зміни до чинного Закону України “Про житлово-комунальні послуги”. Поглянемо на них докладніше.

 

Кінцевий строк обрання договірних моделей

Законопроект визначає 31 грудня 2020 року як кінцеву дату обрання моделі договірних відносин споживачами в багатоквартирних будинках.

Чому це важливо? Тому що новий Закон України “Про житлово-комунальні послуги”, який в повному обсязі введений в дію ще з 1 травня 2019 року, передбачає для співвласників багатоквартирних будинків на вибір три моделі договірних відносин з виконавцями комунальних послуг, про що ми докладно писали раніше. І визначитися співвласники повинні були до 1 травня 2020 року - але через карантин цей термін перенесли на фактично невизначений строк.

Така невизначеність, що затягнулася, боляче б’є по підприємствах ЖКГ, але також і по співвласниках, особливо тих, хто хотів би перейти на індивідуальні договори, і кому деякі виконавці послуг чинять в цьому перешкоди.

Тому визначення чіткої дати - це дуже добре.

Які є “але”? Викликає занепокоєння лише короткий строк - у Верховної Ради лишається трохи більше місяця, щоб прийняти законопроект. А він же ще має бути підписаний Президентом і опублікований! Тому дуже сподіваємося, що парламентарі проявлять відповідальність і розглянуть цей законопроект як першочерговий. Адже ми це пропонували ще в липні 2020 року.

 

Публічна оферта”

Законопроект дає прямий дозвіл на укладання договорів про надання комунальних послуг через механізм “публічної оферти”. Власне, зміст відповідної норми можна передати одним словом: “можна”. Проект не містить якихось детальних процедур, але в них і немає потреби - все достатньо врегульовано Цивільним кодексом України.

Чому це важливо? Механізм “публічної оферти” значно спрощує і прискорює масове (пере)укладання договорів за новим законодавством: виконавцю немає потреби висилати проект договору кожному окремому споживачу в багатоквартирному будинку. Споживачу, зі свого боку, достатньо “приєднатися” до договору, причому не обов’язково особисто їхати до виконавця. Достатньо вчинити якусь із дій, зазначених у пропозиції (оферті): сплатити за послугу, подати заяву, продовжити користуватися послугою тощо. Це особливо важливо в умовах карантину.

Які є “але”? В цілому, жодних. Хтось, можливо, хотів би бачити в законі більше процедур, але, як ми вже говорили, процедури вже визначені Цивільним кодексом України. Далі - питання професійної роботи юристів підприємств-виконавців комунальних послуг. Багато з яких уже мають досвід роботи з т.зв. “публічними офертами”.

 

Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання

Законопроект передбачає надання доручення НКРЕКП привести свої підзаконні акти у відповідність до закону.

Чому це важливо? На сьогодні підзаконні нормативно-правові акти НКРЕКП не відповідають вимогам ст.ст. 14 і 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” з питань технічного обслуговування (ТО) будинкових систем газопостачання. Так, в типовому договорі на розподіл природного газу відсутня умова про ТО внутрішньобудинкових систем, і в тарифах на розподіл природного газу відсутня відповідна складова. Хоча ст.14 говорить про те, що умова про ТО має бути частиною договору на розподіл, а ст.19 говорить, що за замовчанням ТО здійснює оператор газорозподільної системи.

Які є “але”? Немає жодних. Коли державний орган саботує виконання закону - це не є нормально. І тому цілком виправдано і необхідно, щоб Верховна Рада на це вказала.  Адже питання стоїть про безпеку мільйонів громадян, які мешкають у багатоквартирних будинках.

 

В цілому, законопроект 4383 не просто “назрів”, а “перезрів”. Його необхідно було приймати ще “на вчора”. При цьому законопроект точково вирішує найнагальніші завдання та не містить спірних питань, які би могли заблокувати його прийняття.

Тому ми закликаємо Верховну Раду України підтримати законопроект 4383 та одразу прийняти його в першому читанні за основу та в цілому!