Співвласники одного з будинків не можуть змінити форму управління без рішення загальних зборів всього ОСББ
Якщо ОСББ об’єднує співвласників кількох багатоквартирних будинків, співвласники одного з будинків не мають права окремо від решти змінити форму управління (обрати управителя), але повинні ініціювати загальні збори ОСББ для вирішення ними питання зміни форми управління.
Питання обрання та відкликання управителя одного будинку, який входить до складу вже сформованого об`єднання, має вирішуватися шляхом скликання та проведення загальних зборів ОСББ
ВЕРХОВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 грудня 2020 року
м. Київ
Справа № 906/203/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Студенець В.І. - головуючий, судді: Баранець О.М., Мамалуй О.О.
за участю секретаря судового засідання: Натаріної О.О.
розглянувши касаційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971"
на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду
(головуючий суддя - Петухов М.Г., судді: Олексюк Г.Є., Гудак А.В.)
від 14.09.2020
у справі № 906/203/20
за позовом Приватного спеціалізованого підприємства "Вертикаль"
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971"
про зобов`язання вчинення певних дій,
за участю представників учасників справи:
позивача - Чертков В.О., Яцків В.С.
відповідача - Козарик А.Г.
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Короткий зміст позовних вимог
1.1. Приватне спеціалізоване підприємство "Вертикаль" (далі - ПСП "Вертикаль") звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" (далі - ОСББ "Космос-1971") про зобов`язання надати документацію на житловий будинок №32 по вул. Вітрука в місті Житомир.
1.2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є управителем багатоквартирного будинку №32 за місцезнаходженням м. Житомир, вул. Вітрука, уповноваженим зборами співвласників багатоквартирного будинку, який у законний спосіб прийняв рішення про надання послуг з управління житловим будинком, а відповідач, як особа, яка здійснювала управління безпідставно ухиляється від покладених на нього обов`язків у зв`язку з передачею житлового будинку в управління позивача.
2. Зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2.1. Рішенням Господарського суду Житомирської області від 09.06.2020 у справі №906/203/20 у задоволенні позовних вимог відмовлено в повному обсязі. Стягнуто з Приватного спеціалізованого підприємства "Вертикаль" на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" 6800,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.
2.2. Ухвалюючи вказане рішення суд першої інстанції виходив з того, що питання зміни управителя одного будинку, який входить до складу вже сформованого об`єднання, а саме ОСББ "Космос-1971", має вирішуватися шляхом скликання та проведення загальних зборів ОСББ "Космос-1971", до компетенції яких належить це питання, а збори, котрі відбулися 24.11.2019 не мали правомочності на зміну управителя.
Також, судом зазначено, що на вказаних зборах було прийнято рішення про обрання управителем вказаного багатоквартирного будинку ПСП "Вертикаль", а не щодо зміни форми управління багатоквартирним будинком. В даному випадку, зміна форми управління багатоквартирним будинком №32 по вул. Вітрука в м. Житомирі по факту не відбулась, а тому підстав для застосування положень частини шостої статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", на яку посилається позивач, немає. При цьому, місцевим господарським судом зазначено, що до виходу у встановленому законом і Статутом порядку зі складу ОСББ "Космос-1971" збори співвласників будинку №32 по вул. Вітрука в м. Житомирі не мали правомочності на зміну управителя.
2.3. Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 14.09.2020 рішення Господарського суду Житомирської області від 09.06.2020 у справі №906/203/20 скасовано, ухвалено нове рішення, яким позов задоволено, зобов`язано ОСББ "Космос-1971" передати Приватному спеціалізованому підприємству "Вертикаль" документацію на житловий будинок № 32 по вул. Вітрука в м. Житомирі, а саме: технічний паспорт на багатоквартирний будинок; паспорт об`єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва; енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; технічну документацію обладнання котелень; технічну документацію на ліфти; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
2.4. Мотивуючи постанову суд апеляційної інстанції зазначив, що ЖБК "Космос" було реорганізовано в ОСББ "Космос-1971" з порушенням законодавства, а саме статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", оскільки до складу ОСББ увійшли будинки, котрі розташовані в різних частинах міста та не об`єднані спільної прибудинковою територією, елементами благоустрою, обладнанням, інженерною інфраструктурою, а отже судом першої інстанції не обґрунтовано застосовано статут ОСББ "Космос-1971". Суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що в даному випадку порушуються права співвласників будинку № 32, розташованого за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, оскільки вибір управителя їхнього будинку не може ставитися в залежність від волі інших власників квартир в інших будинках, які входять до складу ОСББ.
Задовольняючи позовні вимоги про зобов`язання надати документацію на житловий будинок № 32 по вул. Вітрука в місті Житомир, суд апеляційної інстанції також виходив з положень частини 6 статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", та зазначив, що сам лише факт припинення дії договору з попереднім управителем будинку, є підставою для передачі документації.
3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнений виклад позиції інших учасників справи
3.1. Не погоджуючись з постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 14.09.2020 у справі №906/203/20, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" звернулось до Касаційного господарського суду з касаційною скаргою на зазначене судове рішення, якою просить оскаржувану постанову суду апеляційної інстанції скасувати, а рішення місцевого господарського суду залишити в силі.
3.2. Підставою касаційного оскарження Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" визначило пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, оскільки вважає, що відсутній правовий висновок Верховного Суду щодо застосування частини першої статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
3.3. У відзиві на касаційну скаргу ПСП "Вертикаль" просило відмовити у її задоволенні, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін. Також подало клопотання про долученя доказів.
3.4. ОСББ "Космос-1971" подано додаткові пояснення, якими об`єднання підтримало свої вимоги за касаційною скаргою.
4. Фактичні обставини справи, встановлені судами попередніх інстанцій
24.11.2019 було проведено збори співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: Вітрука 32 , з наступним порядком денним:
1. Про обрання голови та секретаря зборів.
2. Про обрання управителя багатоквартирного будинку.
3. Про затвердження умов договору з управителем, визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.
4. Про обрання уповноваженої особи співвласників на укладання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням та повідомлення про голосування на зборах щодо питання порядку денного.
5. Про відмову від послуг ОСББ "Космос-1971", припинення із ним усіх існуючих договірних відносин, передачу технічної та іншої документації на житловий будинок.
За результатом розгляду вказаних питань порядку денного було прийнято рішення, зокрема, якими:
1. Обрано голову та секретаря.
2. Обрано управителем вказаного багатоквартирного будинку ПСП "Вертикаль".
3. Затверджено умови договору з управителем, визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.
4. Обрано уповноваженою особою співвласників на укладання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням та повідомлення про голосування на зборах щодо питання порядку денного - Марчука Л.І .
5. Вирішено відмовитись від послуг ОСББ "Космос-1971", припинення із ним усіх існуючих договірних відносин, передачу технічної та іншої документації на житловий будинок.
У зазначеному протоколі вказано, що у зборах взяли участь особисто та/або через представників співвласників в кількості 146 особи, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку, загальною площею - 7 412,88 кв.м. Також зазначено, що загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку становить 11 664,0 кв.м.
В подальшому, 05.12.2019 та 09.12.2019 Марчук Л.І. , як уповноважена особа зборами співвласників, листами звертався до голови правління ОСББ "Космос-1971" з вимогою про передачу технічної та іншої документації на житловий будинок та просив надати фахівців у складі комісії для передачі будинку на 10.12.2019.
Між Приватним спеціалізованим підприємством "Вертикаль" та уповноваженою особою зборами співвласників Марчуком Л.І. 10.12.2019 було укладено типовий договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
В.о. начальника Управління житлового господарства Житомирська міська рада Задорожний І.В. 11.12.2019 звернувся з листом №2-2197 до голови правління ОСББ "Космос-1971" Козарика А.Г., відповідно до змісту якого рекомендовано забезпечити передачу відповідної технічної документації на житловий будинок №32 по вул. Вітрука - уповноваженій особі співвласників - Марчуку Л.І.
ОСББ "Космос-1971" листом №414 від 28.12.2019 повідомило, що не має правових підстав передавати технічну документацію на житловий будинок по вул. Вітрука, 32 в м. Житомирі гр. Марчуку Л.І.
Приватне спеціалізоване підприємство "Вертикаль" 24.01.2020 звернулось листом до голови правління ОСББ "Космос-1971", в якому просило повідомити про дату створення комісії для підписання акту приймання-передачі житлового будинку та передання технічної і іншої документації на житловий будинок за адресою: м. Житомир, вул. Вітрука, 32.
Приватне спеціалізоване підприємство "Вертикаль" вказує про неодноразове повідомлення про припинення відносин між співвласниками будинку та відповідачем, однак, останній, згідно відповіді від 29.01.2020, документацію передавати відмовився, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
5. Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій з посиланням на норми права, яким керувався суд
5.1. Відповідно до положень статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
5.2. Предметом спору в цій справі є матеріально-правова вимога Приватного спеціалізованого підприємства "Вертикаль" до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" про зобов`язання надати документацію на житловий будинок №32 по вул. Вітрука в місті Житомир.
5.3. Підставою касаційного оскарження Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" визначило пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, з огляду на відсутність висновку Верховного Суду щодо застосування частини першої статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
5.4. Відповідно до частини другої статті 382 Цивільного кодексу України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
5.5. Частиною першою статті 385 Цивільного кодексу України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
5.6. Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління врегульовані Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
Згідно з частинами п`ятою та шостою статті 5 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" замовник будівництва або попередній власник будинку зобов`язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об`єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, примірник технічної документації на будинок передається управителю, якщо його обрано відповідно до закону.
У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку.
У разі зміни управителя попередній управитель повинен передати наявну в нього технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок новому управителю.
Статтею 9 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" визначено форми управління багатоквартирним будинком, зокрема, управління багатоквартирним будинком співвласниками; управління багатоквартирним будинком управителем; управління багатоквартирним будинком об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку (асоціацією співвласників багатоквартирних будинків).
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Частинами першою - третьою статті 11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем. Умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
5.7. Отже, виходячи з положень Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники багатоквартирного будинку для управління будинком можуть створити об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ), або якщо мешканці не хочуть створювати ОСББ, то вони можуть найняти управляючу компанію, яка буде обслуговувати будинок. Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 05.02.2020 у справі № 910/4687/19.
5.8. Спеціальним законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку є Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Частинами першою, четвертою статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Основна діяльність об`єднання полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно з частинами першою та чотирнадцятою статті 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку. Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Таким чином, з моменту створення та реєстрації відповідного об`єднання співвласників багатоквартирного будинку управління багатоквартирним будинком здійснюється виключно об`єднанням через свої органи управління.
Статтею 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.
Згідно із статтею 14 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" співвласник має право брати участь в управлінні об`єднанням у порядку, визначеному цим Законом і статутом об`єднання.
5.9. Як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідно до пункту 1 статуту ОСББ "Космос-1971" було створено відповідно до Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" шляхом реорганізації Житлово-будівельного кооперативу "Космос" і є його правонаступником та об`єднує власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків в кількості 36 будинків, у тому числі будинку №32, розташованого за адресою: Житомирська область, м. Житомир, вул. Вітрука, що підтверджується статутом ОСББ "Космос-1971" та випискою з ЄДРЮОФОПГФ про реєстрацію 16.05.2017 об`єднання. Станом на час прийняття судових рішень у даній справі, рішення про створення та реєстрацію ОСББ "Космос-1971" є чинними, що, як встановлено судами, не заперечувалось представниками сторін.
За актом №1 приймання-передачі житлового комплексу ЖБК "Космос" до правонаступника ОСББ "Космос-1971" від 16.05.2017 було передано активи житлових будинків представлені в таблиці №1, зокрема, і за №20 - будинку за адресою: Вітрука,32.
Судом першої інстанції встановлено, що станом на час прийняття співвласниками багатоквартирного будинку по вулиці Вітрука, 32 рішення, оформленого протоколом від 24.11.2019, будинок №32 по вулиці Вітрука міста Житомир входив до складу ОСББ "Космос-1971". Наведене також підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою ОСББ "Космос-1971" №100 від 09.04.2020, в якій зазначено, що житловий будинок по вул. Вітрука, 32 в місті Житомир входить до складу ОСББ "Космос-1971" та перебуває на його балансі.
Згідно з пунктом 2 розділу 3 статуту ОСББ "Космос-1971", вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік. До виключної компетенції загальних зборів належить, серед іншого, затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього (пункт 3 розділу 3 Статуту).
5.10. З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що питання обрання та відкликання управителя одного будинку, який входить до складу вже сформованого об`єднання, має вирішуватися шляхом скликання та проведення загальних зборів ОСББ "Космос-1971", до компетенції яких належить це питання відповідно до статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку". Натомість, збори співвласників цього окремого будинку, у даному випадку, будинку №32 по вул. Вітрука в м. Житомирі, до моменту виходу співвласників цього будинку зі складу ОСББ "Космос-1971", такими правомочностями, відповідно до чинного законодавства та положень статуту, не володіють. Маючи на меті здійснити вихід із ОСББ "Космос-1971", у складі якого здійснювалось управління, зокрема, житловим будинком №32 по вул. Вітрука в м. Житомирі, співвласники вказаного будинку мали здійснити такий вихід з об`єднання у встановленому порядку, шляхом скликання ініціативною групою та проведення загальних зборів ОСББ "Космос-1971", з внесенням змін до статуту об`єднання і, за потреби, в подальшому створити у своєму будинку окреме ОСББ або найняти управляючу компанію, яка буде обслуговувати будинок.
Проте, як встановлено судом першої інстанції, співвласниками житлового будинку по вул. Вітрука, 32 в м. Житомирі не було здійснено дій щодо виходу зі складу ОСББ "Космос-1971", не підтверджується документально і створення окремого ОСББ виключно співвласниками житлового будинку №32 по вул. Вітрука в м. Житомирі.
Колегія суддів вважає необґрунтованим висновок суду апеляційної інстанції, що в даному випадку відбулася зміна форми управління багатоквартирним будинком, оскільки відповідно до статуту ОСББ "Космос-1971", співвласники багатоквартирного будинку, що розташований по вулиці Вітрука №32, залишилися в складі ОСББ "Космос-1971". Також, враховуючи заявлені позивачем предмет та підстави позову, суд апеляційної інстанції необґрунтовано вдався до дослідження обставин правомірності створення ОСББ "Космос-1971", оскільки встановлення таких обставин не входить до предмету доказування у межах даного спору. Спір у даній справі виник між ПСП "Вертикаль" та ОСББ "Космос-1971" з приводу наявності/відсутності підстав для передачі технічної документації на житловий будинок № 32 по вулиці Вітрука в м. Житомир.
Доводи касаційної скарги з посиланням на пункт 3 частини другої статті 287 Господарського процесуального кодексу України, знайшли своє підтвердження, оскільки суд апеляційної інстанції не правильно визначивши характер спірних правовідносин, не застосував норму матеріального права, яка підлягала застосуванню до спірних правовідносин, частини першої статті 10 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" та положення Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
6. Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
6.1. Згідно із пунктом 4 частини першої статті 308 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право скасувати постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишити в силі рішення суду першої інстанції у відповідній частині.
6.2. Відповідно до статті 312 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
6.3. З огляду на викладене, виходячи із меж перегляду справи в касаційній інстанції, а також враховуючи доводи касаційної скарги, які знайшли своє підтвердження, оскільки судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону, то оскаржувана постанова Північно-західного апеляційного господарського суду від 14.09.2020 підлягає скасуванню, а рішення Господарського суду Житомирської області від 09.06.2020 - залишенню в силі.
7. Судові витрати
7.1. Понесені у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції судові витрати покладаються на Приватне спеціалізоване підприємство "Вертикаль", оскільки касаційна скарга Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 236, 238, 240, 300, 301, 308, 312, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, Суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Касаційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" задовольнити.
2. Постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 14.09.2020 у справі №906/203/20 скасувати, а рішення Господарського суду Житомирської області від 09.06.2020 залишити в силі.
3. Стягнути з Приватного спеціалізованого підприємства "Вертикаль" (10029, м. Житомир, вул. Михайла Грушевського, 16, код ЄДРПОУ 31739292) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Космос-1971" (10002, м. Житомир, вул. Довженка, буд. 39, кв. 75, код ЄДРПОУ 20404722) 4204,00 грн судового збору за подання касаційної скарги.
4. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та не підлягає оскарженню.
Головуючий В. Студенець
Судді О. Баранець
О. Мамалуй