Як в Києві перестати платити за втрати тепла на зовнішній теплотрасі будинку
З 2019 року будинки ОСББ та ЖБК в Києві платять за втрати тепла на ділянці теплотраси між лічильником тепла та “точкою розмежування” відповідальності між будинком і Київтеплоенерго. Розмежування має відбуватись на зовнішній стіні будинку, але в минулому такою точкою вибирали місце відгалуження теплотраси до будинку.
Це означає, що за будинком “закріплена” вулична теплотраса довжиною 20, 50, а може і 100 метрів. ОСББ має обслуговувати цю ділянку, ремонтувати її та сплачувати Київтеплоенерго за втрачене на ній тепло. Адже лічильник тепла знаходиться всередині будинку, вже після точки розмежування!
На початку 2000-х років подібні ділянки теплотрас (а також водогонів та каналізації) передавали у власність територіальної громади Києва. Для будинків, якими керують комунальні “ЖЕКи” — масово і організовано, для будинків ЖБК — тільки якщо голова вчасно підготував необхідні папери.
На сьогодні таку передачу також можна зробити, але це потребує наполегливості: бюрократична процедура складна, а РТМ (район теплових мереж) не дуже хоче відповідати за старі труби.
Алгоритм передачі
- Дійові особи
- Перелік документів
- Звернення до СВП “Київські теплові мережі” (частина КП “Київтеплоенерго”)
- Отримання експертної оцінки вартості теплотраси
- Отримання “Переліку”
- Підписання “Переліку” в РТМ та Київтеплоенерго
- Рішення Загальних зборів
- Подання документів до Департаменту комунальної власності КМДА
- Отримання рішення Київської міської ради
- Підписання Інвентарних відомостей та Актів передачі
- Формування нової Схеми розмежування
- Зміна та підписання оновленої Угоди з Київтеплоенерго
Процес передачі
Дійові особи
- ЦОК “Київтеплоенерго”
- Оцінювач майна. Я працював зі Святославом Кожем’якіним, www.realexpert.ua, (067)249–20–37
- Відділ приймання об'єктів теплопостачання “Київтеплоенерго”. Адреса: Жилянська 83/53, вхід через арку і прямо до сходів в кінці двору. Керівник: Кочіашвілі Ірина Іванівна
- Район теплових мереж “Київтеплоенерго”
- Департамент комунальної власності м.Києва, https://gukv.gov.ua. Адреса: Хрещатик, 10. Управління формування та використання майна, (044)202–61–87. Керівник: Ткачик Віктор Дмитрійович, каб.609 (вхід через 5 поверх)
- Договірний відділ “Київтеплоенерго”. Адреса: Жилянська 83/53, 2 поверх
- Копіювання креслень великого формату неподалік від Жилянської 83/53: http://copirka.com.ua, https://goo.gl/maps/LuipUrmZsqiJdCKV8
Перелік документів
Для передачі необхідні такі документи:
- Звернення підприємства про безоплатну передачу до комунальної власності міста об'єктів із зазначенням їх найменування, технічних характеристик та вартості об'єктів, підписане керівником і бухгалтером. — Найменування та технічні характеристики ми візьмемо з “Переліку”, а вартість — з оцінки вартості. Приклад: https://docs.google.com/document/d/1RORdJavXTg1GprtEM1TjlhLmEeNThq5MpoDNCJLKZek/edit?usp=sharing
- Рішення власника об'єктів щодо безоплатної передачі у комунальну власність об'єктів із зазначенням їх найменування, технічних характеристик, балансової вартості (рішення зборів, наглядової ради або правління). — В більшості випадків, рішення про передачу можуть прийняти тільки Загальні збори ЖБК або ОСББ. Найменування та технічні характеристики ми візьмемо з “Переліку”, а вартість — з оцінки вартості. Приклад: https://docs.google.com/document/d/1mEy9-BV5ehCYd52UKvUPsY1DUal85Zb_AlrbIqaHEWA/edit?usp=sharing
- Копія статуту (положення) підприємства. — Для більшості будинків це буде копія виписки про внесення статуту до єдиного реєстру з відповідним кодом доступу до електронної версії документа.
- Декларація про готовність об'єкта до експлуатації, Акт готовності об'єкта до експлуатації, Сертифікат, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджує його готовність до експлуатації або Акт введення в експлуатацію об'єкта. — Тут надаємо Акт готовності до опалювального сезону від Київтеплоенерго та Акт про введення в експлуатацію будинку. Якщо будівельна адреса в Акті введення в експлуатацію будинку відрізняється від поточної (приміром, через перейменування вулиці) — необхідно отримати довідку про відповідність адрес у БТІ на вул.Трьохсвятительській 4в.
- Погоджений з обслуговуючою організацією перелік об'єктів передачі, на баланс якої будуть передаватися об'єкти. — Цей документ, “перелік” ви отримаєте та погодите в процесі передачі.
- Джерела фінансування будівництва зовнішніх інженерних мереж. — Тут достатньо у листі-зверненні зазначити, що мережу було побудовано за власні кошти співвласників.
- У разі будівництва об'єктів за рахунок інвестиційних коштів — згода інвесторів на безоплатну передачу зовнішніх інженерних мереж до комунальної власності територіальної громади м.Києва та копії інвестиційних договорів. — Для будинку який вже знаходиться в експлуатації цей пункт не актуальний.
- Звіт про оцінку майна, що містить висновки про вартість кожного об'єкта передачі та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності — суб'єктом господарювання відповідно до договору. — Надаємо звіт про оцінку, виконаний оцінювачем.
- Рішення Київської міської ради про відведення земельної ділянки, план земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки та акт визначення меж земельної ділянки. — Плану земельної ділянки буде достатньо.
- Висновок Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту за результатами фізичного огляду в натурі та перевірки відповідності технічних показників об'єктів будівництва, що передаються до комунальної власності територіальної громади міста Києва, проектній документації. — Цей документ надавати не потрібно.
Звернення до СВП “Київські теплові мережі” (частина КП “Київтеплоенерго”)
Перший крок — звернутись до Київтеплоенерго з проханням про передачу. Це розпочне внутрішню процедуру. Зареєструйте лист у ЦОК Київтеплоенерго. Приклад звернення: https://docs.google.com/document/d/186Mma8yhuafovuXojR6O4OcMGwKqOc9sxa30I3ftkwM/edit?usp=sharing
Отримання експертної оцінки вартості теплотраси
Для передачі майна необхідно розуміти його вартість. Сама сума не важлива, але її потрібно знати. Оцінювача можна знайти в інтернеті, вартість послуги — декілька тисяч гривень. Для оцінки будуть потрібні технічні характеристики траси (з договору з Київтеплоенерго або технічної документації будинку), кошториси будівництва (якщо є), рік побудови і т.ін. Результат оцінки — залишкова вартість траси та “Звіт про оцінку”, документ на 10–20 сторінок. Вам знадобиться мінімум 2 примірники.
Отримання “Переліку”
Зі звітом про оцінку, зареєстрованим листом-зверненням до Київських теплових мереж та всією наявною технічною документацією на мережу звертайтесь до Відділу приймання об'єктів теплопостачання “Київтеплоенерго”. Там сформують декілька примірників документу “Перелік об'єктів для передачі до власності територіальної громади м.Києва”. Цей документ — одна сторінка з зазначенням назви об'єкту (важливо в подальшому!), технічних характеристик та вартості (з оцінки). Він буде додатком до майбутнього рішення Київської міської ради.
Підписання “Переліку” в РТМ та Київтеплоенерго
Перелік мають підписати:
- Голова правління та бухгалтером ЖБК/ОСББ. Тут все просто.
- Директор РТМ. Тут можливо найскладніше: район теплових мереж не зацікавлений в додатковій відповідальності з обслуговування вашої мережі (особливо якщо вона стара) і може відмовлятись підписувати Перелік. Ваші аргументи: більшість мереж вже передані, це невелика ділянка для них, але великі витрати для будинку, будинок не має техніки/ресурсів для обслуговування і т.ін. Звісно, краще домовитись на рівні РТМ, але якщо це не можливо — спробуйте звернутись напряму до керівництва Київтеплоенерго.
- Керівництво Київтеплоенерго. Підписаний вами та РТМ документ передайте до Відділу приймання об'єктів теплопостачання на підпис керівництва Київтеплоенерго.
- Документ з усіма підписами використайте для подачі документів в Департамент комунальної власності.
Рішення Загальних зборів
В більшості випадків Статут ЖБК/ОСББ вимагає рішення Загальних зборів для передачі спільної власності. Протокол Загальних зборів повинен містити назву, вартість та технічні характеристики мережі, які точно відповідають тим що наведені у Переліку. Приклад протоколу: https://docs.google.com/document/d/1mEy9-BV5ehCYd52UKvUPsY1DUal85Zb_AlrbIqaHEWA/edit?usp=sharing
Подання документів до Департаменту комунальної власності КМДА
Підготуйте документи за списком з розділу “Перелік документів”, п.п.1–10 та подайте їх до Департаменту. Можете переглянути пакет перед поданням з Віктором Ткачиком. Документи будуть розглянуті декількома відділами КМДА, до вас можуть звернутись з запитом про уточнення та додаткову інформацію.
Отримання рішення Київської міської ради
Якщо пакет документів достатній, то очікуйте на рішення Київської міської ради з підписом мера. Отримаєте його поштою або побачите на сайті КМР.
Підписання Інвентарних відомостей та Актів передачі
З Рішенням КМР знову прямуєте до Відділу приймання об'єктів теплопостачання. Вони готують для вас бухгалтерські документи для передачі теплотраси: інвентарні відомості, акти передачі. На них потрібно поставити підписи та печатки:
- В ЖБК/ОСББ
- Потім в РТМ
- Потім передати до Відділу приймання, вони отримають підписи та печатки від керівництва Київтеплоенерго
- Потім у Департаменті комунальної власності
- Повернути до Відділу приймання
На цьому етапі теплотрасу передано, офіційно вона належить місту і знаходиться в управлінні Київтеплоенерго.
Формування нової Схеми розмежування
Після передачі траси необхідно оновити договір з Київтеплоенерго. Для цього звертаємося до РТМ для розробки нової схеми розмежування. Оновлені додатки до договору РТМ передасть до Договірного відділу на Жилянській 83/53.
Зміна та підписання оновленої Угоди з Київтеплоенерго
З вами зв'яжуться з Договірного відділу КТЕ, все що залишається — приїхати на Жилянську 83/53, 2й поверх, підписати оновлені додатки до договору та за тиждень забрати готові документи.
Все, перемога!