Верховний Суд: установчі збори вправі приймати рішення з усіх питань управління будинком
Велика Палата Верховного Суду в своїй постанові від 1 лютого 2022 року в справі № 910/5179/20 поставила крапку в тривалих дискусіях щодо повноважень установчих зборів ОСББ.
Нагадаємо: деякі співвласники заперечували право установчих зборів ОСББ ухвалювати будь-які рішення, окрім власне створення ОСББ і затвердження його статуту. В обґрунтування такої позиції наводили положення статті 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку": "Установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут". Тлумачили цю норму звужувально та стверджували, що вона нібито забороняє ухвалення будь-яких інших рішень.
Раніше суди різних інстанцій вже вказували на хибність такого підходу, звертаючи увагу, зокрема, на необхідність для створення і державної реєстрації ОСББ обрати правління та його голову, попри те, що це питання також не згадане в статті 6 Закону.
Звучали навіть пропозиції внести зміни до Закону "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" і "розширити" повноваження установчих зборів.
І ось Велика Палата Верховного Суду назвала речі своїми іменами: "установчі збори є різновидом загальних зборів співвласників". І, відповідно, установчі збори мають ту ж компетенцію, що й загальні збори. І, відповідно, не можна заперечувати права установчих зборів приймати будь-які питання щодо управління багатоквартирним будинком. Як і немає потреби змінювати Закон і "розширювати" і так нічим не обмежені повноваження установчих зборів.
Зокрема, в постанові від 1 лютого 2022 року зазначено:
Компетенція установчих зборів ОСББ не обмежується повноваженнями, визначеними частиною тринадцятою статті 6 Закону № 2866-ІІІ, а установчі збори вправі також приймати рішення, передбачені статтею 10 цього Закону.
З ключовими цитатами постанови Верховного Суду з цього та інших питань, а також з її повним текстом можете ознайомитися за цим посиланням.