ОСББ та благоустрій територій

15 листопада 2017року на запрошення ОСББ та ЖБК Олександрівського району представники Громадська спілка "Об'єднання ЖБК, ОСББ "Вікторія" взяли участь у нараді з благоустрою територій.

У ОСББ та ЖБК було дуже багато запитань з цього приводу до організаторів наради.

Фахівці Громадська спілка "Об'єднання ЖБК, ОСББ "Вікторія" підготували інформаційний матеріал "ОСББ та благоустрій територій"*:

22.06.2011 року Запорізька міська рада прийняла рішення № 41, яким затвердила «Правила благоустрою міста Запоріжжя».

27.03.2013 рішенням Запорізької міської ради № 13 були внесені доповнення до Правил. За посиланням Ви зможете ознайомитись з повним текстом Правил - http://daprpzp.gov.ua/wordpress/index.php/2011-06-22-41-rishennya-miskoy...

(На сайті мерії ми не змогли знайти це рішення).

При підготовці та затверджені Правил депутати керувалась, в т.ч. і Законом України «Про благоустрій населених пунктів». За посиланням текст Закону - http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2807-15.

У відповідності з приписами ст. 13 цього закону до об'єктів благоустрою населених пунктів належать:

1) території загального користування:

а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики;

б) пам'ятки культурної та історичної спадщини;

в) майдани, площі, бульвари, проспекти;

г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки;

ґ) пляжі;

д) кладовища;

е) інші території загального користування;

2) прибудинкові території;

3) території будівель та споруд інженерного захисту територій;

4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. Типовий договір щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою за посиланням - http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z2073-13.

Законом встановлено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані:

1) утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх
частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також
визначену правилами благоустрою території населеного пункту
прилеглу до цих об’єктів територію;

2) утримувати в належному стані закріплені за ними на умовах
договору з балансоутримувачем об'єкти благоустрою (їх частини);

Утримання та благоустрій прибудинкової території
багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків не є балансоутримувачем будинку.

Благоустрій прибудинкової території багатоквартирного будинку
здійснюється за рахунок коштів власників житлових і нежитлових
приміщень у багатоквартирному будинку, отриманих як плата за
надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкової
території.

У розумінні приписів Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» прибудинкова територія – це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди, що необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку та задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Ст. 42 Земельного Кодексу України закріплено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

В наказі Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 № 76 «Про затвердження правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», який зареєстровано у мінюсті 25.08.2005 за № 927/11207 зазначено, що прибудинкова територія – це територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.

Відповідно до ЗУ ««Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» замовник будівництва або попередній власник будинку зобов’язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об’єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об’єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, примірник технічної документації на будинок передається управителю, якщо його обрано відповідно до закону.

Перелік технічної документації постійного зберігання визначений пунктом 1.2 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 р. N 76:

технічний паспорт на квартирний (багатоповерховий) житловий будинок;
проектно-кошторисна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових мереж водопостачання, каналізації, центрального опалення, тепло-, газо-, електропостачання тощо;
акти державної комісії про приймання жилого будинку в експлуатацію;
паспорти котельного господарства, котлові книги, у разі наявності вбудованих та прибудованих котелень;
паспорти ліфтового господарства;
акти приймання-передачі жилого будинку у разі зміни його власника чи балансоутримувача.

Наразі, ОСББ не отримали а ні в користування, а ні у власність прибудинкову територію, власником якої є ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА. До оформлення земельної ділянки благоустрій прибудинкової території може здійснюватися на договірних умовах між власником території та ОСББ.

________________________________________________________

* За посиланням матеріали в docs.google:
1. https://docs.google.com/drawings/d/1qieO3_M4iG8maDeSWP8XOq4tHMypXoEI-cst...

2. https://docs.google.com/drawings/d/1jJxKUyfR6l0BS6SmtftgazzfSPRH8sCyiX-I...

______________________________________________________

Посилання на нормативні документи, про які йдеться в інформації:

1. Закон України «Про благоустрій населених пунктів» - http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2807-15/page

2. Типовий договір щодо пайової участі в утриманні об’єкта благоустрою за посиланням - http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/z2073-13

3. Закон Україн «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» - http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/417-19

4. Земельний Кодекс України - http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2768-14/page2

5. Наказ Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 № 76 «Про затвердження правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» - http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0927-05

6. Правила благоустрою міста Запоріжжя, які затверджені рішенням Запорізької міської ради від 27.03.2013 № 13 - http://daprpzp.gov.ua/…/2011-06-22-41-rishennya-miskoyi-ra…/