Право доступу співвласників до інформації про діяльність ОСББ (огляд практики)
Закон України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” передбачає право співвласників: знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки, одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об'єднання. Також Закон зобов’язує ОСББ на вимогу співвласника надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти. Наведений перелік є вичерпним.
Як свідчить практика, досить часто співвласники багатоквартирного будинку з різних причин вимагають надання для ознайомлення ширшого переліку документів та більшого об’єму інформації. Також нерідко спори виникають через те, що співвласник наполягає на наданні інформації лише в певній формі (в певний спосіб) на його вибір (наприклад, у письмовому вигляді) та не задовольняється формою (способом) надання інформації, встановленою (встановленим) загальними зборами або правлінням об’єднання (наприклад, оприлюднення інформації на веб-сторінці ОСББ). Часом співвласники вимагають надання інформації, розпорядником якої ОСББ не є, але яка є загальнодоступною завдяки відповідним державним реєстрам.
В цілому суди не схильні задовольняти такі “надмірні” вимоги співвласників.
§ Наведемо як приклад постанову Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 лютого 2021 року в справі № 487/3116/181:
“ОСББ … листом … повідомило, що копію статуту ОСББ заявникам направлено засобами електронної пошти, а з його сканованою копією можна також ознайомитись на сайті Міністерства юстиції України. Щодо реєстру співвласників об`єднання, то ОСББ не є розпорядником цієї інформації, а тому для її отримання слід звернутися із запитом до розпорядника цієї інформації. Надання реєстру повідомлень і підписаних листів про скликання установчих та загальних зборів об`єднання не передбачено законом про ОСББ. Реєстру повідомлень щодо скликання засідань правління в об`єднанні не існує, штатних працівників в об`єднанні теж не існує, а управління здійснюється правлінням.
Крім того, вказаним листом заявників повідомлено, що у зв`язку із великим об`ємом документів, об`єднання не має зайвих коштів на виготовлення їх копій, а тому з протоколами загальних зборів можливо ознайомитись особисто з 10 до 12 години кожної суботи.
Також відповідачем надано належним чином завірену копію кошторису розміру внесків на управління багатоквартирним будинком, прийнятого в січні 2017 року.
Враховуючи, що ОСББ ... було розглянуто звернення ОСОБА_1 та надана певна інформація, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
У зв’язку з наведеним, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову апеляційного суду - без змін.”
Як видно з наведеного витягу, Верховний Суд відмовив співвласнику одразу за кількома доволі “стандартними” й поширеними вимогами:
-
Суд визнав за ОСББ право надавати інформацію у визначений правлінням (а не співвласником) спосіб, як-от електронною поштою.
-
Суд визнав, що ОСББ зобов’язане надати для ознайомлення визначені законом документи, а не виготовити їхні копії.
-
Суд визнав, що ОСББ не зобов’язане надавати інформації, розпорядником якої воно не є.
-
Суд визнав, що ОСББ не зобов’язане надавати співвласнику документів, надання яких не вимагається Законом України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку”.
1Постанова Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 лютого 2021 року в справі № 487/3116/18 [Електронний ресурс] // Єдиний державний реєстр судових рішень. – Режим доступу: https://reyestr.court.gov.ua/Review/94999560