Дерадянізація законодавства: закопати труп Житлового кодексу, а не воскрешати його під новою назвою

Житловий кодекс України

You may read this post in English 

Парламент України прийняв Закон «Про дерадянізацію законодавства України». Як зазначив Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, реалізація закону дозволить прибрати "законодавчий непотріб" з українського законодавства.

Руслан Стефанчук заявив: «Розпочинаємо процес «вичищення» з майже 1200 актів органів державної влади та управління Союзу РСР і Української РСР (Української СРР). Такі акти будуть визнані такими, що не застосовуються на території України. Крім того, окремі кодекси, які досі діють в Україні, позбудуться радянської термінології».

Ідея добра, але не обійшлося без деяких "але". Як пояснив Руслан Стефанчук, реалізація закону також передбачає обов’язок Кабінету Міністрів України в установлені строки розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проєкти Житлового кодексу України, Трудового кодексу України та  Кодексу України про адміністративні проступки.

І ось щодо Житлового кодексу професійна спільнота має великі питання. Річ у тім, що такий кодекс сам по собі є анахронізмом, пережитком радянського минулого. Він мав сенс в умовах радянської економіки, коли держава була власником майже всього житлового фонду, розподіляла його, а приватної власності на житло майже не існувало. В умовах ринкових відносин і приватної власності житловий кодекс попросту не має власного предмету регулювання. Житлових кодексів не знає законодавство сучасних розвинених країн. Натомість ним послуговуються лише пострадянські країни.

Дерадянізація законодавства - це визнати Житловий кодекс таким, що втратив чинність. Закопати цей радянський труп. А не воскрешати його під новою назвою.